184

,,Legalna marihuana w Polsce to kwestia 5 lat” – Wywiad z Marc i Jodie Emery

Legalna marihuana Polsce

Legalna marihuana w Polsce  to tylko kwestia 5 lat? Marc i Jodie Emery to para bardzo znanych kanadyjskich aktywistów działających na rzecz legalizacji marihuany. Są nie tylko rozpoznawalnymi w całym kraju działaczami, lecz także przedsiębiorcami i politykami. To właśnie oni w dużej mierze przyczynili się do legalizacji medycznej marihuany w Kanadzie. Ich działania skupiają się na edukowaniu społeczeństwa, co postrzegają jako rzecz wymagającą najwięcej uwagi także w Polsce.

 cxvxv

Marc Emery, czyli ,,król trawki’’

58 letni Marc już od najmłodszych lat wykazywał się niebywałą przedsiębiorczością. Jako dziecko sprzedawał wysyłkowo znaczki. W wieku 17 lat założył księgarnię, którą prowadził przez kilkanaście lat, a następnie sprzedał. W ciągu tych lat rozpoczął działalność aktywisty udzielając się w wielu publicznych debatach i zabierając głos w demonstracjach dotyczących bieżących spraw Kanady. Przez wiele lat działał w obszarze polityki, w końcu jego uwagę zwrócił problem braku legalnego dostępu do marihuany. W 1994 roku Emery przeprowadził sie do Vancouver, gdzie otworzył jeden z bardzo nielicznych w kraju sklepów z akcesoriami dla palaczy, a następnie bank nasion. Działalność jakiej podjął się aktywista była w tym czasie  w Kanadzie nielegalna. Za rozprowadzanie towarów takich jak bonga, fajki, młynki i tym podobnych groziły kary. Emery nie zniechęcał się jednak, rozwijał swój biznes, angażował się w działalność społeczną, jeździł po kraju zachęcając ludzi do otwierania swoich własnych sklepów. Chciał w ten sposób zwiększać świadomość dotyczącą marihuany wśród obywateli Kanady i uczyć ich przedsiębiorczości. W 2003 roku zorganizował oficjalną trasę ,,the Summer of Legalization’’, w ramach której odwiedził 18 miast i publicznie palił marihuanę, aby demonstrować swoje poglądy i przyśpieszyć proces legalizacji.

Surowa kara za odwagę

Jak można się spodziewać swoją aktywnością zwrócił na siebie uwagę władz. Marc był w swoich działaniach nieustępliwy pomimo wielokrotnych aresztowań, z których najgłośniejsze miało miejsce w 2009 roku. Marc został skazany za wysyłkową sprzedaż nasion, w wyniku czego w 2010 roku został deportowany do Stanów, jednak i tam był niemile widziany. Przez trzy tygodnie był przetrzymywany w Segregated Housing Unit (SHU), gdzie zabroniono mu nawet kontaktować się z żoną. Skazano go na 5 lat pozbawienia wolności, a wyrok został uprawomocniony. Został uwolniony po ponad 4,5 roku kary w lipcu 2014. Sprawą zainteresowały się media, głównie za sprawą żony Marca. Jodie Emery podczas, gdy jej mąż przebywał w więzieniu organizowała liczne demonstracje, występowała publicznie i nagłaśniała sprawę zatrzymania jej męża, aby przyśpieszyć jego wyjście na wolność.

Legalna marihuana Polsce

Optymistyczne perspektywy

Te zdarzenia tylko dodały mu motywacji do dalszego działania. Wzrost zainteresowania tematyką medycznej marihuany w mediach i wśród opinii społecznej oraz konsekwentne działania małżeństwa sprawiły, że Emery jest obecnie rozpoznawalnym w całym kraju politykiem i aktywistą, który współpracuje z kanadyjskim rządem i doradza w zakresie medycznej marihuany. Kanadyjska stacja telewizyjna CBC nakręciła nawet film dokumentalny “Prince of Pot: The US vs. Marc Emery” przedstawiający historię Marca. Aktywista raz ze swoją żoną prowadzi teraz internetowy popularny nie tylko w Kanadzie magazyn Cannabis Culture oraz internetową telewizję Pot TV. Planują także kolejną edukacyjną trasę po kraju, która miałaby być kontynuacją akcji z 2003 roku. Jak oboje podkreślają najważniejsza jest edukacja, dlatego też udział w trasie wezmą eksperci, lekarze, prawnicy i przedstawiciele służb. Trasa ma na celu dotarcie do mniejszych miast i poprzez organizowanie spotkań z mieszkańcami ma propagować wiedzę na temat leczniczego i rekreacyjnego stosowania marihuany.

Podczas wrocławskiej konferencji ,,Konopie w teorii i praktyce’’ zapytaliśmy Marca i Jodie Emery o to jakie działania powinny zostać podjęte w Polsce, aby sytuacja uległa zmianie.

Bez tytułu


Sprawdź ofertę produktów z konopi dostępnych w naszym sklepie na www.medycznamarihuana.com


  • Co powiedzieli?
  • Jakie są ich rady dla Polaków?
  • Kiedy możemy spodziewać się realnych zmian?

Zapraszamy do obejrzenia wywiadu (LINK) i zachęcamy do subskrybowania kanału Medyczna Marihuana TV.

O autorze:

Wszelkie treści zamieszczone na tej stronie internetowej www.medycznamarihuana.com (teksty, zdjęcia itp.) podlegają ochronie prawnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity z 2006 r., Dz.U. nr 90, poz. 631 z późn. zm.). Bez zgody właściciela portalu zabronione jest m.in. powielanie treści, ich kopiowanie, przedruk, przechowywanie i przetwarzanie z zastosowaniem jakichkolwiek środków elektronicznych, zarówno w całości, jak i w części. Zabronione jest dalsze rozpowszechnianie, o którym mowa w art. 25 ust. 1 pkt b ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Nasze kanały społecznościowe

Kontakt

MedycznaMarihuana.com
info@medycznamarihuana.com
tel. kom. +48 574 942 179
tel. kom. +48 531 155 663

Płatności