1144 0

Fibromialgia to nie wyrok. Konopie odmieniły życie pacjenta! [WideoBlog]

Ból przeszywający całe ciało, nieustanne zmęczenie, bezsenność, zmienny nastrój i stany depresyjne. To tylko część uciążliwych objawów, z którymi nieustannie każdego dnia zmagają się pacjenci chorzy na fibromialgię.

Szacuje się, że występuje ona u około 2 – 10% ludzi, a dziesięciokrotnie częściej chorują na nią kobiety. Może wystąpić w każdym wieku, ale najczęściej ujawnia się między 30 – 50 rokiem życia. Chociaż przyczyna choroby wciąż jest nieznana to istnieją skuteczne sposoby łagodzące jej objawy, co daje pacjentowi możliwość normalnego funkcjonowania.

Symptomy i ich destrukcyjny wpływ na życie pacjenta

Objawy fibromialgii nie są widoczne z zewnątrz. W łacinie „Fibro” oznacza tkankę włóknistą, „myo” to po grecku mięsień, a „algia” – ból. Choroba klasyfikowana jest jako reumatyczna, przypominająca zapalenie stawów, ponieważ wpływa na miękką tkankę włókniską (m.in. mięśnie) ścięgna i więzadła. Nie jest to jednak dokładnie taka sama choroba jak zapalenie stawów – nie uszkadza stawów ani mięśni. Ingeruje za to w układ nerwowy powodując ból, sztywność mięśni, bezsenność, zmęczenie, migreny, czy problemy z koncentracją i pamięcią. Pacjenci chorzy na fibromialgię skarżą się często także na ból twarzy i żuchwy, problemy trawienne, uczucie drętwienia lub mrowienia stóp i dłoni.

Przez to, że objawy fibromialgii u pacjenta są niezauważalne dla osób postronnych, często spotyka się on z niezrozumieniem. W efekcie izoluje się i cierpi w milczeniu. Nie bez powodu jeszcze do niedawna lekarze uważali fibromialgię za chorobę psychosomatyczną…

Leki, masaże, a nawet tai chi i joga!

Jak wspomniano wcześniej, ogół występujących w przypadku fibromialgii objawów jeszcze do niedawna nie był traktowany jako poważne schorzenie. Dopiero po dłuższym czasie zatwierdzono pierwsze leki, które działały uspokajająco na nerwy, stany depresyjne, a przede wszystkim na ból. Niestety, powodują one szereg skutków ubocznych i co więcej – nie działają długoterminowo. W związku z tym pacjentom chorym na fibromialgię zaleca się dodatkowo tai chi, medytację, jogę i inne działania zmniejszające stres. Doskonałe okazują się także masaże poprawiające zakres ruchów i rozluźniające mięśnie. Co jednak, gdy i to (nawet w połączeniu z tradycyjnymi lekami) nie przynosi pacjentowi ulgi?

W takiej sytuacji znalazł się jeden z pacjentów, który trzy lata temu zgłosił się po pomoc do Doroty Gudaniec z Centrum Terapeutycznego Max Hemp. Mężczyzna po 40 – tce z bardzo dużą nadwagą. Zrezygnowany, w głębokiej depresji, gotów do tego by samodzielnie zakończyć swoje cierpienie…

„Czterdziestka to nie jest wiek, w którym trzeba się na tamten świat wybierać. Ten mężczyzna przyszedł do mnie żeby cokolwiek mu poradzić. Żeby coś mu zaproponować bo leki, które stosuje już nie działają. Przyjął wszystkie możliwe konfiguracje. Był już leczony u reumatologa, u psychiatry, u psychologa, u lekarzy różnych specjalizacji. Ten ból nie pozwalał mu po prostu żyć…” – wyznaje Dorota Gudaniec na WideoBlogu Marihuana i Konopie

Medyczna marihuana rozwiązaniem?

Niektóre źródła naukowe sugerują, że fibromialgia ściśle związana jest z Klinicznym Niedoborem Endokannabinoidów (CECD). Układ endokannabinoidowy utrzymuje równowagę (homeostazę) całego organizmu. Zaburzenia pracy tego układu powodują bezsenność , wahania nastroju, spastyczność mięśni i inne dolegliwości, bardzo podobne do tych, które występują właśnie w przypadku fibromialgii.

Kannabinoidy zawarte w medycznej marihuanie oddziałując na receptory składające się na układ endokannabinoidowy pozwalają przywrócić równowagę organizmu, prowadząc jednocześnie do złagodzenia objawów fibromialgii. Tak też się stało w przypadku wspomnianego wcześniej pacjenta, który złosił się do Doroty Gudaniec:

„Zaczęliśmy od tego, że podałam mu CBDa, które akurat wtedy miałam pod ręką. Mniej więcej godzinę później pan powiedział, że pierwszy raz od długiego czasu nie czuje bólu. Coś się wyciszyło.  Tak zaczęła się nasza przygoda.” – relacjonuje Pani Dorota

Zobacz jak konopie odmieniły życie tego pacjenta

W przypadku chęci łagodzenia objawów fibromialgii eksperci nie zalecają pacjentom tradycyjnego palenia. Zdecydowanie lepszą metodą będzie przyjmowanie kannabinoidów razem z jedzeniem, co pozwala na kontrolowanie dawek. Wprawdzie wchłanianie składników trwa dłużej, ale także dłużej utrzymuje się efekt. Innym, doskonałym rozwiązaniem są oleje i nalewki. Niezwykle łatwe w użyciu, po którym efekt można odczuć już po kilku minutach.

Źródło: www.marijuanabreak.com


BEZPŁATNE KONSULTACJE KONOPNE
dostępne są na stronie www.BioHemp.pl


Sandra Jurkiewicz
O autorze:

ZOSTAW SWÓJ KOMENTARZ

Twój adres E-mail nie będzie publikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasze kanały społecznościowe

Kontakt

MedycznaMarihuana.com
biuro@medycznamarihuana.com Poland