367

Epilepsja a Medyczna Marihuana – prof. David Neubauer [WYWIAD WIDEO]

W naszym niedawnym artykule opisywaliśmy Szkolenie dla lekarzy w Centrum Terapeutycznym Max Hemp, które dotyczyło „Medycznego zastosowania marihuany”. Jednym z zaproszonych na to wydarzenie prelegentów był profesor neurologii dziecięcej ze Słowenii – David Neubauer. Przedstawiamy wywiad, w którym prof. Neubauer porusza temat epilepsja a medyczna marihuana w jej leczeniu.

Zaproszony przez Pana Bogdana Jota na zlecenie Centrum Terapeutyczne Max Hemp, prof. miał przyjemność odwiedzić Polskę po raz drugi. Pierwszy raz był w naszym kraju rok temu we Wrocławiu na konferencji pn. “Medyczna Marihuana w Teorii i Praktyce”.


TERAPEUTYCZNE KONUSLTACJE KONOPNE
dostępne pod nr tel.+ 48 531 155 663

Epilepsja a Medyczna Marihuana w Słowenii

Profesor David Neubauer pracuje w Klinice Pediatrii w Ljubljanie na oddziale klinicznym neurologii rozwojowej, dziecięcej i młodzieżowej.  Przez ponad 30 lat współpracował z Oddziałem Dziecięcej Neurologii, Departamentem Dziecięcym oraz Szpitalem Al-Sabah w Kuwejcie. Obecnie także jest członkiem Rady Ekspertów i doświadczonym współpracownikiem Instytutu ICANNA (Międzynarodowego Instytutu ds. Kannabinoidów). Od ponad 3 lat specjalizuje się w leczeniu medyczną marihuaną.

„Można tak powiedzieć, że specjalizuję się w leczeniu konopiami. Wszystko zaczęło się pod koniec 2014 roku (…). Jedna z matek, cierpiącego na ciężką epilepsję dziecka, przyszła do nas twierdząc, że znalazła lekarstwo i wydaje się, że ono działa (…)  Były to konopie.” – mówi prof. Neubauer

Idąc za sugestią mamy dziewczynki w pierwszej kolejności należało zdobyć podstawową więdzę na temat konopi  oraz zaznajomić się w tematyce leczenia za ich pomocą – głównie jak i czy w ogóle wolno je stosować.  Jak się okazało – w Słowenii, tak jak i w Polsce medyczna marihuana jest póki co nie do końca legalna, ale wszystko idzie w dobrym kierunku by to zmienić. Z tego też powodu prof. Neubauer jest członkiem organizacji ICANNA, która m.in. walczy o legalizację medycznej marihuany.

Zobacz wywiad z prof. Davidem Neubauerem

Statystycznie rzecz biorąc – jest dobrze

Na pytanie, czy dużo pacjentów w Słowenii zainteresowanych jest terapią konopną, Profesor odpowiada, że w przypadku epilepsji u dzieci wynik jest dobry. Choruje na nią zaledwie 1% populacji dzieci, a z leczenia medyczną marihuaną korzysta obecnie około 100 małych pacjentów.

„Jest to dobry wynik jak na Słowenię, w której liczba mieszkańców wynosi zaledwie 2 miliony, w tym tylko 400 tyś. dzieci”. – wyjaśnia

W przypadku innych chorób np. żołądkowo – jelitowych, onkologicznych, czy pulmonologicznych, metoda ta wciąż nie jest popularna. Jednak w kwestii epilepsji u dzieci prof. Neubauer jest zadowolony ze skuteczności prowadzonych terapii.

„To zdecydowanie działa. Dowiedliśmy tego w niektórych przypadkach epilepsji u dzieci, gdzie leczyliśmy ekstremalnie odporną postać ” – powiedział

Podawane wcześniej leki i antybiotyki nie przynosiły efektów. Po wprowadzeniu terapii konopiami odnotowano poprawę w 20% przypadków, co należy rozumieć jako całkowite zatrzymanie ataków. W pozostałych 50-75% nastąpiła poprawa. U niektórych pacjentów  konopie nie pomogły w ogóle, ale nie ma wątpliwości co, do tego, że konopie pomagają leczyć epilepsję.

Profesor zapowiada także kolejne badania, które skupiać się będą na leczeniu pacjentów z porażeniem mózgowym – nabytym zarówno przed jak i po urodzeniu – z zaburzeniami funkcji motorycznych oraz spastycznością. Takie osoby nie są w stanie samodzielnie sie poruszać. Odnotowano już nawet przypadki poprawy stanu zdrowia jeśli chodzi o tę chorobę.

Epilepsja Medyczna Marihuana


Sprawdź ofertę produktów z konopi dostępnych w naszym sklepie na www.medycznamarihuana.com


Epilepsja a Medyczna Marihuana. Jak to działa?

„Konopie są doskonałym suplementem systemu endokannabinoidowego. Wydaje się, że w pewnych chorobach ten system po prostu nie działa tak jak powinien.” – mówi prof. Neubauer

Jak dodatkowo wyjaśnia, wprowadzenie terapii konopiami sprawia, że system ten zaczyna pracować prawidłowo. Nie nazywa konopi lekarstwem, a raczej “wspomagaczem” organizmu w walce z chorobą, skutecznym w przypadkach, gdy praca układu endokannabinoidowego jest zaburzona. Można więc stwierdzić, że konopie mają zastosowanie wszechstronne, gdyż można nimi leczyć wiele różnych schorzeń.

Profesor David Neubauer patrzy z optymizmem na przyszłość w leczeniu konopiami. Kiedyś chociażby w problemach neurologicznych pewnych schorzeń nie można było leczyć bo nie było na nie lekarstwa. Teraz, pojawiły się konopie, nawet jeśli nie wyleczą pacjenta całkowicie to pomogą w polepszeniu jego stanu zdrowia i jakości życia.


Źródło: institut-icanna.com


Przeczytaj także o:


O autorze:

Dziennikarka oraz autorka licznych publikacji na temat konopi i medycznej marihuany na największym w Polsce portalu branżowym www.medycznamarihuana.com Autorka licznych tłumaczeń badań oraz doniesień z świata naukowców, pacjentów i lekarzy na temat konopi medycznych.

Nasze kanały społecznościowe

Kontakt

MedycznaMarihuana.com
info@medycznamarihuana.com
tel. kom. +48 574 942 179
tel. kom. +48 531 155 663

Płatności