353

Dr Jerzy Jarosz – Zawiłe procedury wciąż blokują możliwość prowadzenia nowych badań nad skutecznością medycznej marihuany. [WYWIAD WIDEO]

Dr Jerzy Jarosz specjalizuje się w anestezjologii oraz medycynie paliatywnej – w ramach której leczy pacjentów przeciwbólowo. Z tego też powodu zainteresował się medyczną marihuaną, która jak się okazuje wielu pacjentom potrafi przynieść ulgę w najcięższych napadach bólu.

Pacjenci na własną rękę poszukują sposobów leczenia schorzeń, na które cierpią, a nagłaśniany przez wszelkie media temat terapii konopiami zachęca ich jeszcze bardziej do poszerzania tej wiedzy.  m.in. z tego powodu w Hospicjum Onkologicznym w Warszawie powstał Punkt Konsultacyjny „Medyczna Marihuana”,  do którego każdy pacjent może zwrócić się po poradę lekarską.

Badań wciąż brakuje, ale można już mówić o pewnych sukcesach w leczeniu

Jak się okazuje zapotrzebowanie na wyniki badań, na których lekarze mogliby opierać się w leczeniu pacjentów  – jest ogromne. Niestety przeprowadzenie takich badań nie jest wcale łatwe, przez co wielu z nich do tej pory nawet nie rozpoczęto. Mowa tu nie tylko o dużych kosztach, które obejmują także ubezpieczenie badanych osób. Prawdziwe badanie kliniczne rozpoczyna się od założenia czemu ma ono służyć i co w jego wyniku chce się osiągnąć. Kolejną czynnością jest wybranie grupy pacjentów, o których w przypadku niektórych schorzeń – nie jest łatwo ze względu na niewielką ilość zachorowań – a następnie dobór odpowiedniej metody badania, która okaże się skuteczna w osiągnięciu założeń. Sporym ograniczeniem są także uwarunkowania prawne, takie jak legalizacja badania, czy też uzyskanie zgody Komisji Bioetycznej, która stawia bardzo rygorystyczne wymagania. Badanie musi być przede wszystkim bezpieczne dla pacjentów.

Dr Jerzy Jarosz

Ze względu na niedostateczną liczbę badań, na chwilę obecną dr Jerzy Jarosz proponuje traktować marihuanę i produkty jej pochodzenia jako jedne z preparatów dostępne pośród innych,  które stosować należy jedynie wspomagająco, co z resztą sam praktykuje:

„Różne leki mogą być stosowane w różnych wskazaniach, w różnych chorobach. Np. leki przeciwgorączkowe mogą zbijać gorączkę w każdej chorobie, która z nią przebiega. Prawdopodobnie tak jest z marihuaną. Marihuana może niwelować dokuczliwe objawy różnych chorób – ból jest takim przykładem – w przeróżnych chorobach, szczególnie jeśli jest przewlekły i staje się nie do zniesienia lub ogranicza pacjentów. Akurat w leczeniu przeciwbólowym marihuana może być bardzo przydatna.”

Dodaje także, że wielu pacjentów zwraca się do niego po pomoc z przekonaniem, że skutecznie leczy on marihuaną.

„Ja nie leczę marihuaną, ja używam marihuany jako jednego z leków. Jeśli są wskazania, nie ma przeciwwskazań – z resztą tych przeciwwskazań w ogóle jest mało do leczenia marihuaną – i jeśli przewiduję, że ten lek może być skuteczny to go zapisuję. Najczęściej w towarzystwie innych leków, które wzajemnie się uzupełniają a nie kłócą”.

Dr Jarosz jest zadowolony z efektów stosowanych terapii konopiami w przypadkach pacjentów np. z chorobami zapalnymi jelit, spastycznością i bólami po urazach rdzenia kręgowego, czy z bólami głowy, na które apteczne leki do tej pory okazywały się nieskuteczne. Sporą grupę stanowią także pacjenci nowotworowi, u których marihuana łagodzi skutki uboczne choroby.

Zachęcamy do obejrzenia wideo z wywiadu

Medyczna marihuana w aptekach – może w tym roku?

Po nowelizacji Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii pacjenci coraz częściej zgłaszają się do lekarzy po receptę na medyczną marihuanę.


Sprawdź ofertę produktów z konopi dostępnych w naszym sklepie na www.medycznamarihuana.com


„Chorzy oczywiście są zainteresowani, na pewno to zainteresowanie  w jakiś sposób wzrosło, ale my odpowiadamy, że niestety na razie mogę wypisać receptę, można kupić w aptece – tylko nie ma czego.” – mów dr Jerzy Jarosz

Jak dodaje po chwili – istnieje duże prawdopodobieństwo, że preparaty z medyczną marihuaną pojawią się w polskich aptekach jeszcze w tym roku. Jednak jest to głównie w gestii producentów, którzy muszą uzyskać licencję dającą im możliwość sprzedaży swoich produktów w Polsce.

„To jest biznes. W tej chwili to są rozmowy, czy przymiarki biznesowe, bo ktoś musi mieć interes żeby tu sprzedawać, czyli żeby zarobić pieniądze. – podsumowuje dr Jarosz

Na zakończenie naszej rozmowy dr Jerzy Jarosz zachęca wszystkich lekarzy do udziału w szkoleniach dotyczących stosowania terapii konopiami. Uważa to wręcz, za obowiązek, który należy spełnić zanim medyczna marihuana na stałe pojawi się w aptekach. Pacjenci oczekują od lekarzy zaznajomienia z tematem i liczą na ich rzetelność i kompetencje. Być może, dzięki takim właśnie szkoleniom, lekarze sami zaczną wychodzić z inicjatywą leczenia medyczną marihuaną, a nie wystawiać receptę dopiero pod wpływem nacisków ze strony pacjenta.

O autorze:

Dziennikarka oraz autorka licznych publikacji na temat konopi i medycznej marihuany na największym w Polsce portalu branżowym MedycznaMarihuana.com Autorka licznych tłumaczeń badań oraz doniesień z świata naukowców, pacjentów i lekarzy na temat konopi medycznych.

Nasze kanały społecznościowe

Kontakt

MedycznaMarihuana.com
info@medycznamarihuana.com
tel. kom. +48 574 942 179
tel. kom. +48 531 155 663

Płatności