902

,,Marihuana to przepustka do istotnego zła” – twierdzi wiceminister zdrowia

Wczoraj (24.11.2016) na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym odbył się III Kongres Zdrowia Publicznego. Poruszane były na nim liczne tematy, począwszy od obniżenia wieku emerytalnego, przez choroby cywilizacyjne, zdrowie psychiczne, choroby zakaźne, aż do tematu marihuany. Kongres zakończył się specjalnym panelem poświęconym roślinie, który nosił subiektywny tytuł ,,Czy marihuana jest zagrożeniem dla zdrowia publicznego?’’


BEZPŁATNE KONSULTACJE KONOPNE
dostępne przez liveczat lub pod nr tel.+ 48 574 942 179

W trwającej na ten temat ponad godzinnej dyskusji wzięli udział lekarze oraz politycy. Byli to Marek Posobkiewicz, Grzegorz Cessak, Adam Frączak, Tomasz Harasimowicz, Piotr Jabłoński, Jarosław Pinkas oraz Marek Posobkiewicz. Na załączonym wideo panel rozpoczyna się w 7h 06 minucie. 

Dyskusję rozpoczęto po nawiązaniu do głośnego w ostatnich dniach przypadku śmierci kobiety, która wzięła udział w zabiegu Kambo. 

Marihuana jako bardzo groźna substancja

Wymieniono wszystkie zagrożenia związane ze stosowaniem marihuany, w tym także te, które są mitami i zostały obalone kilkanaście lat temu.

Sugerowano, że marihuana powoduje raka płuc, powoduje psychozy, zaburzenia nastroju, depresję, poczucie pustki, apatię, szereg zachowań aspołecznych, ,,luźniejszy’’ stosunek do przyszłości i wykształcenia. Przypisano jej silne właściwości uzależniające, a także określono jako tzw. ,,gateway drug’’. Wprost powiedziano, że marihuana nie ma żadnych właściwości prozdrowotnych.

Zdaniem ministrów zwolennicy legalizacji marihuany (w tym także do celów medycznych) czerpią swoja wiedzę od… doktora Google i wiedza ta nie ma żadnego merytorycznego poparcia.  

Marihuana

Hulaj dusza, piekła nie ma

,,Hulaj dusza piekła nie ma’’ – taką wizję tego co stanie się po zalegalizowaniu marihuany roztacza prof. Zatoński, polski lekarz, internista, epidemiolog i ekspert zdrowia publicznego.


Sprawdź ofertę produktów z konopi dostępnych w naszym sklepie na www.medycznamarihuana.com


Szokująca okazała się także wypowiedź wiceministra zdrowia Jarosława Pinkasa, który stwierdził, że ,,marihuana to przepustka do istotnego zła.’’

Przytaczamy wypowiedź wiceministra:

,,Ta debata nie jest oparta na wiedzy tylko na przekonaniu, że panaceum na wszystkie problemy zdrowotne mogą być preparaty pochodzące z konopi indyjskich. Ja nie użyję mam nadzieję ani razu słowa marihuana medyczna, bo takiej nie ma, ani marihuana lecznicza, bo takiej też nie ma. (…) Doszło do tego dlatego, że grupa posłów, mająca pewnie bardzo dobre intencje, postanowiła pomóc innym. nie byli to lekarze, są to osoby, które mają głębokie przekonanie prawdopodobnie pochodzące od ,,Dr Googla’’, że czegoś nam brakuje, że ludzie giną w cierpieniach, że nie leczymy nowotworów, bo nie dopuszczamy konopi indyjskich. Temat jest atrakcyjny dla tabloidów, można więcej sprzedać (…) Jaka jest prawda? Prawda jest taka, że ile byśmy nie mówili, ile badań nie przeprowadzali, to w dzisiejszym stanie wiedzy absolutnie nie ma wskazań, aby rozszerzać to orędzie terapeutyczne (o medycznych właściwościach marihuany). Nie ma takich wskazań, po prostu nie ma, marihuana nie wyleczyła nikogo z glejaka, marihuana rzeczywiście może przynieść efekty wspomagające różnego typu leczenie, ale wspomagające.’’

Marihuana w aptekach?

W dalszej części wypowiedzi zapewnia, że mimo tego ministerstwo znajdzie rozwiązanie, które wyjdzie naprzeciw oczekiwaniom pacjentów, którym ministerstwo nie może odebrać nadziei.

,,W najbliższym czasie znowelizujemy prawo tak, aby w każdej aptece każdy lekarz, który uzna, że jest to stosowne, jego pacjent będzie mógł w aptece zrealizować receptę narkotyczną dokładnie opisaną w dokumentacji medycznej, ze wskazaniami, z dawką.’’ – dodaje wiceminister Pinkas

W rozmowie pojawiły się także nieco bardziej obiektywne opinie. Dr Marek Balicki potwierdził, że alkohol jest znacznie bardziej szkodliwy niż marihuana.

,,Należy brać to pod uwagę ustalając politykę.’’ – dodał

Jego zdaniem restrykcyjna polityka wobec narkotyków powoduje więcej szkód społecznych niż same narkotyki. Pojawiło się pytanie, czy nie należy zmienić całkiem polityki antynarkotykowej, tak aby zaczęła przynosić ona korzyści, a nie szkody dla społeczeństwa.

To tylko niektóre z wypowiedzi, które pojawiły się podczas kongresu. Zatrważający jest poziom braku podstawowej wiedzy wśród osób, które stoją na czele lekarzy w całej Polsce.

Zachęcamy do obejrzenia panelu w całości i podzielenia się swoją opinią.

O autorze:

Wszelkie treści zamieszczone na tej stronie internetowej www.medycznamarihuana.com (teksty, zdjęcia itp.) podlegają ochronie prawnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity z 2006 r., Dz.U. nr 90, poz. 631 z późn. zm.). Bez zgody właściciela portalu zabronione jest m.in. powielanie treści, ich kopiowanie, przedruk, przechowywanie i przetwarzanie z zastosowaniem jakichkolwiek środków elektronicznych, zarówno w całości, jak i w części. Zabronione jest dalsze rozpowszechnianie, o którym mowa w art. 25 ust. 1 pkt b ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Nasze kanały społecznościowe

Kontakt

MedycznaMarihuana.com
info@medycznamarihuana.com
tel. kom. +48 574 942 179
tel. kom. +48 531 714 179

Płatności