522

Parlament Europejski przegłosował podniesienie limitu THC w konopiach do 0,3%

Parlament Europejski zagłosował za zwiększeniem dopuszczalnego poziomu THC dla konopi przemysłowych z 0,2% do 0,3%. Propozycja ta od dawna była popierana przez Europejskie Stowarzyszenie Konopi Przemysłowych (EIHA) i została włączona do przyjętej kilka dni temu przez Parlament Reformy Wspólnej Polityki Rolnej (CAP).

„To historyczny moment dla naszej branży, dla naszych rolników, dla zielonej przyszłości i dla wszystkich Europejczyków. Wreszcie UE ma znowu równe szanse z globalnym sektorem konopi przemysłowych.” – powiedział prezes EIHA Daniel Kruse

Parlament ma podstawy do dalszych negocjacji

Ten krok oficjalnie finalizuje stanowisko Parlamentu Europejskiego, które będzie teraz wykorzystane w negocjacjach z Radą Europejską i Komisją Europejską na trójstronnych spotkaniach. Są one częścią procesu przyjmowania aktów prawnych w Unii Europejskiej.


Jeśli szukasz wysokiej jakości naturalnych kosmetyków z konopi oraz zdrowej żywności i soków koniecznie odwiedź stronę BjoCoCo.com


Oprócz zwiększenia dopuszczalnego poziomu THC z 0,2% do 0,3% Parlament zagłosował również za umieszczeniem konopi na liście produktów, które można regulować za pomocą norm handlowych, co ma na celu poprawę ekonomicznych warunków produkcji i wprowadzania do obrotu, a także jakości produktów rolnych.

Zasady te obejmują szeroki wachlarz norm dotyczących takich kwestii, jak definicje techniczne, oznakowanie, opakowanie, substancje i metody stosowane w produkcji, rodzaj i miejsce uprawy oraz inne aspekty związane z jakością konopi.

Poziomy THC kiedyś i dziś

W Europie po raz pierwszy dopuszczalną wartość THC dla konopi przemysłowych ustalono w 1984 roku. Było to 0,5%. Wartość ta została później obniżona do 0,3%. Stało się to w oparciu o umowę ustanowioną w latach 70. ubiegłego wieku.

W 1999 roku Unia Europejska jeszcze bardziej zaostrzyła dopuszczalną ilość THC do 0,2%. Głównym celem tego działania było zapobieganie uprawie marihuany na przemysłowych polach.

Stowarzyszenie EIHA nieustannie podkreślało, że przywrócenie limitu 0,3% nie miałoby zauważalnego wpływu na nielegalną produkcję konopi indyjskich. W tym celu wielokrotnie cytowano badania, które również wykazywały, że konopie zawierające 0,3% THC nie stwarzają większego zagrożenia bezpieczeństwa niż konopie z 0,2% THC.


Sprawdź ofertę produktów z konopi dostępnych w naszym sklepie na www.medycznamarihuana.com


Parlament

Poziom 0,2% THC okazał się być przeszkodą dla producentów CBD, ponieważ poziom CBD w konopiach rośnie proporcjonalnie do THC. Dlatego też europejscy naukowcy i badacze nie byli zachęcani do opracowywania wysokowydajnych odmian o wysokiej zawartości CBD, na które obecnie istnieje duże zapotrzebowanie. Takie szczepy nie zawierają żadnego znaczącego poziomu THC, ale nadal mogą przekroczyć limit 0,2%. Jednocześnie kilka wysokowydajnych odmian nasion konopi, zwłaszcza z Europy Wschodniej, nie nadawało się do uprawy i produkcji przy ograniczeniu do 0,2% THC.


Źródło: hemptoday.net

O autorze:

Dziennikarka oraz autorka licznych publikacji na temat konopi i medycznej marihuany na największym w Polsce portalu branżowym MedycznaMarihuana.com Autorka licznych tłumaczeń badań oraz doniesień z świata naukowców, pacjentów i lekarzy na temat konopi medycznych.

Nasze kanały społecznościowe

Kontakt

MedycznaMarihuana.com
info@medycznamarihuana.com
tel. kom. +48 574 942 179
tel. kom. +48 531 155 663

Płatności