1672
Kannabichromen (CBC)

Kannabichromen (CBC) może pomóc w rozwoju mózgu

Czym jest kannabichromen (CBC) i w jaki sposób może pomóc w rozwoju ludzkiego mózgu? Zespół naukowców z Endocannbinoid Research Group we Włoszech zbadał jak kannabinoidy mogą wpłynąć na rozwój mózgu. Grupa badawcza jest finansowana przez firmę GW Pharmaceuticals, która jest producentem leku na bazie konopi – Sativex. Firma systematycznie zwiększa swoją listę leków wytwarzanych z kannabinoidów.

Sativex zawiera THC i CBD i jest obecnie zarejestrowany w Hiszpanii, Francji i Wielkiej Brytanii. W badaniu, skoncentrowano się na roli niepsychoaktywnych kannabinoidów w rozwoju mózgu dorosłych osób. W tym celu naukowcy badali komórki progenitorowe komórek nerwowych (NPSC), które są niezbędne do funkcjonowania mózgu.


BEZPŁATNE KONSULTACJE KONOPNE
dostępne przez liveczat lub pod nr tel.+ 48 574 942 179

Wbrew powszechnemu przekonaniu, neurogeneza (czyli powstawanie nowych komórek nerwowych w mózgu) nie kończy po osiągnięciu pewnego wieku. Neurogeneza występuje jednak tylko w określonej części mózgu o nazwie hipokamp. Hipokamp jest odpowiedzialny za pamięć i uczenie się. Uważa się, że brak aktywności wzrostowej w tym zakresie przyczynia się do wielu chorób, w tym depresji i choroby Alzheimera.

Kannabichromen (CBC)

Wpływ NPSC na rozwój mózgu

NPSC są komórkami macierzystymi w mózgu i są prekursorami 3 rodzajów komórek w mózgu: neuronów, oligodendrocytów i astrocytów. Ponieważ NPSC są zdolne do tworzenia tych komórek w odpowiednich warunkach, są one badane pod względem regeneracji komórek mózgowych. Byłoby to przydatne zwłaszcza w leczeniu chorób takich jak choroba Parkinsona, choroba Alzheimera i stwardnienie rozsiane.

Jednym z potomnych komórek NPSC są astrocyty. Są one najbardziej powszechnymi komórkami w mózgu, a ich zadaniem jest wspieranie i ochrona neuronów, które wysyłają sygnały w całym układzie nerwowym. W przypadku uszkodzenia nerwu, astrocyty naprawiają uszkodzenia i wymieniają obszary, które nie mogą być naprawione. Zainteresowanie NPSC ze strony naukowców spowodowane jest tym, że można kontrolować rozwój astrocytów, a to może pozwolić na całkowitą regenerację uszkodzonych nerwów.

Marihuana może powodować wzrost komórek progenitorowych komórek nerwowych

Włoskie badania na kannabinoidach, które zostały opublikowane w Neurochemistry International, badały efekty tetrahydrokannabinolu (THC), kannabigerolu (CBG) i kannabichromenu (CBC). Naukowcy stwierdzili, że największe znaczenie w tych badaniach miał CBC.

Okazało się, że CBC było związane z wyższym stężeniem NPSC. Wydaje się również, że hamuje tworzenie białek, które powodują, że NPSC konwertuje się do innych komórek w mózgu. Sugeruje to, że CBC może oddziaływać na proces pobudzania neurogenezy.

Dr Xia Jiang z Uniwersytetu w Saskatchewan, jeden z pierwszych naukowców, którzy odkryli ten niezwykły efekt konopi, wyjaśnił w rozmowie z Science Daily, że


Sprawdź ofertę produktów z konopi dostępnych w naszym sklepie na www.medycznamarihuana.com


,,Większość ,,narkotyków” tłumi neurogenezę. Tylko marihuana uruchamia proces neurogenezy.”

Chociaż naukowcy postanowili skupić się tylko na jednym kannabinoidzie, to ważne jest, aby wiedzieć, że cała roślina konopi na ogól działa bardziej skutecznie. Istnieje ponad 100 kannabinoidów i wszystkie one wydają się lepiej działać, kiedy są razem. Podczas oddzielenia od siebie poszczególnych kannabinoidów, nie doświadczamy efektu synergii kannabinoidów zawartych w marihuanie.

Więcej o wpływie kannabinoidów na proces neurogenezy w mózgu dowiecie się z poniższych artykułów:

Wszystkich pacjentów zapraszamy do rejestracji na FORUM O MEDYCZNEJ MARIHUANIE. To miejsce, w którym możesz porozmawiać z innymi pacjentami, specjalistami i znawcami konopi.

Link do badań: www.sciencedirect.com

O autorze:

Redaktor naczelny portalu www.medycznamarihuana.com, marihuana.info.pl oraz www.konopie.info.pl Twórca marki BioHemp.pl oraz wieloletni aktywista na rzecz popularyzacji i dostępności do medycznej marihuany.

Nasze kanały społecznościowe

Kontakt

MedycznaMarihuana.com
info@medycznamarihuana.com
tel. kom. +48 574 942 179
tel. kom. +48 531 714 179

Płatności