8071
waporyzacji medycznej marihuany

Jaka temperatura jest najlepsza do waporyzacji medycznej marihuany?

Zmieniając temperaturę jesteśmy w stanie całkowicie zmienić działanie waporyzowanej marihuany, co pozwala na dopasowanie parametrów inhalacji do indywidualnych potrzeb. Jak zmieni się działanie pary z waporyzatora w zależności od temperatury? Jaka temperatura waporyzacji medycznej marihuany będzie najlepsza?

Temperatura jest najistotniejszym czynnikiem w procesie waporyzacji. Waporyzacja marihuany, czyli odparowanie zawartych w niej składników aktywnych (kannabidoidów) bez doprowadzenia do zapłonu, jest możliwa tylko przy zastosowaniu ściśle określonych temperatur. Najniższa temperatura, w jakiej waporyzacja może się odbywać, musi być wyższa niż 157°C, to znaczy wyższa od temperatury wrzenia THC. W praktyce jednak, aby para zawierała odpowiednią ilość kannabidoidów, minimalna temperatura waporyzacji nie powinna być niższa niż 175 stopni Celsjusza.


BEZPŁATNE WPROWADZENIE DO TERAPII KONOPIAMI
dostępne przez liveczat lub pod nr tel.+ 48 574 942 179

Najwyższa temperatura, w jakiej waporyzacja jest możliwa bez zapłonu, to około z kolei 230°C. Mówiąc najprościej, waporyzacja jest teoretycznie możliwa przy zastosowaniu temperatur w przedziale 157-230°C, w praktyce zaś w przedziale 175-230°C. W zależności jednak od tego, jaką temperaturę z tego ostatniego przedziału wybierzemy, efekty waporyzacji będą różne. Innej temperatury trzeba użyć, by uzyskać efekt uspokojenia, innej by złagodzić ból. Powodem tego jest to, że różne kannabidoidy parują w różnych temperaturach, przez co w zależności od temperatury przyswajać będziemy różne związki. Im temperatura waporyzacji wyższa, tym większe będzie spektrum przyswajanych kannabidoidów.

baner_a

Ogólne zasady związane z temperaturą waporyzacji

Po pierwsze, im niższa temperatura, tym smaczniejsza i łagodniejsza dla dróg oddechowych będzie para. Stosując niskie temperatury (170-180°C) uzyskamy bardzo smaczną i aromatyczną parę, będzie ona jednak mniej widoczna i dająca jedynie delikatny efekt psychoaktywny. Wynika to z tego, że w niższych temperaturach parują głównie terpeny, odpowiedzialne za smak i aromat suszu, zaś kannabidoidy wydzielają się w umiarkowanych ilościach. Po drugie, im temperatura będzie wyższa, tym większa będzie ekstrakcja kannabidoidów i tym mocniejsza w działaniu para. A ponieważ składa się ona w przeważającej mierze właśnie z kannabidoidów, to wyższa temperatura sprawi, że pary będzie więcej i będzie ona bardziej widoczna, co wielu użytkowników ceni.

Powyżej 200°C pary jest zazwyczaj bardzo dużo, w przypadku niektórych modeli waporyzatorów jest ona również na tyle gęsta, że wizualnie może przypominać dym. Warto jednak pamiętać, że choć waporyzacja w każdym przypadku będzie o wiele mniej szkodliwa niż palenie, to najmniej szkodliwych związków wydziela się w trakcie inhalacji przy zastosowaniu niskich temperatur. Za wartość graniczą przyjmuje się 205°C, w której to temperaturze w parze zaczyna rosnąć ilość toksycznego benzenu. Wciąż będą to jednak wielokrotnie mniejsze ilości tej substancji niż w przypadku tradycyjnego spalania.

Różne kannabidoidy mają różną temperaturę wrzenia. Im wyższa temperatura tym więcej różnych związków przyswoimy – przykładowo przy temperaturze 180°C para będzie zawierać zarówno THC jak i CBD, jednak działające uspokajająco CBN zacznie parować dopiero w temperaturze 185°C, zaś działające przeciwzapalnie CBC oraz działające euforycznie THCV dopiero w okolicach 220°C. Nie zgłębiając zbytnio zawiłości działania poszczególnych kannabidoidów, można podsumować, że temperatury poniżej 190 °C dadzą medyczny efekt na przykład przeciwbólowy, jednak bez silnego efektu psychoaktywnego, stąd są lepsze do inhalacji w ciągu dnia. Z kolei w godzinach wieczornych, kiedy zależy nam na uspokojeniu i spokojnym śnie, lepiej sprawdzą się nieco wyższe temperatury.

waporyzacji medycznej marihuany

Jaka jest najlepsza temperatura waporyzacji medycznej marihuany?

Zdania w tej kwestii są podzielone. Z jednej strony, ze względów zdrowotnych teoretycznie lepiej stosować niższe temperatury, z drugiej zaś strony, nawet para powstała na skutek działania wysokiej temperatury (np. 220°C) będzie o wiele mniej szkodliwa niż dym. Jednocześnie wyższa temperatura zapewni lepszą ekstrakcję kannabidoidów, lepszą wydajność inhalacji i lepszy efekt medyczny.


Sprawdź ofertę produktów z konopi dostępnych w naszym sklepie na www.medycznamarihuana.com


Dr Ian Mitchell z University of British Columbia w Vancouver jest zdania, że najlepsza temperatura waporyzacji wynosi dla konopi indyjskich od 175 do 200°C. Stosując takie temperatury, jesteśmy w stanie przyswajać kannabidoidy, jednocześnie redukując niemal do zera wydzielanie szkodliwych substancji. Z drugiej strony, dr Arno Hazekamp, kierujący działem badań w firmie Bedrocan (produkującej dla holenderskiego rządu medyczną marihuanę), wskazuje na wyniki badań z których wynika, że najlepsza temperatura waporyzacji wynosi 210°C. Według niego jest to idealny kompromis pomiędzy skuteczną ekstrakcją kannabidoidów a eliminacją z pary szkodliwych związków.

Z kolei moim zdaniem najlepsza temperatura waporyzacji to przedział 190-205°C. Gwarantuje on wydzielanie wystarczającej dla pożądanego efektu ilości kannabidoidów, jednocześnie ograniczając do minimum ilość szkodliwych związków w parze i zapewniając, że będzie ona na tyle chłodna, że nie podrażni dróg oddechowych. Należy pamiętać jednak, że w przypadku każdego użytkownika idealna temperatura waporyzacji będzie inna – powinna ona być dostosowana do indywidualnych potrzeb i powodów, dla których waporyzujemy medyczną marihuanę.

Autorem tekstu jest VapoManiak, właściciel niezależnej strony VapoManiak.pl, z której dowiesz się, czym jest waporyzacja i przeczytasz autorskie recenzje vaporizerów.

Powiązane artykuły:

Żegnaj dymie, witaj paro! Waporyzacja krok po kroku

O autorze:

Redaktor naczelny portalu www.medycznamarihuana.com, marihuana.info.pl oraz www.konopie.info.pl Twórca marki BioHemp.pl oraz wieloletni aktywista na rzecz popularyzacji i dostępności do medycznej marihuany.

Nasze kanały społecznościowe

Kontakt

MedycznaMarihuana.com
info@medycznamarihuana.com
tel. kom. +48 574 942 179
tel. kom. +48 531 714 179

Płatności