301

Medyczna marihuana a działania policji – wypowiedź KGP

Polscy pacjenci chętnie korzystają z opcji leczenia konopiami indyjskimi. Obawiają się jednak problemów z prawem, kiedy medyczna marihuana zostanie przy nich znaleziona, a niestety dalsze działania policji w takim przypadku są bardzo wnikliwe. 

Do Rzecznika Praw Obywatelskich wpłynęła prośba o podjęcie działań 

W listopadzie2017 roku weszły w życie zmiany wprowadzone w Ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii. Zgodnie z nowelizacją  dopuszczalne  jest używanie i posiadanie środka leczniczego na bazie konopi indyjskich, ale wyłącznie w postaci zakupionej w aptece tzw. medycznej marihuany.

Na dzień dzisiejszy pacjent, przy którym policja znajduje legalnie zakupiony susz marihuany często traktowany jest jak przestępca.

„Pacjenci leczeni preparatami na bazie wspomnianego surowca nie mogą być apriorycznie traktowani jako podejrzani, zatrzymywani, nie może być zatrzymywana bez wydania kopii – ich dokumentacja medyczna, recepty na leki, zaświadczenia o leczeniu i faktury imienne za zakup leków, nie może być przeszukiwane ich miejsce pobytu czy pojazdy, z których korzystają – sam bowiem fakt leczenia taką, a nie inną substancją – nie stanowi bowiem przesłanki określonej art. 217, 219, 221, 223 i 244 k.p.k., ani nie uzasadnia godzących w prawa człowieka działań funkcjonariuszy wymiaru sprawiedliwości.” – pisze wnioskodawca do Rzecznika Praw Obywatelskich

Wnioskodawca prosi zatem o zajęcie stanowiska, czy wymogi stawiane pacjentom leczonym w Polsce legalną medyczną marihuaną nie łamią zasady równego traktowania obywateli.

Zobacz pełną treść wniosku skierowanego do Rzecznika Praw Obywatelskich

Medyczna marihuana a działania policji - wypowiedź KGP

Medyczna marihuana a działania policji – odpowiedź zastępcy Komendanta Głównego Policji nadinsp. Romana Kustera

Odpowiadając na pismo Rzecznika Praw Obywatelskich zastępca KGP wyjaśnia, że sam fakt stosowania medycznej marihuany zgodnie z zaleceniami lekarza nie jest podstawą by podejmować jakiekolwiek czynności względem danej osoby.

Jak wyjaśnia podstawą podjęcia czynności jest określona podstawa faktyczna i prawna, a zastosowanie przepisów Kodeksu postępowania karnego, w tym zatrzymanie rzeczy, przeszukanie, zatrzymanie osoby możliwe jest dopiero wówczas, gdy istnieje uzasadnione przypuszczenie popełnienia przestępstwa.

Sprawdź, co zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Roman Kustera odpowiedział Rzecznikowi Praw Obywatelskich


Źródło: bip.brpo.gov.pl


Sprawdź ofertę produktów z konopi dostępnych w naszym sklepie na www.medycznamarihuana.com


O autorze:

Dziennikarka oraz autorka licznych publikacji na temat konopi i medycznej marihuany na największym w Polsce portalu branżowym MedycznaMarihuana.com Autorka licznych tłumaczeń badań oraz doniesień z świata naukowców, pacjentów i lekarzy na temat konopi medycznych.

Nasze kanały społecznościowe

Kontakt

MedycznaMarihuana.com
info@medycznamarihuana.com
tel. kom. +48 574 942 179
tel. kom. +48 531 155 663

Płatności