2312

Co to jest i jak działa układ endokannabinoidowy?

Układ endokannabinoidowy jest systemem, który bierze udział w wielu procesach organizmu. Lecznicza marihuana zalecana jest do regularnego używania dla wielu chorób, ponieważ aktywuje system endokannabinoidowy. Na przykład, pacjenci w Kalifornii mogą kwalifikować się do używania leku, jeśli cierpią na AIDS, anoreksję, zapalenie stawów, raka, chroniczny ból, jaskrę, migrenę, skurcze mięśni, drgawki, nudności lub inne przewlekłe choroby. Nasuwa się pytanie – w jaki sposób konopie mogą być zalecane dla tak wielu różnych dolegliwości? Odpowiedź to układ endokannabinoidowy.

Co to jest układ endokannabinoidowy?

Przed omówieniem funkcji układu endokannabinoidowego, ważne jest, aby zrozumieć jego składniki. System endokannabinoidowy składa się z receptorów kannabinoidowych, ligandów endogennych (cząsteczek wiążących) dla tych receptorów i enzymów, które syntetyzują i degradują ligandy.

Najbardziej znane są receptory kannabinoidowe CB1 i CB2, które zostały odkryte na początku lat 1990. Oba typy tych receptorów znajdują się w całym ciele, lecz są rozmieszczone w różny sposób. Receptory CB1 są skoncentrowane głównie w mózgu, natomiast receptory CB2 występują głównie w układzie odpornościowym. Receptory CB1 są rozmieszczone również w innych miejscach, takich jak układ pokarmowy, układ krwionośny czy układ rozrodczy. Receptory CB2 występują również ośrodkowym układzie nerwowym.

Receptory endokannabinoidowe w ludzkim organizmie

Receptory endokannabinoidowe w ludzkim organizmie

Głównymi endokannabinoidami są anandamid i 2-Arachidonyloglicerol (2AG). Anandamid został odkryty w 1992 roku przez jednego z naszych ekspertów (Lumír Ondřej Hanuš) razem z William’em Anthony Devene. Jego struktura chemiczna jest bardzo podobna do tetrahydrokannabinolu. 2-Arachidonyloglicerol (2AG) został odkryty w 1995 roku, a w przeciwieństwie do anandamidu ma wysokie powinowactwo do aktywowania obu receptorów CB1 i CB2.

Anandamid i 2-AG syntetyzuje się z kwasu arachidonowego, jest estrem kwasu tłuszczowego omega-6, kwasu arachidonowego i glicerolu. Anandamid jest rozkładany przez hydrolazy amidu kwasu tłuszczowego (FAAH), a 2-AG przez lipazę monoacyloglicerolową.

Układ endokannabinoidowy – podstawowe funkcje

Ogólna rola systemu endokannabinoidowego najlepiej została opisana przez dr Dustin Sulak, Dyrektora Integr8 Health w Maine. Jego firma leczy tysiące pacjentów medyczną marihuaną, a dr Sulak jest jednym z najbardziej rozchwytywanych mówców na konferencjach o medycznych konopiach.

Jak twierdzi dr Sulak, podstawową funkcją sytemu endokannabinoidowego jest utrzymanie stabilnego środowiska wewnętrznego, mimo zmian w środowisku zewnętrznym. Ta stabilność znana jest jako homeostaza, którą powodują endokannabinoidy. Endokannabinoidy regulują homeostazę za pośrednictwem różnych mechanizmów, włącznie z ułatwieniem komunikacji międzykomórkowej między różnymi typami komórek.


Sprawdź ofertę produktów z konopi dostępnych w naszym sklepie na www.medycznamarihuana.com


“W miejscu urazu, kannabinoidy mogą zmniejszyć uwalnianie się aktywatorów i czynników uczulających z uszkodzonej tkanki, stabilizując komórki do zapobiegania nadmiernemu uszkodzeniu i łagodzenia komórek w pobliżu komórek immunologicznych, zapobiegając uwalnianiu substancji pro-zapalnych. Trzy różne mechanizmy działają na trzy różne typy komórek w jednym celu: zminimalizowanie bólu i szkód spowodowanych przez uraz,” twierdzi dr Sulak.

układ endokannabinoidowy - receptory kannabinoidowe

układ endokannabinoidowy – receptory kannabinoidowe

Kiedy komórki komunikują się, neuroprzekaźniki płyną z neuronów presynaptycznych do neuronów postsynaptycznych. Endokannabinoidy są wyjątkowe, ponieważ mogą podróżować w przeciwnym kierunku dostarczając informacji zwrotnych z komórek presynaptycznych. Ten proces jest podstawowym mechanizmem, przez który endokannabinoidy utrzymują homeostazę. Na przykład, jeśli neuron zbyt szybko gubi informację, wówczas endokannabinoidy (zazwyczaj 2-AG) polecają spowolnienie, podróżując pod prąd, aktywując presynaptyczne receptory CB-1.

Układ endokannabinoidowy w patologiach choroby

dr Robert Melamede, były przewodniczący Biology Department w University of Colorado, poświęcił swoją karierę na badanie kannabinoidów. Opisał układ endokannabinoidowy jako “regulator homeostazy komórek“.

Dowody wskazują na to, że system endokannabinoidowy ewoluował 600 milionów lat temu. Ponadto, choroby często pojawiają się w wyniku niedoboru kannabinoidów lub dysfunkcji układu endokannabinoidowego. Te same fakty wskazują na znaczenie prawidłowego funkcjonowania systemu endokannabinoidowego, jako czynnika dla zdrowego istnienia organizmów żywych posiadających układ endokannabinoidowy.

O autorze:

Redaktor naczelny portalu MedycznaMarihuana.com Twórca marki BioHemp.pl, AnandaMed.pl oraz wieloletni aktywista na rzecz popularyzacji i dostępności do konopii indyjskich.

Nasze kanały społecznościowe

Kontakt

MedycznaMarihuana.com
info@medycznamarihuana.com
tel. kom. +48 574 942 179
tel. kom. +48 531 155 663

Płatności