777 0

30 gramów marihuany i 4 krzaki na własny użytek. Wolne Konopie organizują zbiórkę podpisów!

Jednym z głównych celów Stowarzyszenia Wolne Konopie, które działa już ponad dekadę, jest doprowadzenie do pełnej legalizacji marihuany w Polsce. Przyczynić się do niej ma m.in. najnowszy projekt nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, pod którym już niebawem zbierane będą podpisy obywateli.

Na dzień dzisiejszy używanie marihuany o zawartości THC powyżej 0,2% w jest w Polsce nielegalne. Nawet ta kupowana lub uprawiana samodzielnie w celach leczniczych jest równoznaczna z popełnieniem przestępstwa i najczęściej wiąże się nie tylko z wysoką karą finansową, ale także z pozbawieniem wolności. Jedyna legalna opcja to medyczna marihuana, którą nabyć można w aptekach na receptę. Niestety, z jej dostępnością, za sprawą skomplikowanych procedur, nie jest w naszym kraju najlepiej.

100 tys. podpisów obywateli szansą na zmianę prawa?

„Wolne Konopie startują z obywatelską inicjatywą ustawodawczą – na wiosnę 2020 zaczynamy zbiórkę podpisów pod projektem ustawy, który ma na celu zniesienie kar za uprawę i posiadanie marihuany na własny użytek.” – informuje Stowarzyszenie

W połowie lutego przedstawiona została wstępna propozycja projektu nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii wraz z uzasadnieniem.

Projekt

U S T A W A

z dnia ……………

o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii

Art. 1. W ustawie z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii (Dz. U. 2005 Nr 179 poz. 1485 z późn. zm.) wprowadza się następujące zmiany:

  1. art. 62. ust. 4. otrzymuje brzmienie:jeżeli przedmiotem czynu, o którym mowa w ust. 1 jest żywica konopi lub ziele konopi innych niż włókniste w ilości mniejszej niż 30 gramów, sprawca nie podlega karze.
  2. art. 63. ust. 4. otrzymuje brzmienie:jeżeli przedmiotem czynu, o którym mowa w ust. 1. jest uprawa konopi innych niż włókniste w ilości nie przekraczającej 4 roślin, sprawca nie podlega karze.

Art. 2. Ustawa wchodzi w życie z dniem 31 grudnia 2020 r.

Od momentu załatwienia kwestii formalnych Wolne Konopie będą miały 3 miesiące na to, aby zdobyć 100 tys. podpisów. Później projekt trafi do Sejmu, gdzie poddany zostanie głosowaniu.

Gdzie złożyć podpis?

Chociaż zbiórka podpisów rozpocznie się dopiero w maju tego roku to warto już teraz sprawdzić, gdzie będzie można go złożyć (tylko osoby pełnoletnie!).  Jak informują Wolne Konopie udział w akcji zadeklarowało już ponad 100 punktów stacjonarnych i ponad 2000 aktywistów z polskich miast i wsi.

 

Wolne Konopie zachęcają do zgłaszania swoich uwag i sugestii dotyczących projektu. Wciąż także poszukują kolejnych chętnych do zorganizowania zbiórki podpisów, o czym informują na profilach społecznościowych:

„Startujemy w maju – do tego czasu chcemy, żeby podpis można było złożyć w każdym zakątku Polski, a także we wszystkich większych ośrodkach polonijnych na świecie. Jeśli znacie lub prowadzicie jakiś lokal, który chciałby w okresie MAJ-SIERPIEŃ udostępnić listę do podpisu pod postulatami zniesienia kar za uprawę i posiadanie marihuany na własny użytek – zgłaszajcie się na inicjatywa@wolnekonopie.pl

Źródło: wolnekonopie.org, facebook.com/Inicjatywa100tys.podpisow


BEZPŁATNE KONSULTACJE KONOPNE
dostępne są na stronie www.BioHemp.pl


Oznaczony z:
Sandra Jurkiewicz
O autorze:

ZOSTAW SWÓJ KOMENTARZ

Twój adres E-mail nie będzie publikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasze kanały społecznościowe

Kontakt

MedycznaMarihuana.com
biuro@medycznamarihuana.com Poland