658

Konopie mogą przedłużyć życie pszczół narażonych na działanie pestycydów

Zespół polskich naukowców odkrył, że ekstrakty z konopi indyjskich mogą przedłużyć życie pszczół chroniąc je przed zagrożeniami związanymi z pestycydami na bazie nikotyny. Wszystko dzięki neuroprotekcyjnym właściwościom konopi.

Populacje pszczół miodnych maleją na całym świecie już od lat. Zjawisko to określane jest jako CCD, czyli zespół masowego ginięcia pszczoły miodnej. Pszczoły giną głównie z powodu zanieczyszczenia pestycydami stosowanymi w standardowych uprawach rolnych. Konsekwencje tego wykraczają daleko poza same pszczoły i produkcję miodu. Pszczoły miodne zapylają rocznie owoce, warzywa i inne rośliny warte fortunę. Bez nich świat mógłby stanąć w obliczu poważnego niedoboru żywności.

Pestycydy wyniszczają organizmy pszczół

Zespół naukowców z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie pracuje nad znalezieniem sposobu na przetrwanie pszczół. Pod kierownictwem prof. Anety Ptaszyńskiej zespół odkrył kilka unikalnych metod przedłużania żywotności pszczół. Są to m.in. probiotyki, adaptogenne ekstrakty roślinne i ekstrakty z konopi indyjskich.


SZUKASZ LEKARZA KONOPNEGO?
ZNAJDZIESZ GO NA

anandamed.pl


„Pszczoły umierają, bo są niedożywione i osłabione stosowaniem pestycydów, a potem zaczynają chorować.”– wyjaśnia prof. Ptaszyńska z Zakładu Botaniki i Mikologii Wydziału Biologii i Biotechnologii UMCS – „Jedną z chorób jest nosemoza. Atakuje układ pokarmowy, powoduje osłabienie i kacheksję (stopniowe wyniszczanie organizmu). Pszczoły nie mogą trawić i wchłaniać składników odżywczych, a potem po prostu umierają.”

Niedawno przeprowadzone badania wykazały, że istnieje powiązanie z coraz większym spadkiem populacji pszczół a neonikotynoidami, czyli pestycydami otrzymywanymi z nikotyny. Pestycydy te dobrze sprawdzają się w ochronie upraw przed szkodnikami, ale są jednocześnie trucizną dla pożytecznych owadów, w tym właśnie pszczół miodnych. Niestety, pomimo to, w wielu krajach stosowanie tego rodzaju środków wciąż jest dozwolone.

Przebadano 5000 pszczół

Zespół prof. Ptaszyńskiej przebadał pszczoły żyjące w klatkach, aby ustalić czy wyciąg z konopi indyjskich może pomóc chronić je przed szkodliwym działaniem pestycydów.

„Pojawiają się doniesienia, że zabezpiecza on komórki nerwowe człowieka. Postanowiliśmy sprawdzić, czy tak samo będzie w przypadku pszczoły.” – tłumaczy prof. Aneta Ptaszyńska

Naukowcy odkryli, że określone wyciągi z konopi chronią pszczoły przed niektórymi negatywnymi skutkami neonikotynoidów.

„Na razie wiemy tyle, że ekstrakt przedłuża życie pszczół, które były narażone na działanie pestycydów. Badane owady żyły porównywalnie długo co te, które kontaktu ze szkodliwymi substancjami nigdy nie miały. – mówi prof. Ptaszyńska

Zaplanowano kolejne badania

Dalsze analizy mają na celu ustalenie, czy konopie indyjskie mogą pomóc w ratowaniu pszczół również tych żyjących w innych częściach Europy.

Jak do tej pory wielu badaczy analizowało związki między pszczołami i konopiami. Jedno z zeszłorocznych badań wykazało, że konopie wręcz przyciągają pszczoły, co oznacza, że plantacje konopi mogą pomóc w rozwoju populacji pszczół. Jednak jeden z czołowych kanadyjskich pszczelarzy poddał to pod wątpliwość. Jak stwierdził, sam pyłek konopny nie zapewnia wystarczającej ilości pożywienia i substancji odżywczych dla pszczół, aby mogły przeżyć. Z kolei inny pszczelarz z Francji wyszkolił swoje pszczoły tak, że wytwarzają miód z żywicy konopnej.


Sprawdź ofertę produktów z konopi dostępnych w naszym sklepie na www.medycznamarihuana.com


Póki co, zespół badaczy prof. Ptaszyńskiej złożył już wniosek w celu opatentowania swojego wynalazku, gdyż prawdopodobnie jako pierwszy na świecie opracował zastosowanie ekstraktu z konopi indyjskich u pszczół. Warto dodać, że na rynku dostępny jest już opracowany przez prof. Ptaszyńską probiotyk dla pszczół, który pozwala zwalczać nosemozę.


Źródło: dziennikwschodni.pl, merryjane.com

O autorze:

Dziennikarka oraz autorka licznych publikacji na temat konopi i medycznej marihuany na największym w Polsce portalu branżowym MedycznaMarihuana.com Autorka licznych tłumaczeń badań oraz doniesień z świata naukowców, pacjentów i lekarzy na temat konopi medycznych.

Nasze kanały społecznościowe

Kontakt

MedycznaMarihuana.com
biuro@medycznamarihuana.com
tel. kom. +48 574 942 179
tel. kom. +48 531 155 663

Płatności