4241
Konopie alzheimera

Konopie mogą być bezpiecznie używane jako dodatkowy lek dla pacjentów z chorobą Alzheimera

Wprowadzenie do Choroby Alzherimera

Choroba Alzheimera jest to choroba neurodegradacyjna spowodowana przez nagromadzenie blaszek beta amyloidowych w korze mózgowej. Proces ten prowadzi do zniszczenia komórek mózgowych, co powoduje otępienie (poważny spadek sprawności umysłowej) i inne związane z tym problemy. Konopie mogą być bezpiecznie używane jako dodatkowy lek dla pacjentów z chorobą Alzheimera, tak wynika z najnowszych badań.

Pacjenci z chorobą Alzheimera doświadczają utraty pamięci, mają trudności w zrozumieniu i rozwiązywaniu problemów, źle oceniają sytuacje, wycofują się z kontaktów społecznych, jednak u każdego pacjenta choroba przebiega inaczej. Ze względu na fakt, że nie ma lekarstwa na chorobę Alzheimera, można jedynie stosować środki poprawiające jakość życia i wspomagające leczenie.

Konopie i choroba Alzheimera

Badania opublikowane w Molecular and Cellular Neuroscience we wrześniu 2013 roku dostarczają dowodów, że kannabinoidy mogą być skuteczne w odwracaniu gromadzenia się amyloidu w mózgu.

“Kannabinody pochodzenia roślinnego mogą być w skuteczne w odwracaniu gromadzenia się amyloidu w mózgu, pomagając w jego transporcie przez barierę krew-mózg i na zewnątrz mózgu”

Naukowcy psychofarmakologii odkryli, że nie psychoaktywny kannabinoid kannabidiol (CBD) był w stanie odwrócić spadek zdolności poznawczych u myszy transgenicznych (które działają jako model zwierzęcy dla ludzi cierpiących na chorobę Alzheimera).

Inne badania naukowców z Stanford University School of Medicine, które zostały opublikowane w czasopiśmie Neuron w czerwcu 2014 roku sugerują, że endokannabinoidy (które nasz organizm wytwarza w sposób naturalny, i które pobudzają te same receptory co kannabinoidy znajdujące się w konopiach). Konopie mogą pomóc w hamowaniu efektów Aβ amyloidu, który w najwcześniejszych stadiach choroby upośledza zdolność uczenia się i pamięci, blokując naturalne endokannabinoidy. Autor badań twierdzi jednak, iż błędne jest założenie, że palenie marihuany może przeciwdziałać skutkom szkodliwego beta amyloidu na pamieć i uczenie się.

Konopie mogą

W innym badaniu opublikowanym w sierpniu 2014 roku w Journal of Alzheimer’s disease stwierdzono, że bardzo niskie dawki delta-9-tetrahydrokannabinolu (THC) mogą zmniejszyć odkładanie się amyloidu β, a także poprawić funkcję mitochondriów. Ponieważ gromadzenie się amyloidu β w mózgu jest główną przyczyną rozwoju choroby Alzheimera, zapobieganie takiemu nagromadzeniu będzie prawdopodobnie prowadziło do powstrzymania lub spowolnienia choroby Alzheimera lub jej objawów. Według naukowców,

“Te dane zdecydowanie wskazują, że THC może być potencjalnym rozwiązaniem terapeutycznym w leczeniu choroby Alzheimera”.

THC może być potencjalnym rozwiązaniem terapeutycznym w leczeniu choroby Alzheimera.


Sprawdź ofertę produktów z konopi dostępnych w naszym sklepie na www.medycznamarihuana.com


O innym badaniu, które potwierdza tą tezę pisaliśmy w osobnym artykule:

THC usuwa z mózgu toksyczne białka powstające w chorobie Alzheimera

Konopie zmniejszają objawy choroby Alzheimera

Konopie mogą być pomocne w leczeniu objawów, które często są odczuwane przez pacjentów z chorobą Alzheimera, takich jak zaburzenia snu, depresja i niepokój. Mogą również stanowić pomoc dla pacjentów doświadczających nudności, wymiotów i utraty apetytu, które są potencjalnymi skutkami ubocznymi standardowych leków na chorobę Alzheimera.

Wnioski

Ze względu na bardzo korzystny profil bezpieczeństwa całej rośliny konopi, całe rośliny konopi mogą być bezpiecznie używane jako dodatkowy lek dla pacjentów z chorobą Alzheimera, którzy mają trudności z radzeniem sobie ze skutkami ubocznymi spowodowanymi standardowymi terapiami. Jednak ze względu na obecne niepotwierdzone dowody potwierdzające korzyści całej rośliny konopi na pacjentów z chorobą Alzheimera, oraz na możliwości psychoaktywne marihuany, które mogą nasilać paranoje, dyskomfort psychiczny i osłabienie pamięci krótkotrwałej, wykorzystanie konopi z wyższym poziomem THC może nie być optymalną metodą leczenia pacjentów. Dalsze badania nad kannabinoidami i endokannabinoidami w odniesieniu do choroby Alzheimera i innych chorób neurodegradacyjnych mogą pomóc w zapobieganiu progresji i rozwoju choroby.

O autorze:

Redaktor naczelny portalu MedycznaMarihuana.com Twórca marki BioHemp.pl, AnandaMed.pl oraz wieloletni aktywista na rzecz popularyzacji i dostępności do konopii indyjskich.

Nasze kanały społecznościowe

Kontakt

MedycznaMarihuana.com
info@medycznamarihuana.com
tel. kom. +48 574 942 179
tel. kom. +48 531 155 663

Płatności