Czym może skutkować niedobór endokannabinoidów?
Konopie optymalizują stan zdrowia?
Istnieje powiązanie między tym kiedy mamy niedobór endokannabinoidów i naszą kondycją fizyczną. Wyniki badań sugerują, że konopie są naturalnie bogate w kannabinoidy i posiadają potencjał terapeutyczny, który jest bardzo pomocny w leczeniu migreny, fibromyalgii oraz zespołu jelita drażliwego. Dr Titus z „Medical Marijuana Inc.’s CEO” stworzył artykuł (link do anglojęzycznego artykułu), w którym przedstawił marihuanę jako świetne uzupełnienie naszego systemu endokannabinoidowego i opisał jej korzystny wpływ na utrzymanie optymalnego stanu zdrowia.
Budowa i działanie układu endokannabinoidowego
Składa się on z receptorów komórkowych, enzymów i endokannabinoidów, które są odpowiedzialne za regulację kilku funkcji takich jak: funkcja układu odpornościowego, nastroju, a także snu. Endokannabinoidy naturalnie wytwarzane przez ludzki organizm reagują na receptory CB1 i CB2, co skutkuje utrzymaniem homeostazy, czyli utrzymaniem stabilnego środowiska wewnętrznego, mimo zmian w środowisku zewnętrznym. Więcej TU (link).
Skutki niedoboru endokannabinoidów w organizmie
Ubytek neuroprzekaźników jest mocno związany z chorobą Alzheimera, chorobą Parkinsona oraz depresją. Naukowcy po raz pierwszy przedstawili teorię endokannabinoidowego klinicznego niedoboru w 2001 roku i stwierdzili, że deficyt może być powodem pojawienia się pewnych zaburzeń. W przypadku zmniejszonej ilości endokannabinoidów w organizmie, obniża on próg bólu przez co pojawiają się problemy z nastrojem, snem oraz trawieniem. Te braki mogą być wrodzone lub nabyte w trakcie choroby. Schorzenia, które również mogą być związane z niedoborem endokannabinoidów to mukowiscydoza, piekący ból fantomowy kończyn, choroba afektywna dwubiegunowa, zespół stresu pourazowego, a także kilka innych chorób.
Co ciekawe, najnowsze badania sugerują, że niedobór endokannabinoidów może być przyczyną zaburzeń odżywiania takich jak anoreksja czy bulimia. Naukowcy stwierdzili deficyty w poziomach endokannabinoidów lub zmniejszenie funkcji receptora CB1 w mózgu u kobiet z anoreksją. Dostępność CB1R była wyższa w regionie mózgu o nazwie Insula, wśród kobiet z anoreksją i bulimią. Insula „jest regionem, który integruje postrzeganie ciała, informacje smakowe, emocje, układ nagrody i funkcje, które powodują zaburzenia w tej grupie pacjentów,” wyjaśnił Dr Koen Van Laere, główny autor badań. Więcej o tym badaniu przeczytacie w osobnym artykule LINK.
źródło: http://www.medicalmarijuanainc.com