195 0

Problemy z dostępnością medycznej marihuany w Polsce. Posłanki partii Razem interweniują u ministra zdrowia

Od stycznia 2019 roku medyczną marihuanę można kupić w polskich aptekach. Niestety, tylko w teorii. W praktyce sytuacja wygląda tak, że dostawy suszu nie są na tyle wystarczające by zapewnić wszystkim pacjentom możliwość zrealizowania recept.

Problem z dostępnością wynika także z faktu, że dostawy medycznej marihuany do naszego kraju nie są płynne. Na dzień dzisiejszy w Polsce zatwierdzonych jest pięć surowców farmaceutycznych przeznaczonych do sporządzania leków recepturowych, ale importowany jest tylko jeden – z Kanady. Jak twierdzi Tomasz Witkowski, menedżer na kraj w Spectrum Cannabis, należącym do kanadyjskiej grupy kapitałowej Canopy Growth, problem rzeczywiście istnieje.

„Zauważamy, że popyt zdecydowanie przewyższa nasza podaż.” – wyjaśnia

Co więcej, importer zapewniał, że w połowie lutego do Polski dotrze największa jak do tej pory 40 kg dostawa suszu. Tak się jednak nie stało. W niektórych aptekach medycznej marihuany nie ma nawet od początku października. Co w tej sytuacji mają zrobić pacjenci, którzy zmuszeni zostali do przerwania terapii, a płacili za nią nawet kilka tysięcy złotych miesięcznie?

„Panie Ministrze! Czekamy na odpowiedzi!

Sprawą braku dostępności do leku postanowiły zająć się posłanki partii Razem – Magdalena Biejat i Marcelina Zawisza. Zwróciły się do ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego z kilkoma pytaniami:

  • Z czego wynikają przerwy w dostępie do leku dla chorych?
  • Kiedy chorzy mogą spodziewać się powrotu leku do sprzedaży?
  • Jak długo w tej chwili trwa procedura dopuszczenia do obrotu w Generalnym Inspektoracie farmaceutycznym, biorąc pod uwagę dane od 2019 roku?
  • Czy Ministerstwo Zdrowia podjęło kroki, by zdiagnozować przyczynę i jak najszybciej rozwiązać problem braku dostępu do medycznej marihuany?
  • Czy Ministerstwo Zdrowia podjęło kroki w celu uniknięcia podobnych sytuacji w przyszłości?

W swoim apelu posłanki poruszają także kwestię upraw medycznej marihuany w Polsce.

„Może czas na dopuszczenie upraw marihuany medycznej na terenie kraju? Państwowy podmiot produkujący ten lek na potrzeby polskich pacjentów? Zapis obrad parlamentarnego zespołu ds legalizacji marihuany pokazuje, że pomysłów na poprawę sytuacji osób leczących się marihuaną jest sporo! Panie Ministrze! Czekamy na odpowiedzi!” – podsumowują


Źródło: partiarazem.plBEZPŁATNE KONSULTACJE KONOPNE
dostępne są na stronie www.BioHemp.pl


Oznaczony z: ,
Sandra Jurkiewicz
O autorze:

ZOSTAW SWÓJ KOMENTARZ

Twój adres E-mail nie będzie publikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasze kanały społecznościowe

Kontakt

MedycznaMarihuana.com
biuro@medycznamarihuana.com Poland