166

Marihuana na chroniczny ból [NAJNOWSZE BADANIE 2023]

Przewlekły ból może uprzykrzać życie, ale zgodnie z najnowszym badaniem, w którym wykorzystano prawdziwą marihuanę, a konkretnie kwiaty o wysokiej zawartości THC i oleje CBD, można ten ból ograniczyć. Australijskie badanie opublikowane w czasopiśmie Drug Science, Policy and Law wykazało, że marihuana ma łagodzące działanie na chroniczny ból i znacząco poprawia jakość życia pacjentów.

W badaniu sprawdzono wyniki po trzech miesiącach stosowania. Podczas doświadczenia z konopiami pacjenci czuli się lepiej, lepiej spali, poprawił się zarówno ich nastrój, jak i ogólny stan zdrowia. Wyniki te są nadal wstępne, ale autorzy stwierdzają, że są obiecujące.

Marihuana na chroniczny ból – co wiemy?

Używanie medycznej marihuany w leczeniu przewlekłego bólu nie jest niczym nowym. Jest to jedno z najczęstszych schorzeń, które pacjenci chcą leczyć za pomocą medycznej marihuany. Kilka dużych przeglądów systematycznych wykazało już, że konopie indyjskie mogą być pomocne w łagodzeniu przewlekłego bólu.

Na przykład w przeglądzie badań z 2017 r. znaleziono istotne dowody na to, że konopie indyjskie są skuteczne w leczeniu przewlekłego bólu u dorosłych. W innych recenzjach znaleziono podobne dowody.

Tego rodzaju recenzje — zwykle oparte na wielu podwójnie ślepych badaniach — od dawna uważane są za złoty standard badań, ale niektórzy badacze zwracają teraz uwagę, że przeglądy systematyczne nadal zawierają ograniczenia. Często obejmują one tylko bardzo jednolite badania, które nie odzwierciedlają sposobu, w jaki pacjenci używają konopi indyjskich w rzeczywistości.

uprawy marihuany w domu

Prawdziwi pacjenci i prawdziwe zioło

Naukowcy biorący udział w tegorocznym badaniu chcieli dowiedzieć się więcej o tym, czy marihuana pomaga pacjentom z przewlekłym bólem. Użyli więc metody obserwacyjnej rzeczywistego używania konopi indyjskich by zbadać wyniki.

W badaniu „Medyczna marihuana na ból: rzeczywiste dane dotyczące trzymiesięcznych zmian objawów i jakości życia” obserwowano 55 dorosłych pacjentów z przewlekłym bólem, dając im kwestionariusze do oceny ich bólu, snu, nastroju i jakości życia. Wielu z tych pacjentów miało również inne schorzenia, w tym zaburzenia stresowe i lękowe. Lekarze uznali, że wszyscy pacjenci kwalifikują się do stosowania medycznej marihuany – korzystali z produktów i indywidualnie ustalonych dawek dostosowanych do ich konkretnych objawów. Produkty te obejmowały zarówno kwiaty konopi, jak i olejki i miały różne poziomy CBD i THC.


Sprawdź ofertę produktów z konopi dostępnych w naszym sklepie na www.medycznamarihuana.com


Naukowcy ocenili uczestników na początku eksperymentu, zanim rozpoczął się ich schemat leczenia konopiami indyjskimi, a następnie ponownie po trzech miesiącach używania konopi indyjskich. Większość  osób zaczynała od stosunkowo złego stanu zdrowia, z wysokim poziomem bólu, problemami ze snem i niskimi ocenami nastroju i jakości życia.

Po trzech miesiącach używania konopi indyjskich pacjenci z przewlekłym bólem zgłosili znaczną poprawę we wszystkich pomiarach. Nie tylko nasilenie ich bólu zmniejszyło się, ale mniej negatywnie wpływało na ich życie. Pacjenci umiarkowanie lub znacznie poprawili swoje wyniki w zakresie jakości życia, ogólnego stanu zdrowia, nastroju i snu. W przypadku depresji także doświadczyli znacznej poprawy – wyższej niż zwykle zgłaszana w metaanalizach dotyczących leków przeciwdepresyjnych

marihuana na chroniczny ból

Konopie były bardzo dobrze tolerowane przez pacjentów z bólem. Na 55 osób tylko jeden 29-letni mężczyzna zgłosił wyjątkowo łagodne reakcje niepożądane: suchość oczu i uczucie zimna. Objawy ustąpiły tego samego dnia, w którym się pojawiły.

Oczywiście żadne badanie nie jest bez ograniczeń. To miało stosunkowo małą liczbę uczestników, co utrudnia uogólnianie wyników. W badaniu brakowało również grupy kontrolnej, co oznacza, że nie możemy całkowicie wykluczyć możliwości, że efekt placebo spowoduje pozytywne zmiany.

Badania obserwacyjne, takie jak to, mogą lepiej odzwierciedlać używanie konopi indyjskich w świecie rzeczywistym, ale powinny być przeprowadzone metodą podwójnie ślepej próby. Autorzy sugerują, że ważne jest, aby przy ocenie dowodów na skuteczność medycznej marihuany brane były pod uwagę zalety wszystkich rodzajów projektów badawczych.


Źródło: leafly.com

O autorze:

Dziennikarka oraz autorka licznych publikacji na temat konopi i medycznej marihuany na największym w Polsce portalu branżowym www.medycznamarihuana.com Autorka licznych tłumaczeń badań oraz doniesień z świata naukowców, pacjentów i lekarzy na temat konopi medycznych.

Nasze kanały społecznościowe

Kontakt

MedycznaMarihuana.com
info@medycznamarihuana.com
tel. kom. +48 574 942 179
tel. kom. +48 531 155 663

Płatności