340
włókno konopne właściwości

Włókno konopne – wszechstronny surowiec przyjazny dla naszej planety

Konopie to bardzo wszechstronna roślina o niezliczonych zastosowaniach. W środowisku naturalnym roślina konopi może wytrzymać nawet silny mróz, potrzebuje bardzo mało wody, a mimo to doskonale rośnie. Oprócz znanych obecnie produktów leczniczych bogatych w kannabinoidy oraz produktów spożywczych z konopi powstaje także włókno konopne. Od wieków używane jest ono do produkcji odzieży, toreb, butów, a nawet materiałów budowlanych.

Włókno konopne jest niezwykle wytrzymałe

Z tego powodu już w starożytności produkowano z niego liny i sznurki. Liny były popularnym towarem, a konopie łatwo dostępnym źródłem włókna do ich wytwarzania. Oczywiście do tego celu używano także inne włókna, m.in. kokosowe, czy jutowe, ale włókno konopne było powszechnie stosowane.

Wytworzone liny i zwoje, także te konopne, nie były używane jedynie do związywania, czy też wieszania różnych rzeczy. Tworzono z nich piękne dzieła sztuki i ozdobne artefakty. Współczesny świat wciąż poszukuje nowych, ekologicznych materiałów do codziennego użytku. Dlatego też włókno z konopi jest obecnie coraz częściej wykorzystywane do takich celów jak w starożytności.

z włókna konopnego powstają sznury i liny

Jesteś tym co nosisz! Dość poliestru, nylonu i wiskozy!

Nie będzie zaskoczeniem, że w starożytności włókno konopne było także stosowane do produkcji tekstyliów. Także dziś, dzięki temu, że pozyskiwane jest metodami ekologicznymi i jest przyjazne dla środowiska tworzy się z niego odzież i obuwie, ale nie tylko.

włókno konopne tkaninyUbrania wykonane z tkaniny konopnej są niezwykle wytrzymałe i odporne na przetarcia. Kiedy są naturalnie barwione zachowują kolor lepiej niż jakakolwiek inna tkanina. Odzież z konopi jest „oddychająca” i odporna na rozwój bakterii, co zapobiega powstawaniu nieprzyjemnych zapachów. Włókna z konopi używane są także do produkcji obuwia. Takie buty są nie tylko niezwykle trwałe, ale i zapewniają wygodę. Podczas gdy wielu projektantów i szewców prześciga się w używaniu syntetycznych i sztucznych materiałów, konopie są znacznie lepszą opcją. Z tego powodu buty konopne stają się coraz bardziej popularne.

Jednak świat nieustannie idzie do przodu. Dziś w konopie można ubrać się dosłownie „od stóp do głów”, a to dlatego, że do wyboru mamy także plecaki, portfele, kosmetyczki, etui na tytoń, a nawet obowiązkowe w ostatnim czasie maseczki.

Z konopi można robić papier, ograniczając wycinkę drzew

Były czasy, w których jako papier używane były cienkie plasterki kory brzozowej. Papier ten jednak nie zawsze był pozyskiwany z obumierających drzew. W pewnym momencie zaczęto masowo wycinać drzewa, aby papier wyprodukować. To negatywnie wpłynęło na naszą planetę i doprowadziło do masowego wylesiania na ogromną skalę.

Dlatego też należy znaleźć alternatywny surowiec do produkcji papieru. Mogą nim być właśnie włókna konopne. Konopie są łatwe w uprawie i można z nich wytwarzać dobrej jakości papier w dodatku w sposób organiczny i naturalny ograniczając przy tym wycinkę drzew. Drzewa muszą rosnąć wiele lat. Konopie są gotowe do zbioru nawet po 100 dniach.

hempcrete beton konopny

Włókno konopne jest także składnikiem materiału budowlanego i izolacyjnego

Konopie są tańsze niż drewno i są doskonałe do izolacji. Wymieszanie włókien konopnych z wapnem pomaga uzyskać naturalny beton, który zachowuje masę cieplną i jest wysoce izolujący. Dzięki temu nie ma mowy o pleśni i szkodnikach. Czy wiesz, że z betonu konopnego także obecnie buduje się domy? Jesteś ciekaw jak taki dom pachnie? Odpowiedź znajdziesz TUTAJ.


Obejrzyj konopne akcesoria dla zwierząt
dostępne w naszym SKLEPIE, w tym:
obroże, smycze i  gryzaki


Źródło: hempfoundation.net

O autorze:

Dziennikarka oraz autorka licznych publikacji na temat konopi i medycznej marihuany na największym w Polsce portalu branżowym MedycznaMarihuana.com Autorka licznych tłumaczeń badań oraz doniesień z świata naukowców, pacjentów i lekarzy na temat konopi medycznych.

Nasze kanały społecznościowe

Kontakt

MedycznaMarihuana.com
biuro@medycznamarihuana.com
tel. kom. +48 574 942 179
tel. kom. +48 531 155 663

Płatności