212

Polska medyczna marihuana – kiedy będzie w aptekach?

W ubiegłym roku sejm wyraził zgodę na prowadzenie w Polsce upraw medycznej marihuany. Prowadzić je miał Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich w Poznaniu. Kiedy polska medyczna marihuana trafi do aptek?

Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich w Poznaniu jako pierwszy wyraził chęć prowadzenia takiej działalności

Fakt uzyskania zgody na prowadzenie upraw wyłącznie przez instytuty państwowe wzbudził wiele kontrowersji. Przedstawiciele firm zajmujących się uprawą, przetwarzaniem i dystrybucją produktów konopnych byli zdania, że monopol nie jest najlepszym rozwiązaniem i zdecydowanie byli za wprowadzeniem koncesji.

polska medyczna marihuana

Pierwsze surowce miały być pozyskane pod koniec ubiegłego roku. O całym procesie oraz o tym, kiedy pacjenci będą mogli kupić medyczną marihuanę z polskich upraw wypowiedział się Rafał Spachacz – dyrektor Instytutu Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich.

„Pozyskaliśmy zgodę Głównego Inspektora Farmaceutycznego na przetwarzanie i przerabianie konopi, ale także badania na rzecz jednostek publicznych, policji i prokuratury, jednostek naukowych oraz przetwarzanie substancji psychotropowych i hydrokannabinoli.” – powiedział dyrektor

Kiedy polska medyczna marihuana trafi do aptek?

Trudno powiedzieć. Po roku działań IWNiRZ jest wciąż na etapie wdrożeniowym.

„Jesteśmy na etapie wdrożeniowym. Podjęliśmy bardzo intensywne prace w drugiej połowie roku 2022, teraz mamy decyzję Głównego Inspektora Sanitarnego i Głównego Inspektora Farmaceutycznego do przetwarzania, przerabiania i dystrybucji, która stanowi etap badawczo-wdrożeniowy.” – wyjaśnia dyrektor IWNiRZ – „Mamy Zakład Biotechnologii, który zajmuje się także klonowaniem i dbałością, którym kieruje prezes Słomski, nad wytworzeniem substancji pochodzenia roślinnego, zakład pani profesor Cieleckiej-Piątek, Zakład Farmakologii i Fitochemii, będzie zajmował się także dalej przetwarzaniem i dopuszczaniem i technologią postaci leku, celem doprowadzenia do wdrożenia i Zakład Komórek Macierzystych Medycyny Regeneracyjnej będzie analizował wpływ na linie komórkowe i tkankowe po to, żeby wyprodukować substancje czynną, leczniczą, a docelowo lek przez Państwowy Instytut Badawczy w Poznaniu.”

Nie wiadomo zatem kiedy medyczna marihuana z polskich upraw będzie do kupienia w aptekach. Wiadomo natomiast, że docelowo poznański Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich ma wytworzyć nową polską odmianę medycznych konopi, co by oznaczało, że w aptekach pojawi się surowiec farmaceutyczny, którego do tej pory nie było.


Źródło: weedweek.pl

O autorze:

Dziennikarka oraz autorka licznych publikacji na temat konopi i medycznej marihuany na największym w Polsce portalu branżowym www.medycznamarihuana.com Autorka licznych tłumaczeń badań oraz doniesień z świata naukowców, pacjentów i lekarzy na temat konopi medycznych.

Nasze kanały społecznościowe

Kontakt

MedycznaMarihuana.com
info@medycznamarihuana.com
tel. kom. +48 574 942 179
tel. kom. +48 531 155 663

Płatności