534

Użytkownicy marihuany rzadziej cierpią na zespół metaboliczny

Zespół metaboliczny jest grupą czynników ryzyka, w skład której wchodzi wysokie ciśnienie krwi, wysoki poziom cukru we krwi, niezdrowy poziom cholesterolu i tkanki tłuszczowej. Jest to związane ze zwiększonym ryzykiem choroby serca i/lub cukrzycy typu 2 i innymi poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi.

Zgodnie z wynikami badań opublikowanymi w The American Journal of Medicine, stali użytkownicy marihuany są o 50% mniej narażeni na zespół metaboliczny, w porównaniu do tych, którzy nigdy nie używali marihuany.

Zespół metaboliczny i używanie marihuany

Naukowcy z University of Miami Leonard M. Miller School of Medicine przeanalizowali związek pomiędzy używaniem konopi indyjskich i zespołem metabolicznym na grupie prawie 8500 osób w wieku od 20 do 59 lat, którzy wzięli udział w badaniach trwających od 2005 do 2010 roku przeprowadzanych przez National Health and Nutrition Examination Surveys.

Naukowcy sklasyfikowali uczestników badań w grupie cierpiących na zespół metaboliczny, jeśli posiadali trzy z następujących objawów: podwyższony poziom glukozy na czczo, wysoki poziom trójglicerydów, niski poziom cholesterolu HDL, podwyższone skurczowe/rozkurczowe ciśnienie krwi i zwiększony obwód talii.

Wpływ używania marihuany na zespół metaboliczny

U osób, które nigdy nie używały konopi indyjskich, 19,5% spełniało kryteria zespołu metabolicznego. Natomiast 17,5 procent byłych użytkowników i tylko 13,8% obecnych użytkowników spełniło powyższe kryteria!

“Wyniki te mają istotne znaczenie. Używanie marihuany staje się coraz bardziej akceptowalne przy jednoczesnej epidemii otyłości, chorób układu krążenia i cukrzycy.”

“Wśród młodych dorosłych, obecnych użytkowników marihuany było o 54% mniejsze prawdopodobieństwo zespołu metabolicznego niż u osób, które nigdy nie używały marihuany.” Konkretnie oznacza to, że poziom glukozy na czczo był znacznie niższy wśród obecnych użytkowników marihuany w porównaniu z osobami, które nigdy nie używały konopi indyjskich. Obwód talii był znacznie niższy wśród mężczyzn, którzy aktualnie używali marihuany w porównaniu do tych bez historii stosowania konopi.

Wyniki te są zgodne z wynikami wcześniejszych badań, które wykazały odwrotną zależność pomiędzy używaniem konopi indyjskich i markerów na cukrzycę, jak również potwierdzają poprzednie dane pokazujące, że użytkownicy marihuany mają zwykle mniejszy obwód talii i niższy wskaźnik masy ciała BMI niż ci, którzy tego nie robią.

Link do badań: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21868374 oraz http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/oby.20973/abstract

mmpoziom

Wszystkich pacjentów zapraszamy do rejestracji na FORUM O MEDYCZNEJ MARIHUANIE. To miejsce, w którym możesz porozmawiać z innymi pacjentami, specjalistami i znawcami konopi.

O autorze:

Redaktor naczelny portalu MedycznaMarihuana.com Twórca marki BioHemp.pl, AnandaMed.pl oraz wieloletni aktywista na rzecz popularyzacji i dostępności do konopii indyjskich.

Nasze kanały społecznościowe

Kontakt

MedycznaMarihuana.com
info@medycznamarihuana.com
tel. kom. +48 574 942 179
tel. kom. +48 531 155 663

Płatności