668
Marihuanę uprawianą

Marihuanę uprawianą w Polsce będzie mógł przepisać każdy lekarz?

Czy istnieją szansę na marihuanę uprawianą w Polsce? Jak dotąd odbyły się trzy posiedzenia podkomisji pracującej nad zmianami w ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii, które mają umożliwić pacjentom w Polsce dostęp do medycznej marihuany.

Stanowisko ministerstwa szybko ulega zmianie – jeszcze niedawno mowa była o 5 zagranicznych dostawcach suszu, dziś rozmawiamy już o uprawach w Polsce.


TERAPEUTYCZNE KONUSLTACJE KONOPNE
dostępne pod nr tel.+ 48 531 155 663

O szczegółach pracy podkomisji porozmawialiśmy z aktywistką i pacjentką Anią Wiśniewską, która uczestniczy w posiedzeniach.

Marihuanę uprawianą

Redakcja: Witaj Aniu, dziś w Sejmie odbyło się trzecie już posiedzenie podkomisji. Co postanowiono? Czy uprawy konopi indyjskich będą miały miejsce w Polsce?

Ania Wiśniewska: Tak, w dniu 29 listopada, w ostatni wtorek odbyło się posiedzenie podkomisji zdrowia. Na ten moment wszystkie strony zgodziły się co do tego, że konopie powinny być uprawiane w Polsce.

Została zarządzona przerwa ,,techniczna’’, aby znaleźć jak najlepsze rozwiązania prawne dotyczące międzynarodowej polityki narkotykowej i wewnętrznej w Polsce.

Spotkanie zostało zaplanowane na 1 grudnia, ale okazało się, że zostało przełożone na kolejny dzień. Jak się okazało dzisiejsze spotkanie także zostało przełożone.      

Z tego co już wiem, przełożony termin wynikał z czysto technicznych względów, aby móc dopracować ustawę w jak najbardziej korzystny dla pacjentów sposób.

Redakcja: Internauci na bieżąco komentują posiedzenie. W sieci można napotkać opinie , że ,, ustawa jest zbyt obwarowana przepisami restrykcyjnymi.” Czy dostęp do suszu istotnie nie będzie taki łatwy?

Ania Wiśniewska: Projekt ustawy zakłada, że susz i inne wyroby na bazie marihuany będzie mógł przepisać każdy lekarz, ale tak naprawdę to od lekarzy będzie zależało jak będą podchodzić do nowej możliwości terapeutycznej. Środowisko lekarzy i farmaceutów czeka długa droga szkoleń,  bo na dzień dzisiejszy środowisko lekarskie wie na temat konopi tyle co z telewizji czy słów pana Pinkasa, że marihuana to zło. Więc sama ustawa to jedno, a podejście środowiska lekarskiego to drugie.


Sprawdź ofertę produktów z konopi dostępnych w naszym sklepie na www.medycznamarihuana.com


No i będzie to lek narkotyczny, na specjalną receptę.

Redakcja: Skąd tak nagła zmiana stanowiska wiceministra Pinkasa i rządu w sprawie upraw w Polsce? Początkowo ogłoszono, że susz będzie sprowadzany do Polski z zagranicy od 5 producentów. Dziś rozmawiamy już o uprawach w naszym kraju.

Ania Wiśniewska: Tak, jeszcze kilka dni temu słyszeliśmy, że uprawa w Polsce nie jest konieczna, ze będziemy kupować za granicą.

Podczas ostatniego spotkania podkomisji padły jednak w kierunku Ministerstwa Zdrowia pytania: dlaczego nie w Polsce? dlaczego mamy kupować,  gdy mamy warunki do uprawy? Wszyscy są gotowi do podjęcia tej rękawicy. Narodowy Instytut Leków bardzo pozytywnie podszedł do tematu, tak samo jak Ministerstwo Rolnictwa i Instytut Włókien Naturalnych.

Padły też poważne pytania i argumenty, jak Ministerstwo Zdrowia wyobraża sobie zapewnienie chorym dostępnego medykamentu, gdyż się okazuje, że nie jest to takie proste. To nie jest tak, że idziesz, kładziesz pieniądze na stół  i masz dostępność 24h. Każdy kraj w którym uprawia się marihuanę też ma jakieś limity etc.

Wygląda na to, że konopia się obroniła. Myślę, też że posłowie zrozumieli w końcu, że odróżniamy marihuanę tak zwaną ,,rekreacyjną”, od marihuany jako leku.

Poza tym nasza uprawa będzie nam się w przyszłości opłacać zarówno pod względem zdrowotnym jak i finansowym. Nie mówimy tu o narkotyku, tylko mówimy o leku.

Redakcja: Wygląda na to, że wszystko idzie w naprawdę dobrym kierunku. Uprawy zostaną wdrożone w 2017 roku?

Ania Wiśniewska: Tak, lecz do momentu, gdy ta ustawa nie wejdzie w życie musimy zachować trochę sceptycyzmu. Może nawet więcej… ale idziemy w dobrym kierunku, aby ta ustawa weszła jak najszybciej w życie. Co do pytania czy w Polsce będzie uprawiana medyczna marihuana w 2017 r, mam nadzieję, że tak, że od 2017 roku Polska będzie mieć swoje konopie.

Redakcja: Dziękujemy za rozmowę!

Ania Wiśniewska: Również dziękuję i pozdrawiam wszystkich.

______

Z Anią mieliśmy także przyjemność porozmawiać tuż przed pierwszym czytaniem projektu Kukiz’15. Sprawdźcie jakie nastroje panowały wtedy, kiedy jeszcze ciężko było mówić o sukcesie!

O autorze:

Wszelkie treści zamieszczone na tej stronie internetowej www.medycznamarihuana.com (teksty, zdjęcia itp.) podlegają ochronie prawnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity z 2006 r., Dz.U. nr 90, poz. 631 z późn. zm.). Bez zgody właściciela portalu zabronione jest m.in. powielanie treści, ich kopiowanie, przedruk, przechowywanie i przetwarzanie z zastosowaniem jakichkolwiek środków elektronicznych, zarówno w całości, jak i w części. Zabronione jest dalsze rozpowszechnianie, o którym mowa w art. 25 ust. 1 pkt b ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Nasze kanały społecznościowe

Kontakt

MedycznaMarihuana.com
info@medycznamarihuana.com
tel. kom. +48 574 942 179
tel. kom. +48 531 155 663

Płatności