441

Uprawa roślin indoor cz. 1 – podstawy

Uprawa roślin metodą indoor – zapraszamy na cykl artykułów o charakterze edukacyjnym. Przybliżą one wszystkim zainteresowanym tajniki uprawy wewnątrz pomieszczeń, czyli „indoor”. W ten sposób można z powodzeniem uprawiać praktycznie wszystkie zioła, warzywa, owoce czy kwiaty. Cała sztuka polega na stworzeniu optymalnych warunków.

Najważniejsze jest słońce

Do fotosyntezy jest niezbędne światło. Na zewnątrz, jego źródłem jest słońce, zaś w uprawie indoor sami musimy zadbać o odpowiednie oświetlenie. Na rynku jest wiele produktów, które świetnie się sprawdzą w takich warunkach – od klasycznych lamp sodowych (HPS) przez lampy metalohalogenkowe (MH) aż po najnowocześniejsze konstrukcje LED i CMH. Różnice między nimi wyjaśnimy w kolejnej części. Bez względu na wybraną technologię, najpierw trzeba odpowiedzieć sobie na kilka istotnych pytań.

Pierwszym i fundamentalnym pytaniem jest: jaką powierzchnię będzie zajmować moja uprawa? Od tego uzależniona jest moc lampy. Jeśli będzie ona za niska w stosunku do oświetlanego obszaru, wówczas rośliny będą niedostatecznie doświetlone, przez co uprawa będzie nieefektywna. Za wysoka moc powoduje problemy z temperaturą, karłowaceniem roślin, a także może wypalać chlorofil.

 uprawa roślin

Kolejnym ważnym zagadnieniem jest temperatura otoczenia. Lampy HPS wydzielają dużo ciepła w stosunku do oświetlaczy LED. Zatem jeśli uprawa ma znajdować się w chłodnym pomieszczeniu, wówczas lepiej postawić na lampę sodową, która pomoże utrzymać stabilne warunki.

Namiot w domu – uprawa roślin?!

Do wydzielenia i zagospodarowania miejsca na uprawę doskonale sprawdzają się namioty uprawowe, czyli tzw. growboxy. Zazwyczaj mają one kształt prostopadłościanu i są wykonane z tkaniny pokrytej od wewnątrz materiałem, który ma za zadanie odbijać światło (biały lub srebrny). Takie wykonanie pozwala stworzyć odpowiednie warunki do uprawy roślin. Na rynku są dostępne również namioty w innych kształtach, różnych rozmiarach, oraz z różnym rozmieszczeniem rękawów, które pomagają uporządkować wentylację i okablowanie.


Growboxy, oświetlenie i inne artykuły ogrodnicze dostępne są w specjalistycznym sklepie www.flora-fauna.pl


Growbox powinien być wyposażony we wspomniane wcześniej źródło światła. Kolejnym ważnym elementem jest wentylacja w postaci wentylatora wyciągowego (dobieramy stosownie do kubatury naszego namiotu), a także wentylatorów mieszających. Powodują one ruch powietrza, który nie tylko wzmacnia łodygi roślin, ale także zapobiega rozwojowi pleśni i grzybów.

Przy uprawie roślin, które wydzielają silny zapach konieczne będzie zastosowanie filtra węglowego, który zneutralizuje niepożądany zapach. Dobrze dobrany filtr pozwala się pozbyć niechcianej woni w 100%.

Pozostałe akcesoria

Niezbędne będą jeszcze inne akcesoria, takie jak doniczki i podłoże ogrodnicze. To niezbędne minimum do tego, aby rozpocząć swoją przygodę z uprawą indoor. Jednak bardzo często niezwykle przydatne są inne gadżety, które ułatwią pracę, a czasem są wręcz niezbędne do zapewnienia prawidłowych warunków wzrostu. Może to być na przykład nawilżacz lub osuszacz powietrza, klimatyzator, generator CO2 ale także nawozy, drut ogrodniczy, podpory roślin, siatki do ich kształtowania, znaczniki do opisywania i wiele innych!

Należy pamiętać, że różne rośliny lubią inne temperatury czy wilgotność powietrza. Dlatego warto dobrze rozplanować swój pierwszy krok, jednak jak wiadomo – najlepsza nauka to praktyka! Szeroki wachlarz dostępnego asortymentu otwiera możliwość rozwiązania każdego problemu, ale także nieograniczonego eksperymentowania i sukcesywnego ulepszania swojego growboxa.*


Pomoc i doradztwo w zakresie doboru sprzętu uzyskasz korzystając z chatu online na www.flora-fauna.pl lub pisząc na adres  zamowienia@flora-fauna.pl


*Uprawa konopi jest w Polsce nielegalna i grozi za to kara pozbawienia wolności. Powyższy artykuł ma jedynie charakter edukacyjny

O autorze:

Nasze kanały społecznościowe

Kontakt

MedycznaMarihuana.com
info@medycznamarihuana.com
tel. kom. +48 574 942 179
tel. kom. +48 531 714 179

Płatności