8342
waporyzacji medycznej marihuany

Jaka temperatura jest najlepsza do waporyzacji medycznej marihuany?

Zmieniając temperaturę jesteśmy w stanie całkowicie zmienić działanie waporyzowanej marihuany, co pozwala na dopasowanie parametrów inhalacji do indywidualnych potrzeb. Jak zmieni się działanie pary z waporyzatora w zależności od temperatury? Jaka temperatura waporyzacji medycznej marihuany będzie najlepsza?

Temperatura jest najistotniejszym czynnikiem w procesie waporyzacji. Waporyzacja marihuany, czyli odparowanie zawartych w niej składników aktywnych (kannabidoidów) bez doprowadzenia do zapłonu, jest możliwa tylko przy zastosowaniu ściśle określonych temperatur. Najniższa temperatura, w jakiej waporyzacja może się odbywać, musi być wyższa niż 157°C, to znaczy wyższa od temperatury wrzenia THC. W praktyce jednak, aby para zawierała odpowiednią ilość kannabidoidów, minimalna temperatura waporyzacji nie powinna być niższa niż 175 stopni Celsjusza.

Najwyższa temperatura, w jakiej waporyzacja jest możliwa bez zapłonu, to około z kolei 230°C. Mówiąc najprościej, waporyzacja jest teoretycznie możliwa przy zastosowaniu temperatur w przedziale 157-230°C, w praktyce zaś w przedziale 175-230°C. W zależności jednak od tego, jaką temperaturę z tego ostatniego przedziału wybierzemy, efekty waporyzacji będą różne. Innej temperatury trzeba użyć, by uzyskać efekt uspokojenia, innej by złagodzić ból. Powodem tego jest to, że różne kannabidoidy parują w różnych temperaturach, przez co w zależności od temperatury przyswajać będziemy różne związki. Im temperatura waporyzacji wyższa, tym większe będzie spektrum przyswajanych kannabidoidów.

baner_a

Ogólne zasady związane z temperaturą waporyzacji

Po pierwsze, im niższa temperatura, tym smaczniejsza i łagodniejsza dla dróg oddechowych będzie para. Stosując niskie temperatury (170-180°C) uzyskamy bardzo smaczną i aromatyczną parę, będzie ona jednak mniej widoczna i dająca jedynie delikatny efekt psychoaktywny. Wynika to z tego, że w niższych temperaturach parują głównie terpeny, odpowiedzialne za smak i aromat suszu, zaś kannabidoidy wydzielają się w umiarkowanych ilościach. Po drugie, im temperatura będzie wyższa, tym większa będzie ekstrakcja kannabidoidów i tym mocniejsza w działaniu para. A ponieważ składa się ona w przeważającej mierze właśnie z kannabidoidów, to wyższa temperatura sprawi, że pary będzie więcej i będzie ona bardziej widoczna, co wielu użytkowników ceni.

Powyżej 200°C pary jest zazwyczaj bardzo dużo, w przypadku niektórych modeli waporyzatorów jest ona również na tyle gęsta, że wizualnie może przypominać dym. Warto jednak pamiętać, że choć waporyzacja w każdym przypadku będzie o wiele mniej szkodliwa niż palenie, to najmniej szkodliwych związków wydziela się w trakcie inhalacji przy zastosowaniu niskich temperatur. Za wartość graniczą przyjmuje się 205°C, w której to temperaturze w parze zaczyna rosnąć ilość toksycznego benzenu. Wciąż będą to jednak wielokrotnie mniejsze ilości tej substancji niż w przypadku tradycyjnego spalania.

Różne kannabidoidy mają różną temperaturę wrzenia. Im wyższa temperatura tym więcej różnych związków przyswoimy – przykładowo przy temperaturze 180°C para będzie zawierać zarówno THC jak i CBD, jednak działające uspokajająco CBN zacznie parować dopiero w temperaturze 185°C, zaś działające przeciwzapalnie CBC oraz działające euforycznie THCV dopiero w okolicach 220°C. Nie zgłębiając zbytnio zawiłości działania poszczególnych kannabidoidów, można podsumować, że temperatury poniżej 190 °C dadzą medyczny efekt na przykład przeciwbólowy, jednak bez silnego efektu psychoaktywnego, stąd są lepsze do inhalacji w ciągu dnia. Z kolei w godzinach wieczornych, kiedy zależy nam na uspokojeniu i spokojnym śnie, lepiej sprawdzą się nieco wyższe temperatury.

waporyzacji medycznej marihuany


Sprawdź ofertę produktów z konopi dostępnych w naszym sklepie na www.medycznamarihuana.com


Jaka jest najlepsza temperatura waporyzacji medycznej marihuany?

Zdania w tej kwestii są podzielone. Z jednej strony, ze względów zdrowotnych teoretycznie lepiej stosować niższe temperatury, z drugiej zaś strony, nawet para powstała na skutek działania wysokiej temperatury (np. 220°C) będzie o wiele mniej szkodliwa niż dym. Jednocześnie wyższa temperatura zapewni lepszą ekstrakcję kannabidoidów, lepszą wydajność inhalacji i lepszy efekt medyczny.

Dr Ian Mitchell z University of British Columbia w Vancouver jest zdania, że najlepsza temperatura waporyzacji wynosi dla konopi indyjskich od 175 do 200°C. Stosując takie temperatury, jesteśmy w stanie przyswajać kannabidoidy, jednocześnie redukując niemal do zera wydzielanie szkodliwych substancji. Z drugiej strony, dr Arno Hazekamp, kierujący działem badań w firmie Bedrocan (produkującej dla holenderskiego rządu medyczną marihuanę), wskazuje na wyniki badań z których wynika, że najlepsza temperatura waporyzacji wynosi 210°C. Według niego jest to idealny kompromis pomiędzy skuteczną ekstrakcją kannabidoidów a eliminacją z pary szkodliwych związków.

Z kolei moim zdaniem najlepsza temperatura waporyzacji to przedział 190-205°C. Gwarantuje on wydzielanie wystarczającej dla pożądanego efektu ilości kannabidoidów, jednocześnie ograniczając do minimum ilość szkodliwych związków w parze i zapewniając, że będzie ona na tyle chłodna, że nie podrażni dróg oddechowych. Należy pamiętać jednak, że w przypadku każdego użytkownika idealna temperatura waporyzacji będzie inna – powinna ona być dostosowana do indywidualnych potrzeb i powodów, dla których waporyzujemy medyczną marihuanę.

Autorem tekstu jest VapoManiak, właściciel niezależnej strony VapoManiak.pl, z której dowiesz się, czym jest waporyzacja i przeczytasz autorskie recenzje vaporizerów.

Powiązane artykuły:

Żegnaj dymie, witaj paro! Waporyzacja krok po kroku

O autorze:

Redaktor naczelny portalu MedycznaMarihuana.com Twórca marki BioHemp.pl, AnandaMed.pl oraz wieloletni aktywista na rzecz popularyzacji i dostępności do konopii indyjskich.

Nasze kanały społecznościowe

Kontakt

MedycznaMarihuana.com
info@medycznamarihuana.com
tel. kom. +48 574 942 179
tel. kom. +48 531 155 663

Płatności