1403

Niedobór kannabinoidów – ogólne przedstawienie problemu

Niedobór kannabinoidów – co to oznacza?

Biorąc pod uwagę dostępną wiedzę na temat układu endokannabinoidowego i kannabinoidów, niektórzy naukowcy twierdzą, że wiele chorób, takich jak stwardnienie rozsiane, migreny, fibromyalgia, czy zespół drażliwego jelita (IBS) mogą być wywołane przez niedobór endogennych kannabinoidów zwanych endokannabinoidami. Ten stan został nazwany deficytem endokannabinoidów lub CECD.

Układ endokannabinoidowy organizmu utrzymuje homeostazę, co oznacza, że kontroluje i reguluje różne funkcje życiowe w tym ból, apetyt, sen, stany zapalne i metabolizm komórek. Tak więc brak lub niedobór kannabinoidów może powodować zakłócenia w różnych systemach organizmu. Istnieje teoria, że te zakłócenia lub brak homeostazy prowadzą do bardziej znaczących i zagrażających życiu problemów.

Są pacjenci, którzy używając konopi odczuwają ulgę w swojej chorobie, po prostu uzupełniają niedobór w ich systemie endokannabinoidowym. Kannabinoidy zawarte w marihuanie mogą być traktowane jako uzupełnienie, a w skrajnych przypadkach, nawet jako zamiennik dla endokannabinoidów występujących w organizmie człowieka.

Dr Ethan Russo – kliniczny niedobór endokannabinoidów

Dr Ethan Russo jest starszym doradcą w GW Pharmaceuticals, firmie odpowiadającej za produkcję leków takich jak Sativex i Epidiolex. Jednym z jego najważniejszych odkryć było badanie “Taming THC“, w którym omówił synergiczne działanie terpenów w konopiach indyjskich.

W 2004 roku, Dr. Ethan Russo, w badaniach opublikowanych w Neuro endocrinology letters,  zasugerował, że niedobór kannabinoidów może być przyczyną łagodzenia przez konopie wielu objawów/chorób.

“Migrena, fibromyalgia, IBS i związane z nimi warunki pokazują wspólne kliniczne, biologiczne, patofizjologiczne wzory, które sugerują zrozumienie niedoborów w układzie endokannabinoidowym, który może być leczony przy pomocy kannabinoidów” wyjaśnił Dr Ethan Russo.

Czy kannabinoidy spowalniają starzenie?

Niektórzy eksperci idą jeszcze dalej. Dr Robert Melamede, były przewodniczący Wydziału Biologii na Uniwersytecie w Kolorado, uważa, że kanabinoidy mogą nawet spowolnić proces starzenia się.

Większość naukowców potwierdza rolę wolnych rodników w procesie starzenia. Wolne rodniki mogą się szybko rozmnażać i wypłukanie ich bez pomocy przeciwutleniaczy staje się niewykonalne. Przesyt wolnych rodników w organizmie może prowadzić do stanu zapalnego i pogorszenia innych problemów zdrowotnych, które są zwykle związane z procesem starzenia się. Konopie są silnym źródłem antyoksydantów.

Kliknij grafikę i udostępnij na Facebooku!

Kliknij grafikę i udostępnij na Facebooku!


Sprawdź ofertę produktów z konopi dostępnych w naszym sklepie na www.medycznamarihuana.com


Melamede uważa, że kannabiniody mogą mogą nie tylko pomóc pacjentom ze stwardnieniem rozsianym lub rakiem, ale także odgrywają one rolę w zapobieganiu i regulacji wszystkich chorób związanych z wiekiem, takich jak zaburzenia funkcji poznawczych czy choroby układu kostnego, takie jak osteoporoza.

Kannabinoidy takie jak kannabidiol (CBD) oraz kannabichromen (CBC) są znane z leczenia stanów zapalnych, podczas gdy inne kannabinoidy, jak tetrahydrokannabinol (THC) i kannabinol (CBN) są znane z działania przeciwutleniającego. Te dwie istotne role kannabinoidów przyczyniają się do homeostazy i poprawy ogólnego stanu zdrowia.

 

Nikt nie umiera ze starości

Według Dr Roberta Melamede:

“Nikt nie umiera ze starości. Ludzie umierają z powodu chorób związanych z wiekiem.

Medycyna zajmuje się wieloma chorobami związanymi z wiekiem, takimi jak nowotwory i choroby układu krążenia. Jeśli jednak dana osoba ma zawał serca, to lekarze próbują ocalić jego życie – po tym, jak większość szkód w organizmie została już wyrządzona. Terapia kannabinoidowa może zmienić ten model reakcji, jeśli kannabinoidy będą używane jako profilaktyka.

Zastosowanie terapii kannabinoidowej może być stosowane w celu zmniejszenia stanów zapalnych i wolnych rodników, a tym samym poprawę lub wyeliminowanie dziesiątek chorób związanych z wiekiem, które według Dr Roberta Melamede spowodowane są niedoborem endokannabinoidów.

Dr Melamede postrzega konopie jako niezbędny składnik odżywczy podobny do innych witamin. Mając to na uwadze, wydaje się, że soki z konopi, spożywanie surowych liści, picie herbaty i oleju z konopi, a także inne sposoby jej konsumpcji mogą zapobiegać chorobom związanym z wiekiem, a także stanowią profilaktykę ogólnego zdrowia.

Wszystkich pacjentów zapraszamy do rejestracji na FORUM O MEDYCZNEJ MARIHUANIE. To miejsce, w którym możesz porozmawiać z innymi pacjentami, specjalistami i znawcami konopi.

Powiązane artykuły:

Marihuana może obniżyć ryzyko wystąpienia zespołu metabolicznego

Co to jest i jak działa układ endokannabinoidowy?

Czym może skutkować niedobór endokannabinoidów?

Zaburzenia odżywiania związane z niedoborem endokannabinoidów

O autorze:

Redaktor naczelny portalu www.medycznamarihuana.com, marihuana.info.pl oraz www.konopie.info.pl Twórca marki BioHemp.pl oraz wieloletni aktywista na rzecz popularyzacji i dostępności do medycznej marihuany.

Nasze kanały społecznościowe

Kontakt

MedycznaMarihuana.com
info@medycznamarihuana.com
tel. kom. +48 574 942 179
tel. kom. +48 531 155 663

Płatności