676 0

Unia Europejska może podnieść granicę dopuszczalnej zawartości THC w konopiach

Unia Europejska może wkrótce zmienić dozwolony prawnie poziom THC w konopiach z 0,2% do 0,3%. Jest to skutek zatwierdzenia przez Komisję Rolnictwa i Rozwoju Wsi Parlamentu Europejskiego partii wniosków dotyczących reformy Wspólnej Polityki Rolnej (WPR) UE po 2020 r. WPR zajmuje się wdrażaniem dotacji dla rolników i innych programów wspierających państwa członkowskie.

Wprowadzony w 1962 r. program podlega ciągłym reformom, a teraz obejmuje również rozwój obszarów wiejskich. Zwiększenie dopuszczalnych poziomów THC w odmianach konopi uprawianych w UE z 0,2% do 0,3% spowodowałoby powrót do limitu obowiązującego do 1999 r. Działacze, którzy naciskają na zmianę prawa, argumentują to między innymi trudnościami w konkurowaniu z krajami, w których dopuszczalne stężenie jest wyższe. Niektórzy wnioskodawcy domagali się zwiększenia limitu do pełnego 1% THC, ale taki scenariusz jest mało prawdopodobny. Zasady mogą wejść w życie w 2021 roku. Zmiany muszą jeszcze zostać zatwierdzone przez Parlament Europejski i Radę UE, ale jeśli wszystko pójdzie dobrze zmiana może obowiązywać od stycznia 2021 roku.

To duży krok naprzód dla sektora. Europejskie Stowarzyszenie Konopi Przemysłowych (EIHA) ciężko pracowało, aby zapewnić pozytywne głosowanie – powiedział dyrektor zarządzający EIHA Lorenza Romanese.

W styczniu Lorenza Romanese w wywiadzie dla HempToday powiedziała, że obecne wymagania dotyczące poziomu THC „ograniczają wybór odmian dla europejskich rolników”. Obecnie dostępnych jest 66 odmian, które były wybrane ze względu na niską zawartość THC, mocne włókna i obfitą produkcję nasion. Zmiana dopuszczalnego poziomu THC powinna spowodować pojawienie się wielu nowych możliwości w zakresie wyboru odmian. W dążeniu do podniesienia limitu THC w Europie jest jeszcze dużo przeszkód, ale Lorenza Romanese jest pewna siebie „ponieważ teraz EIHA wie, że mamy posłów do Parlamentu Europejskiego, na których możemy liczyć”.

Zmiany mogłyby też przynieść pozytywny skutek dla rynku suszu CBD. Podniesienie dopuszczalnego stężenia THC nawet do 0,3% pozwoliłoby producentom na wprowadzenie do oferty nowych pozycji, a klienci mogliby się cieszyć szerszym wyborem produktów. Tu jednak należy wyraźnie zaznaczyć, że limity dotyczą tylko rosnących roślin a nie suszu konopi.

źródło: faktykonopne.pl, hemptoday.net


BEZPŁATNE KONSULTACJE KONOPNE
dostępne są na stronie www.BioHemp.pl


Wojciech Jeżyk
O autorze:

ZOSTAW SWÓJ KOMENTARZ

Twój adres E-mail nie będzie publikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasze kanały społecznościowe

Kontakt

MedycznaMarihuana.com
biuro@medycznamarihuana.com Poland