1783
Waporyzacja medycznej marihuany

Waporyzacja medycznej marihuany w świetle badań cz. 1 – Zalety

Waporyzacja medycznej marihuany może dać wiele różnych korzyści, ale niesie za sobą również zagrożenia. Jednym z największych problemów z waporyzacją marihuany jest to, że choć ma ona zalety zdrowotne, zbyt wiele osób błędnie uznaje ją za bezpieczną.

Marihuana, czyli kwiatostany konopi indyjskich, jest powszechnie stosowaną używką rekreacyjną, z milionami konsumentów na całym świecie. Kalifornia zalegalizowała medyczną marihuanę w 1996 roku. Obecnie 28 stanów i Waszyngton, oraz wiele krajów europejskich, w tym Polska, zezwalają na używanie marihuany do celów terapeutycznych. W samych Stanach Zjednoczonych około 20 mln osób stwierdziło w 2015 r, że tego roku używało marihuanę.

Jej dwa główne składniki aktywne, zwane powszechnie kannabinoidami, to tetrahydrokannabinol (THC) i fitokannabinoid kannabidiol (CBD). THC jest psychoaktywny, a CBD ma właściwości przeciw-utleniające i przeciwzapalne. Najlepiej byłoby, gdyby marihuana medyczna zawierała te składniki w takiej proporcji, aby efekty psychoaktywne były minimalne, a skutki lecznicze jak największe.

Zastosowania medycznej marihuany

Waporyzacja medycznej marihuanyKonopie mają szereg właściwości leczniczych. Mogą one złagodzić ból i spastyczność, a nawet syndromy bólu neuropatycznego spowodowane wieloma różnymi patologiami. Skutecznie działają również w leczeniu niektórych padaczek i nudności wywołanych chemioterapią. Marihuana może zmniejszyć presję wewnątrz-gałkową na krótką metę, ale długoterminowa skuteczność nie została dotąd jednoznacznie potwierdzona badaniami.

Przeanalizowano korzyści zdrowotne kannabinoidów zebrane z 79 losowych badań kontrolnych. Wykazano m.in. skuteczność marihuany w leczeniu osób z przewlekłym bólem i/lub spastycznością. Konopie indyjskie mogą być też skuteczne w leczeniu bólu neuropatycznego, co pokazują wyniki badań modelowych przeprowadzonych na zwierzętach. Są też dowody na to, że marihuana odgrywa pewną rolę w leczeniu bezsenności, zespołu Tourette’a i wielu innych chorób.

Sposoby przyjmowania

Po wprowadzeniu legalnych zastosowań marihuany w leczeniu, jej wykorzystanie wzrosło. Lek może być wchłonięty do organizmu drogą oddechową, doustną lub miejscową. Wdychanie odbywa się poprzez palenie lub waporyzację, czyli wdychanie w postaci aerozolowej. Podawanie doustne polega na stosowaniu nalewek, olejków pokarmowych lub mieszaniu z żywnością. Różne sposoby podania marihuany mają różny wpływ na organizm. Palenie lub waporyzacja podnosi poziom THC w krwiobiegu w ciągu kilku minut. Spożywanie konopi indyjskich doustnie zmniejsza szkodliwe rezultaty palenia, ale skutkuje mniejszą biodostępnością i opóźnionym początkiem działania. Czasami osobom z nudnościami lub wymiotami ciężko jest jednak przyjmować je w ten sposób. O innych ciekawych sposobach pisaliśmy w tym artykule.

Wśród osób, którym przepisuje się marihuanę do celów leczniczych w USA, 18% stosuje waporyzację, podczas gdy wśród osób używających marihuany do celów rekreacyjnych odsetek ten wynosił 3%. Waporyzacja marihuany jest bardziej popularna w stanach, gdzie przepisywanie tego leku jest legalne.

Waporyzacja medycznej marihuany

Waporyzacja to nieformalny termin określający stosunkowo nowy, atrakcyjny sposób wprowadzania marihuany do organizmu. Wdychana marihuana jest rozpylona w postaci aerozolowej i składa się z wielu różnych związków; mieszanina ta nie jest po prostu parą wodną. Waporyzowane konopie indyjskie (i/lub nikotyna) są szybko wprowadzane do mózgu. Waporyzacja marihuany w ciągu kilku minut wywołuje efekty psychoaktywne. Badania ankietowe osób, które stosują waporyzację, wykazały, że metoda ta daje podobne efekty lecznicze i psychoaktywne jak palenie, przy mniejszych ilościach użytego materiału, czyli jest bardziej ekonomiczna, lecz nie potwierdzono dotąd tej tezy.

Waporyzacja medycznej marihuanyChociaż palenie marihuany i waporyzacja to metody inhalacyjne, są one zupełnie inne. Palenie odnosi się do spalania konopi indyjskich i wdychania dymu, który zawiera kilka potencjalnie toksycznych i/lub rakotwórczych substancji. Waporyzacja polega na elektronicznym podgrzewaniu olejów, wosku i/lub materiału roślinnego w zasilanym z baterii waporyzatorze lub atomizerze. Ogrzewanie generuje aerozolową mieszaninę pary wodnej, związków pochodzących z rozkładu termicznego marihuany i innych składników chemicznych. Ogrzewanie konopi indyjskich skutkuje dekarboksylacją kwasów kannabinoidowych. Te naturalnie występujące związki są przekształcane m.in. w THC i CBD. Wyższe temperatury zwiększają stężenie THC. Terpeny występujące również w konopiach indyjskich są odpowiedzialne za zapach marihuany i mogą powodować zwiększenie skuteczności działania kannabinoidów. Wysokie temperatury obniżają stężenie terpenu. Waporyzacja prowadzi do uwalniania wyższych stężeń składników aktywnych i mniejszej ilości rakotwórczych w porównaniu z paleniem, ponieważ temperatury wykorzystywane do waporyzacji są niższe. Dodatkowym atutem niższej temperatury jest zachowanie terpenów i mniejsze stężenie psychoaktywnego THC. Więcej powodów, dla których waporyzacja wydaje się być lepsza od palenia znajdziecie w tym artykule zespołu VaporShop.pl.


Sprawdź ofertę produktów z konopi dostępnych w naszym sklepie na www.medycznamarihuana.com


Różne modele waporyzatorów

Waporyzatory są dostępne na rynku w bardzo różnych wariantach, od dużych urządzeń stacjonarnych po małe przenośne gadżety, przypominające np. pióro. Niektóre z nich dopuszczają dodawanie substancji aromatyzujących. Na stronie VaporShop.pl można też znaleźć akcesoria pomocne przy waporyzowaniu suszu, jak specjalne młynki z porcelanowymi ściankami, do których się on nie przyczepia, czy pojemniki zatrzymujące bogactwo aromatu. Ciekawym pomysłem dla osób z wrażliwym gardłem jest możliwość połączenia waporyzatora z filtracją wodną, dzięki czemu inhalacja jest jeszcze przyjemniejsza. Więcej informacji znajdziecie na stronie Vaporshop.pl.

Waporyzacja medycznej marihuany

Podsumowanie – waporyzacja medycznej marihuany

Waporyzacja to mniejsza ilość związków wywołujących choroby układu oddechowego, takie jak przewlekłe zapalenie oskrzeli, w porównaniu z patologią płucną wynikającą z palenia. Waporyzacja zapobiega wdychaniu dymu, popiołu, tlenku węgla, amoniaku, cyjanku wodoru i smoły (tj. fenoli i substancji rakotwórczych, takich jak benzopiren). Może również prowadzić do ograniczenia zjawiska pasywnej inhalacji przez ludzi postronnych. Ogólnie rzecz biorąc, może zmniejszyć zachorowalność i śmiertelność. Inne korzyści mogą obejmować ograniczenie palenia konopi indyjskich oraz tytoniu, z którym marihuana jest zwykle mieszana.

Waporyzacja jest jednak wciąż tak nowym zjawiskiem, że nikt nie doświadczył długiej ekspozycji, a zatem bezpieczeństwo kliniczne tej metody jest nieznane. Już niedługo opublikujemy część drugą, w której omówimy możliwe zagrożenia związane z tym zagadnieniem.

Zapraszamy również do dzielenia się doświadczeniami z waporyzacją na forum w tym wątku.

Autorzy nie mają żadnych powiązań finansowych z jakąkolwiek organizacją lub podmiotem mającym interes finansowy związany z omawianym tematem. Źródło: www.tandfonline.com

 

baner_bionateo_mm

O autorze:

Wszelkie treści zamieszczone na tej stronie internetowej www.medycznamarihuana.com (teksty, zdjęcia itp.) podlegają ochronie prawnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity z 2006 r., Dz.U. nr 90, poz. 631 z późn. zm.). Bez zgody właściciela portalu zabronione jest m.in. powielanie treści, ich kopiowanie, przedruk, przechowywanie i przetwarzanie z zastosowaniem jakichkolwiek środków elektronicznych, zarówno w całości, jak i w części. Zabronione jest dalsze rozpowszechnianie, o którym mowa w art. 25 ust. 1 pkt b ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Nasze kanały społecznościowe

Kontakt

MedycznaMarihuana.com
info@medycznamarihuana.com
tel. kom. +48 574 942 179
tel. kom. +48 531 155 663

Płatności