1900
stres a marihuana

Stres negatywnie wpływa na mózg – marihuana może pomóć

Przewlekły stres negatywnie wpływa na pamięć i uczenie się – jak marihuana może pomóc?

Konopie są często używane jako forma ukojenia stresu i nie bez powodu. Jest to naturalna alternatywa radzenia sobie z presją życia codziennego. Ostatnie badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Hajfie w Izraelu potwierdzają tą teorię.

Dotychczasowe badania wskazują, że stres może powodować deficyty poznawcze i zaburzenia funkcjonowania mózgu. Te zazwyczaj wpływają na procesy związane z pamięcią i uczeniem się, ale leczenie kannabinoidami odniosło sukces w zapobieganiu skutkom spowodowanym stresem.


BEZPŁATNE KONSULTACJE KONOPNE
dostępne przez liveczat lub pod nr tel.+ 48 574 942 179

W badaniu, naukowcy pozbawili ruchu (w tym przypadku szczurów), czego reakcją był stres. Po tym procesie trwającym dobę, połowa szczurów (grupa eksperymentalna) otrzymała  WIN55,212-2, które jest pełnym antagonistą aktywującym receptor CB1. Pozostałe szczury stanowiły grupę kontrolną.

Przewlekły stres ma wpływ na pamięć i uczenie się

Grupa eksperymentalna otrzymywała codziennie WIN55,212-2, który wywołuje podobne efekty do tetrahydrokannabinolu (THC). Mimo podobieństw, WIN55,212-2 ma zupełnie inną strukturę chemiczną. Jest to pełny agonista receptora CB1, podczas gdy THC jest częściowym agonistą.

W przypadku receptorów kannabinoidowych, dostarczanie pełnych agonistów może być niebezpieczne. JWH-018 i inne syntetyczne kannabinoidy zostały zakazane w krajach na całym świecie po tym, jak zostały odkryte w zawartości “dopalaczy”, które powodują psychozy, drgawki i inne negatywne skutki.

Mimo niebezpieczeństw związanych z podawaniem pełnych agonistów receptorów kannabinoidowych, są one powszechne w badaniach naukowych na kannabinoidach.

Dane z badań sugerują, że trzydzieści dni po okresie leczenia, aktywacja receptorów kannabinoidowych zapobiegała deficytom poznawczym, spowodowanych przewlekłym stresem. Grupa, która nie otrzymywała WIN55,212-2 nie wykazała tego samego zaburzenia LTP co grupa eksperymentalna. Oznacza to, że system endokannabinoidowy może zwalczać negatywny wpływ stresu.

Grupa eksperymentalna lepiej również wykonywała zadania z rozpoznawaniem obiektów przestrzennych. Była ona w stanie określić obiekt na podstawie ich właściwości fizycznych, co sugeruje, że leczenie kannabinoidami może pomóc w zachowaniu pamięci przestrzennej, za którą odpowiedzialny jest hipokamp.

Można się zapytać – ale jak to się ma do walki ze stresem? Według naukowców, badanie zasugerowało, że “aktywacja systemu endokannabinoidowego może stanowić nowe podejście do leczenia zaburzeń poznawczych, które towarzyszą rozmaitym zaburzeniom neuropsychiatrycznym związanym ze stresem.”

Naturalna, bezpieczniejsza metoda aktywacji systemu endokannabinoidowego prawdopodobnie okaże się najbardziej korzystna. Niemniej jednak badanie to pokazuje, że system endokannabinoidowy jest w stanie przeciwdziałać negatywnemu wpływowi stresu na uczenie się i pamięć.


Sprawdź ofertę produktów z konopi dostępnych w naszym sklepie na www.medycznamarihuana.com/sklep


 

Jarosław Stadnik
O autorze:

Redaktor naczelny portalu www.medycznamarihuana.com, marihuana.info.pl oraz www.konopie.info.pl Twórca marki BioHemp.pl oraz wieloletni aktywista na rzecz popularyzacji i dostępności do medycznej marihuany.

Nasze kanały społecznościowe

Kontakt

MedycznaMarihuana.com
info@medycznamarihuana.com
tel. kom. +48 574 942 179
tel. kom. +48 531 714 179

Płatności