357

Marihuana może obniżyć ryzyko wystąpienia zespołu metabolicznego

weed


Najnowsze badania sugerują, że marihuana może chronić jej użytkowników przed wystąpieniem zespołu metabolicznego i chorób z niego wynikających.

xx

Co to jest zespół metaboliczny?

Ponad ⅓ dorosłych amerykanów cierpi z powodu problemów ze zdrowiem związanymi z zespołem metabolicznym. Zespół metaboliczny zwany także zespołem polimetabolicznym, zespołem insulinooporności lub zespołem Raevena to zbiór wzajemnie powiązanych czynników istotnie zwiększających ryzyko rozwoju miażdżycy i cukrzycy typu 2 oraz ich powikłań naczyniowych.

Czynnikami ryzyka w przypadku zespołu metabolicznego są m.in. wysokie ciśnienie krwi, podwyższony poziom cholesterolu, wysoki poziom cukru we krwi czy otyłość typu brzusznego. To jedne z pierwszych oznaki cukrzycy, czy problemów z sercem.

Badania wskazują, że wśród osób palących marihuanę ryzyko wystąpienia tych objawów jest niższe.

xx

Jak marihuana wpływa na objawy wystąpienia zespołu metabolicznego?

PSM cover 2008 small


Sprawdź ofertę produktów z konopi dostępnych w naszym sklepie na www.medycznamarihuana.com


W badaniu, którego wyniki zostały opublikowane 11 marca bieżącego roku w magazynie Psychological Medicine, wzięło udział 1800 dorosłych osób z Australii, które podlegały pod narodowy program badania psychoz. ,,Uczestnicy badania, którzy raportowali użycie marihuany w ciągu ostatnich 12 miesięcy ryzyko wystąpienia objawów zespołu metabolicznego było o wiele niższe, niż w grupie niepalących.’’ – twierdzą autorzy badania.

,,Ten związek jest bardzo widoczny wśród częstych palaczy (używających marihuany m.in. raz w tygodniu w ciągu roku poprzedzającego badanie) nawet po uwzględnieniu czynników zakłócających takich jak styl życia, funkcje poznawcze, stosowanie leków antypsychotycznych, czy różnice socjodemograficzne.’’

Badanie było przeprowadzone na dość specyficznej grupie pacjentów, która składała się z osób cierpiących na zaburzenia psychotyczne, jednakże badacze przywołują także inne opracowania. Autorzy podkreślają, że poprzednie badanie na generalnej populacji również wykazało podobny związek.

,,Zainteresowanie wzbudza wynik badania przeprowadzonego na generalnej populacji, które sugeruje, że marihuana ma pozytywny wpływ na objawy zespołu metabolicznego jeśli porównamy je wśród grupy palących i niepalących. Wśród tej pierwszej grupy zanotować można niższy poziom glukozy i insuliny we krwi, niższą skłonność do zachorowania na cukrzycę, mniejszy obwód pasa i niższy wskaźnik BMI oraz wyższy poziom HDLs (lipoproteina wysokiej gęstości).’’ – twierdzą autorzy badania.

Ciekawym wnioskiem jest fakt, że pozytywny wpływ marihuany był znacznie bardziej wyraźny w grupie palaczy regularnych, niż w przypadku palaczy okazjonalnych.

,,Wiemy już, że THC jest magazynowany w komórkach tłuszczowych, z których jest stopniowo uwalniany w ciągu dni, a nawet tygodni. To wyjaśnia dlaczego terapeutyczny efekt użycia marihuany utrzymuje się przez dłuższy czas od ostatniego, bezpośredniego kontaktu z substancją.’’ – dodają naukowcy.

Wyniki badań są bardzo obiecujące, jednakże sami autorzy badania zdają sobie sprawę z ogromu pracy jaki musi zostać jeszcze wykonany.

,,Złożony układ endokannabinoidowy musi zostać w pełni zbadany i zrozumiany tak samo jak rola poszczególnych kannabinoidów. Dopiero wtedy będziemy mogli w pełni wykorzystać potencjał marihuany w leczeniu zespołu metabolicznego oraz innych chorób’’.

O autorze:

Wszelkie treści zamieszczone na tej stronie internetowej www.medycznamarihuana.com (teksty, zdjęcia itp.) podlegają ochronie prawnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity z 2006 r., Dz.U. nr 90, poz. 631 z późn. zm.). Bez zgody właściciela portalu zabronione jest m.in. powielanie treści, ich kopiowanie, przedruk, przechowywanie i przetwarzanie z zastosowaniem jakichkolwiek środków elektronicznych, zarówno w całości, jak i w części. Zabronione jest dalsze rozpowszechnianie, o którym mowa w art. 25 ust. 1 pkt b ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Nasze kanały społecznościowe

Kontakt

MedycznaMarihuana.com
info@medycznamarihuana.com
tel. kom. +48 574 942 179
tel. kom. +48 531 155 663

Płatności