67970 5

Co dzieje się z Twoim ciałem kiedy mieszasz marihuanę z tytoniem?

Zastanawiasz się co dzieje się w Twoim organizmie, gdy palisz tytoń z marihuaną? Naprawdę dużo. Mieszanie tych dwóch składników dostarcza unikalnego doświadczenia palenia. Niektórzy ludzie uwielbiają ten mix, inni preferują czystą marihuanę. Oto czego można spodziewać się po połączeniu tytoniu z marihuaną, czyli po popularnych spliffach.

Czym jest spliff?

Spliff to ręcznie skręcany papieros zwijany z mieszaniny tytoniu i marihuany. Pokruszony susz owijany jest w cienką bibułkę. W Polsce równie często spliffy nazywane są jointami, skrętami lub bluntami, jednakże pomiędzy tymi pojęciami kryje się pewna różnica. Spliff to połączenie marihuany z tytoniem, blunt/joint to natomiast skręt z samą marihuaną.

spliff800x480

Co dzieje się z Twoim ciałem, gdy mieszasz marihuanę z tytoniem?

Jest wyraźny powód dlaczego spliffy są tak popularne. Już sama nikotyna powoduje skoki opioidów* w mózgu, co automatycznie daje relaksujący efekt wraz z przyjemnymi zawrotami głowy. Podobne odczucia daje palenie marihuany – efekty wywołane paleniem tej rośliny są jednak bardziej odczuwalne psychicznie (wpływają na percepcję), a mięśnie bardziej rozluźnione. Po połączeniu tych dwóch składników, masz zupełnie inne doświadczenia.
*
Np. endorfin, które są endogennymi opioidami, to znaczy występującymi naturalnie w organizmie człowieka. Inne opioidy to np. kodeina, morfina, czy heroina.

Łagodny high

Mieszanka tytoniu i marihuany działa uspokajająco, ale niekoniecznie doświadczysz ,,zamglenia” mózgu, które jest związane z paleniem czystej marihuany. Choć każdy człowiek ma inne doświadczenia, jest prawdopodobne, że będziesz czuł przyjemną relaksację i nadal będziesz w stanie się skupić i zachować spokój. Nikotyna w niskich dawkach (1–3 mg) wykazuje bowiem działanie stymulujące, co jest głównym powodem, dla którego palenie tytoniu sprawia przyjemność. W małych dawkach powoduje wzmożone wydzielanie adrenaliny, co powoduje wszystkie związane z tym objawy (zanik bólu i głodu, przyspieszone bicie serca, rozszerzone źrenice itp). Połączenie tytoniu i marihuany to połączenie, które działa na człowieka mocniej, bardziej stymulująco. Chęć przeprowadzania ciekawych rozmów także nie będzie Ci obca. Nikotyna i THC wywołują euforię, więc należy się spodziewać szczęśliwego uśmiechu na swojej twarzy. 

Zwiększone działanie THC

Badania z 2009 roku wykazały, że połączenie tytoniu z marihuaną sprawia, że THC łatwiej się przyswaja. Oznacza to, że efekty związane z paleniem marihuany odczujesz dużo szybciej i więcej z nich będzie dostępnych dla Twojego ciała.

Zbadano zawartość THC w dymie z jointa, a także spliffa zawierającego tylko 25% marihuany. Wyniki są zaskakujące. Zawartość THC w dymie z czystej marihuany wynosi około 32.70 mg na gram. A w mieszance z tytoniem? Wzrosła do 58.90 mg na gram. Autorzy badania twierdzą, że tytoń wydaje się zwiększać wydajność parowania THC aż do 45%.

thc123

Zawroty głowy

THC w połączeniu z nikotyną powoduje szczególny rodzaj zawrotów głowy. Tytoń wywołuje mrowienie i uczucie pustki w głowie, a także stymuluje produkcję adrenaliny. Twoje serce pompuje krew szybciej, wzrasta ciśnienie krwi. Ten skok adrenaliny może sprawić, że poczujesz się niepewnie.

Marihuana powoduje szybszy przepływ krwi do mózgu, co również skutkuje uczuciem zawrotów głowy, choć trochę innym. Jeśli połączysz te dwa składniki, możesz czuć większy zamęt w głowie niż zwykle. Nikotyna daje niewielkiego, energicznego “kopniaka”, a marihuana zapewnia chichot i rozważania filozoficzne.

Dym tytoniowy zagrożeniem dla zdrowia

Tytoń źle wpływa na Twoje zdrowie. Wiemy to od dziesięcioleci. Jeśli palisz więcej spliffów niż jointów to rośnie ryzyko wystąpienia negatywnych skutków palenia. Większość z zagrożeń występuje po długotrwałym, ciągłym używaniu tytoniu. To mało prawdopodobne, że zaczną rozwijać się choroby takie jak rak płuc jeśli nie palisz często, lecz jeśli palisz większą ilości tytoniu, dobrze jest wiedzieć jakie są tego konsekwencje.

Niektóre zagrożenia spowodowane paleniem tytoniu to:

  • Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP)
  • Rozedma
  • Rak płuc
  • Rak gardła
  • Astma
 • Choroby zębów i dziąseł

Czy te zagrożenia są zredukowane jeśli palę spliffy?

Jest kilka rzeczy, które wpływają na ryzyko zachorowania na raka lub wystąpienie innych, negatywnych konsekwencji zdrowotnych. Oto kilka z nich, które trzeba wziąć pod uwagę:

Ilość

Ludzie, którzy palą papierosy na ogół nie kończą na jednym. Amerykanie spalają średnio 1000 do 1500 papierosów rocznie. To prawie 4 papierosy każdego dnia, a im więcej papierosów palisz tym większe ryzyko wystąpienia efektów niepożądanych.

Spliffy są trochę inne, ponieważ marihuana jest tak silna, że ciężko znaleźć osobę, która paliłaby spliffy w takich ilościach jak palacze tytoniu papierosy. To normalne, aby zapalić przed snem lub na specjalną okazję. Sporadyczne palenie spliffów lub bluntów to mniejsze narażenie na szkodliwe działanie dymu tytoniowego.

tyton800x480

Z filtrem czy może bez?

Choć filtr papierosowy jest daleki od doskonałości to wyłapuje wiele smoły i toksyn. Przez większość czasu nie używasz filtra podczas palenia spliffów, a tradycyjne blunty nie mają ich w ogóle. Nie stosując filtrów zwiększamy się ilość substancji rakotwórczych, które wdychamy, co za tym idzie pojawia się ryzyko zachorowań. Być może nawet większe niż w przypadku tradycyjnego papierosa.

Mniej tytoniu

Marihuana ma silne właściwości antynowotworowe. Jednak palona zawiera substancje rakotwórcze, które nie są zawarte w samej roślinie, lecz powstają w procesie spalania. Teoria mówi, że lecznicze właściwości marihuany mogą chronić przed rakotwórczymi związkami zawartymi w dymie.

Kiedy mieszamy tytoń z marihuaną, zwiększamy ilość substancji rakotwórczych. Tytoń nie ma właściwości antynowotworowych, wręcz przeciwnie. Jest silnie związany z powstawaniem raka w ludzkim organizmie. Dodawanie nawet małej ilości marihuany do papierosów obniża ogólne spożycie tytoniu. Jest to korzystne dla palacza papierosów, gdy zastępuje rakotwórczy tytoń czymś znacznie mniej szkodliwym.

Dodanie małych ilości marihuany nie zabezpieczy w pełni przed zagrożeniami zdrowotnymi wywołanymi tytoniem, ale może zmniejszyć niektóre szkody.

Nie ma dowodów naukowych na to, że okazjonalne palenie spliffów może być lepszym rozwiązaniem niż papierosy. Palenie czysta marihuana jest lepszym rozwiązaniem, a na pewno zdrowszym. Jeśli używasz waporyzera, spożywasz jedzenie zawierające marihuanę, albo przynajmniej do palenia używasz bonga, to zmniejsza się ryzyko wystąpienia negatywnych efektów zdrowotnych spowodowanych dymem.

Palenie spliffów jest przyjemne, ale na pewno nie jest w stu procentach dobre dla Twojego zdrowia. Jeśli obawiasz się o nie to powinieneś zdecydować się na inną metodę konsumpcji (np. waporyzacja). Wiemy, że to niemożliwe, aby prowadzić zdrowy tryb życia przez 100% swojego czasu. Trochę odpustu raz na jakiś czas prawdopodobnie Cię nie zabije, ale warto mieć świadomość, że istnieje ryzyko.

źródło: http://herb.co


BEZPŁATNE KONSULTACJE KONOPNE
dostępne są na stronie www.BioHemp.pl


Albert Hebda
O autorze:

Wszelkie treści zamieszczone na tej stronie internetowej www.medycznamarihuana.com (teksty, zdjęcia itp.) podlegają ochronie prawnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity z 2006 r., Dz.U. nr 90, poz. 631 z późn. zm.). Bez zgody właściciela portalu zabronione jest m.in. powielanie treści, ich kopiowanie, przedruk, przechowywanie i przetwarzanie z zastosowaniem jakichkolwiek środków elektronicznych, zarówno w całości, jak i w części. Zabronione jest dalsze rozpowszechnianie, o którym mowa w art. 25 ust. 1 pkt b ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

komentarzy 5

 1. Avatar
  Isiaak

  Prawie jak Albertheijn supermarkety w Nl;) tutajnie ma spliffow, są tyl o o joinki z tytoniem lub bez;*

 2. Avatar
  Jemma

  Kiedys zapaliłam takiego mixa i myslalam, ze sie przekrece. Czulam sie fatalnie, a rzygalam dalej niz widzialam, nie mowiac o bólu(?) glowy. Nigdy wiecej.

 3. Avatar
  kamagie

  Nowotwor. Palac czysta marihuane wyleczono guzy. Wszystko zalezy od organizmu tylko i wylacznie. Innym pomaga chemia. W moim przypadku wyszlo iz czysta marihuana jest srodkkem zdrowotnym. Pozdrawiam

 4. Avatar
  Wonsky

  Endogenne opioidy w dzialaniu maja malo wspolnego z opioidami nazwijmy je, egzogennymi wywolanymi przez substancje opioidowe- po co odrazu rzucac heroiną, ktora notabene jest opiatem z silnym powinowactwem do receptora kappa. Nikotyna jest stymulantem, a endorfiny i reszta sa faktycznie wytwarzane przez nasz mozg (glownie u palaczy tytoniu), jako cos przyjemnego (przerwa na papieroska, znacie to c’nie?). To ze tyton wzmacnia przyswajanie thc jest sprawdzone empirycznie i faktycznie dziala, tyle ze dosc krotko-nikotyna ma krotki czas dzialania. Spliffy potrzebuja wypelniaczy i nic sie na to nie poradzi (chyba ze ktos ma slaby staff). Warto przed taka mieszanka, “opalic” papierosa-trzymamy plomien nad papierosem (okolo 3cm) jednoczesnie obracajac go, ma to za zadanie wysuszyc tyton i pozbyc sie substancji smolistych i nikotyny. Taki tyton, nie ma smaku prawdopodobnie ma tez tylko sladowe ilosci ww substancji, jest idealnym wypelniaczem.
  Prosze Was nie porownujcie tytoniu do heroiny czy innych opiatow, bo to przegiecie i propaganda, ktorej kazdy chyba ma dosc. Uprawiajac sport, jedzac slodycze, uprawiajac seks (tam wiecej przyjemnych zwiazkow wytwarzanych przez nasz mozg..) rowniez uwalniamy te ENDOGENNE substancje w mozgu i czy to jest takie zle? Wiem jedno czyscioch ma wiecej substancji smolistych niz ten z mniejsza iloscia a z wymieszanym tytoniem. Zawroty glowy itp. wystepuja u nie palacych tytexu, co jest normalne..

ZOSTAW SWÓJ KOMENTARZ

Twój adres E-mail nie będzie publikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasze kanały społecznościowe

Kontakt

MedycznaMarihuana.com
biuro@medycznamarihuana.com Poland