Szpital w Lublinie leczy medyczną marihuaną – lekarze dobrze oceniają terapię!
Jak donosi Dziennik Wschodni w Lublinie funkcjonuje jeden z nielicznych polskich szpitali, w którym leczy się medyczną marihuaną. Prowadzone są tam terapie oraz badania z wykorzystaniem produktów na bazie konopi. Na Oddziale Neurologii wojewódzkiego szpitala przy al. Kraśnickiej w Lublinie medyczna marihuana jest podawana pacjentom cierpiącym na padaczkę lekooporną. Źródło nie podaje niestety w jakiej formie są to produkty.
,,W ramach terapii eksperymentalnej nadal prowadzimy ośmiu pacjentów z padaczką lekooporną w wieku 18–30 lat. Wyniki są bardzo dobre” – mówi dr n. med. Jacek Gawłowicz z Oddziału Neurologii wojewódzkiego szpitala przy al. Kraśnickiej w Lublinie.
,,U połowy pacjentów obserwujemy wyraźną redukcję napadów padaczkowych, o ponad 50 proc., a w drugiej grupie zaobserwowaliśmy wyraźną poprawę w codziennym funkcjonowaniu. Pacjenci nie są już tak wycofani, np. chętniej biorą udział w terapiach zajęciowych.”
Na przełomie lutego do terapii mają także zostać włączeni pacjenci cierpiący na padaczkę wywołaną uszkodzeniami mózgu w przebiegu stwardnienia guzowatego. Dr Gawłowicz podkreśla, że w ostatnim czasie zostały wykonane trzy badania klinicze, które potwierdzają skuteczność i bezpieczeństwo fitokannabinoidów (kannabinoidy wyizolowane z konopi indyjskich ) w ciężkich postaciach padaczki.
Lekarze podkreślają, że leczenie medyczną marihuaną bardzo dobrze sprawdza się w przypadku padaczki, jednakże są sceptycznie nastawieni do wspierającego kuracje antynowotworowe działania konopi indyjskich. Czy zostaną przeprowadzone badania kliniczne w Polsce, które będą tyczyły tego zagadnienia? Miejmy nadzieję, że tak. Brawa dla dr Gawłowicza oraz innych lekarzy ze szpitala w Lublinie, którzy będą leczy medyczną marihuaną!
Więcej na: www.DziennikWschodni.pl