369
pierwsze podyplomowe studia konopne w Polsce

Zielone światło dla upraw medycznej marihuany w Polsce

Posłowie przyjęli zmiany zaproponowane w ubiegłym roku przez Kukiz’15 i PiS, dzięki którym konopie inne niż włókniste będą mogły być uprawiane w Polsce. Czy to oznacza, że medyczna marihuana będzie tańsza niż ta, która obecnie sprowadzana jest z zagranicy?

We wtorek, 8 lutego br., posłom przedstawione zostało sprawozdanie Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Komisji Zdrowia. Oświadczenia wydały także kluby i koła poselskie. Następnie propozycję przegłosowano. Tym samym sejm uchwalił ustawę zmieniającą ustawę o przeciwdziałaniu narkomanii.

Jakie zmiany wprowadza nowelizacja?

Przede wszystkim konopie inne niż włókniste, z których sporządzane będą produkty lecznicze dopuszczone do obrotu, będą mogły być uprawiane w Polsce. Uprawy te będą prowadzone przez polski instytut badawczy nadzorowany przez ministra właściwego ds. rolnictwa.

W celu prowadzenia upraw niezbędne będzie uzyskanie zezwolenia głównego inspektora farmaceutycznego. Decyzja będzie wydawana po uprzednim zasięgnięciu opinii komendy wojewódzkiej Policji.

Uprawy będą musiały spełniać wymogi bezpieczeństwa, tzn. być odpowiednio zabezpieczone m.in. przed kradzieżą oraz dostępem osób nieuprawnionych. Prowadzone będą wykazy osób uprawnionych do wejścia na teren upraw oraz wykazy pojazdów uprawnionych do wjazdu.

Uprawa będzie musiała spełniać także wymogi infrastrukturalne związane m.in. z instalacją technologii zdalnego radiowego nadzoru roślin, co umożliwi ścisłą kontrolę i identyfikację każdej rośliny znajdującej się w polu odczytów.

Pełną kontrolę działalności podmiotu zajmującego się uprawą przypisano wojewódzkim inspektorom farmaceutycznym.

Istotną zmianą jest także zwiększenie dopuszczalnej zawartości THC w roślinach konopi z 0,2 do 0,3%.


Sprawdź ofertę produktów z konopi dostępnych w naszym sklepie na www.medycznamarihuana.com


medyczna marihuana Aurora Polska

Zdaniem Parlamentarnego Zespołu ds. Legalizacji Marihuany w projekcie pominięto wiele istotnych kwestii

Chodzi m.in. o zniesienie zakazu refundacji leków, ułatwienie kształcenia lekarzy i standaryzację zaświadczeń lekarskich, zezwolenia na legalne przetwarzanie i przerabianie na własny użytek produktów leczniczych z konopi innych niż włókniste, czy wprowadzenie do polskiego porządku prawnego pojęcia „stan po użyciu tetrahydrokannabinolu” i „stan upojenia tetrahydrokannabinolem”.

„Jesteśmy bardzo rozczarowani, że nad pracami całkowicie pominięto głos opozycji oraz aktywistów i organizacji konopnych! Jarosław Sachajko mógł w projekcie zawrzeć znacznie więcej lub dopuścić do przegłosowania poprawek zgłaszanych przez posłów. Tak jednak się nie stało!

Kwestią, która była często podnoszona jest pytanie czy Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich w Poznaniu, nadzorowany przez Ministra Rolnictwa poradzi sobie ze wszystkimi regulacjami, aby wytworzyć surowiec najwyższej jakości. Instytut nigdy nie zajmował się taką działalnością i nie ma doświadczenia w produkcji leków. Postulowana przez nas możliwość produkcji przez polskich przedsiębiorców spotkała się z totalną ignorancją ze strony PiS oraz Kukiz15.”ogłosił Zespół na Facebooku

Do sprawy odniosła się także Beata Maciejewska, Posłanka Lewicy

„Będziemy monitorować wdrażanie tej ustawy oraz przygotowanie Instytutu do produkcji suszu. Zobaczymy w jaki sposób nowe zapisy przełożą się na realia i czy polscy pacjenci skorzystają na tej zmianie. Niestety w projekcie pominięto wiele istotnych kwestii, które przyczyniłyby się do rozwoju branży oraz wsparłyby pacjentów konopnych. Nie wprowadzono przede wszystkim refundacji suszu, a w dalszym ciągu nie wiadomo jaka będzie ostateczna cena leków.” – powiedziała po głosowaniu Przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. Legalizacji Marihuany

Poseł Jarosław Sachajko z Kukiz’15 twierdzi, że wprowadzone zmiany zapewnią pacjentom medycznej marihuany stały dostęp do leku, którego w polskich aptekach nieustannie brakuje. Również cena medycznej marihuany ma być dużo niższa od obowiązującej. Obecnie 1 gram medycznej marihuany w aptece kosztuje około 65 zł. Koszt miesięcznej terapii jest zatem bardzo wysoki, przez co wielu pacjentów zmuszonych jest zrezygnować z leczenia.

lekarskie konsultacje konopne w BioHemp - przegłosowanie upraw medycznej marihuany w Polsce

W Polsce wiedza na temat marihuany i jej leczniczych właściwości wciąż jest na niskim poziomie

W teorii receptę na medyczną marihuanę może wypisać każdy lekarz, z wyjątkiem lekarza weterynarii. W praktyce niewielu z nich ma na ten temat wystarczającą wiedzę przez co nie są przygotowani na wizyty pacjentów liczących na pomoc i poradę.

Najpewniejszym sposobem uzyskania recepty na medyczną marihuanę jest skorzystanie z lekarskich konsultacji konopnych rekomendowanych Narodowe Centrum Zdrowia Publicznego i Higieny “Instytut Zdrowia w Warszawie“.

Podczas konsultacji specjaliści posiadający wiedzę i doświadczenie w zakresie terapii konopnej od podstaw przedstawią plan leczenia i co najważniejsze – zalecą odpowiednie dawkowanie medycznej marihuany, a także metodę jej przyjmowania. Lekarskie konsultacje konopne odbywają się stacjonarnie w Warszawie oraz w Krakowie, ale pacjenci mogą skorzystać także innej opcji – umówić się na wizytę online.


Źródło: rynekzdrowia.pl, facebook.pl

O autorze:

Dziennikarka oraz autorka licznych publikacji na temat konopi i medycznej marihuany na największym w Polsce portalu branżowym MedycznaMarihuana.com Autorka licznych tłumaczeń badań oraz doniesień z świata naukowców, pacjentów i lekarzy na temat konopi medycznych.

Nasze kanały społecznościowe

Kontakt

MedycznaMarihuana.com
info@medycznamarihuana.com
tel. kom. +48 574 942 179
tel. kom. +48 531 155 663

Płatności