Astma – Medyczna marihuana poprawia stan zdrowia pacjentów chorych na astmę [CZĘŚĆ 1 – historie pacjentów]
Astma dotyka coraz to większą liczbę osób, zwłaszcza dzieci. Niespełna miesiąc temu (w kwietniu) specjaliści z Centrum Medycznego Shaare Zedek w Jerozolimie opublikowali w miesięczniku Medical Association obszerny artykuł. Dokonali w nim przeglądu istniejących wyników badań nad konopiami indyjskimi w odniesieniu do astmy oraz opisali przypadki trzech swoich pacjentów. Ich historie pojawiają się już we wstępie.
Opisani w artykule pacjenci zmagają się z ciężką postacią astmy. Ich leczenie trwało bardzo długo i polegało głównie na regularnym korzystaniu z inhalatorów, które miały zapobiegać napadom oraz w przypadku ich wystąpienia łagodzić je i ostatecznie zakończyć w jak najkrótszym czasie.
TERAPEUTYCZNE KONUSLTACJE KONOPNE
dostępne pod nr tel.+ 48 531 155 663
Jeśli szukasz wysokiej jakości naturalnych kosmetyków z konopi oraz zdrowej żywności i soków koniecznie odwiedź stronę BjoCoCo.com
PACJENT 1
To 30 – letni mężczyzna, który od dziecka choruje na ciężką postać astmy. Leczony był dużymi dawkami wziewnych kortykosteroidów. Nie przynosiło to jednak pozytywnych efektów. Ataki astmy wciąż nawracały. Niektóre z nich kończyły się podłączeniem pacjenta do respiratora.
Kiedy mężczyzna po raz pierwszy sięgnął po marihuanę w celach rekreacyjnych zauważył znaczne złagodzenie objawów oddechowych swojej choroby. W związku z tym zdecydował się złożyć w Centrum Medycznym Shaare Zedek wniosek o licencję na medyczną marihuanę.
Rutynowe badanie, które mierzy objętość powietrza wydmuchiwanego z płuc w czasie pierwszej sekundy maksymalnie natężonego wydechu (FEV1), potwierdziło, że pacjent choruje na ciężką niedrożność płuc. Wdychanie Sulbutamolu – leku na astmę, który rozszerza drogi oddechowe i zwiększa pojemność płuc – spowodowało poprawę wydolności płuc o 2%, co wykazało ponowne badanie FEV1.
Wysokiej jakości produkty z konopi zawierające CBD z pełnym spektrum kannabinoidów dostępne są w sklepie www.BioHemp.pl
W dalszym etapie pacjentowi pozwolono waporyzować medyczną marihuanę w dawce 0,1 g, po czym także wykonano badanie FEV1. Tym razem pojemność płuc zwiększyła się o 16%, a zatem 8 razy bardziej niż w przypadku leku Salbutamol.
Pacjent ten zaczął regularnie stosować medyczną marihuanę. Od trzech lat nie miał ataków astmy.
PACJENT 2
A właściwie pacjentka w wieku 36 lat, u której astmę zdiagnozowano, gdy miała lat 20. Cierpiała na nawracające i zaostrzające się ataki. Jej leczenie polegało na podawaniu kortykosteroidów. Stosowała Flutykazon i Salmeterol dwa razy dziennie. Nigdy nie paliła papierosów. Ze względu na pojawienie się pleśniawek w jamie ustnej pacjentka odmówiła zwiększenia dawki leków. Wystąpiła z wnioskiem o możliwość stosowania medycznej marihuany, który został pozytywnie rozpatrzony.
Obecnie od 2 lat leczona jest medyczną marihuaną, którą waporyzuje 3 – 4 razy w tygodniu. Od momentu rozpoczęcia terapii nie doszło u niej do zaostrzenia objawów choroby. Jednak w przypadku tej pacjentki zmniejszenie dawki Flutykazonu i Salmeterolu objawiało się pojawianiem pewnych problemów oddechowych w nocy, dlatego też nadal dodatkowo przyjmuje je 2 razy dziennie.
PACJENT 3
34 – letni mężczyzna również chorujący na ciężką postać astmy. Co najmniej 3 razy w tygodniu musiał korzystać z inhalatora natychmiast zatrzymującego atak, chociaż leczony był kortykosteroidami. Astma wciąż była uciążliwa.
W wyniku wypadku samochodowego doznał licznych złamań, przez które zmagał się także z chronicznym bólem. To właśnie w celu ich łagodzenia przepisano mu medyczną marihuanę. Kiedy mężczyzna rozpoczął leczenie zauważył, że znacznie ustąpiły także objawy oddechowe związane z astmą. Od tego czasu inhalator nie jest mu już potrzebny.
Obserwacje, które zaintrygowały specjalistów
W przypadku powyższych trzech pacjentów chorych na astmę medyczna marihuana przyniosła znaczną poprawę stanu ich zdrowia. Wyniki te wywarły na specjalistach z Jerozolimy tak duże wrażenie, że postanowili zagłębić się w literaturę naukową by sprawdzić, czy istnieją badania dotyczące związku konopi indyjskich z astmą, a jeśli tak to na czym ten związek polega.
Jakie badania przeanalizowali i jakie były ich wyniki?
O tym już niebawem w drugiej części artykułu na naszym portalu.
Astma i konopie.
Źródło: xn--4dbcyzi5a.com, ima.org.il