6247

Zaburzenia afektywne dwubiegunowe i leczenie medyczną marihuaną

Zaburzenia afektywne dwubiegunowe (choroba afektywna dwubiegunowa – CHAD) może być jedną z najstarszych znanych chorób na świecie, a jej istnienie sięga tysięcy lat.

Ryzyko zachorowania na chorobę afektywną dwubiegunową wynosi 1%, rozpoczyna się zwykle około 20. roku życia i dotyka w takiej samej części mężczyzn i kobiety.

Pierwsze badanie, którego celem było ustalenie wpływu marihuany na chorobę dwubiegunową pokazało, że lek jest związany ze wzrostem objawów maniakalnych i depresyjnych, jednak badania przeprowadzone przez dłuższy okres czasu i na większej grupie pacjentów wykazały odwrotny skutek.

Zaburzenia afektywne dwubiegunowe – jak marihuana może pomóc?

Kannabinoidy zawarte w marihuanie oddziałują na system endokannabinoidowy, którego celem jest utrzymanie homeostazy organizmu.

Badania wykazały, że tetrahydrokananbinol (THC), w pewnych warunkach może mieć właściwości przeciwlękowe, nasenne i antydepresyjne, co powoduje poprawę nastroju i ogólnego dobrego samopoczucia u osób zdrowych, jak i u pacjentów cierpiących na przewlekłe bóle, stwardnienie rozsiane lub raka. Z kolei kannabidiol (CBD), przeciwdziała skutkom psychoaktywnym spowodowanym przez duże dawki THC i może również mieć właściwości przeciwlękowe, nasenne i przeciwdrgawkowe.

Naukowcy udowodnili, ze marihuana poprawia funkcje poznawcze u osób chorych na schizofrenię – stwierdzenie to mogłoby wyjaśniać dowody na podobną poprawę u osób cierpiących na zaburzenia dwubiegunowe.

Wyniki badań

Wiele badań z ostatnich lat badało wpływ marihuany na chorobę afektywną dwubiegunową i dostarczyły wielu ustaleń w tej sprawie.
W 2010 roku naukowcy z Uniwersytetu w Oslo, opublikowali wyniki badań, przeprowadzonych na 133 pacjentach z chorobą dwubiegunową. Okazało się, że pacjenci, którzy regularnie stosowali marihuanę mieli lepsze wyniki w testach poznawczych, płynności słownej i nauce, chociaż poprawa wyników w nauce nie była statystycznie istotna.

Inne badania opublikowane w 2012 roku przez naukowców z Zucker Hillside Hospital w Nowym Jorku wykzazły, że regularne stosowanie marihuany było związane z wyższym poziomem uwagi, szybkości przetwarzania informacji i pamięci wśród 200 pacjentów chorujących na zaburzenia afektywne dwubiegunowe, których naukowcy obserwowali przez 9 lat.


Sprawdź ofertę produktów z konopi dostępnych w naszym sklepie na www.medycznamarihuana.com


Z drugiej strony, podczas gdy te wyniki sugerują, że używanie marihuany może poprawić funkcje poznawcze w przypadkach choroby afektywnej dwubiegunowej, badania z 2009 roku wykazały, że pacjenci mający zaburzenia afektywne dwubiegunowe, mieli wyższy poziom nasilenia manii i psychozy, jednak dane były gromadzone jedynie przez 12 miesięcy.

Co ciekawe, badania wykazały również, że podczas gdy użytkownicy konopi rzadziej są w związkach, byli bardziej zaangażowani w działalność społeczną, niż osoby, które jej nie używają.

Zaburzenie afektywne dwubiegunowe – historie pacjentów leczonych medyczną marihuaną

Pomimo ogólnego braku badań klinicznych na temat wpływu konopi indyjskich na zaburzenia afektywne dwubiegunowe, to historie pacjentów dostarczają wielu dowodów, które wydają się potwierdzać przydatność konopi indyjskich w leczeniu tej choroby.

Badania opublikowane w 1998 roku przez profesorów z Harvardu (Dr Lester Grinspoon i James B. Bakalar) udokumentowały 5 przypadków, w których pacjenci uzyskali znaczącą ulgę od objawów związanych z chorobą bipolarną, dzięki zastosowaniu marihuany.

Jedna z tych pacjentek, 47 letnia kobieta stwierdziła, że konopie są bardziej skuteczne niż inne leki w kontrolowaniu jej epizodów maniakalnych.

“Kilkukrotna inhalacja dymem sprawia, że mogę być spokojna… ten lek wydaje się być nieszkodliwy w porównaniu do innych leków, które próbowała, w tym leków uspokajających i litu.”

W innym przypadków, mąż chorej na zaburzenia dwubiegunowe powiedział, że konopie pomogły żonie w radzeniu sobie z chorobą.

“Moja żona znacznie lepiej funkcjonuje, gdy używa marihuany. Kiedy wpada w stan hipomaniakalny, marihuana rozluźnia ją i pomaga jej zasnąć, ale również sprawia, że wypowiada się znacznie wolniej. W stanach depresyjnych, kiedy całymi dniami leży w łóżku, marihuana sprawia, że jest bardziej aktywna. Lit jest również skuteczny, ale nie zawsze pozwala utrzymać ją pod kontrolą.”

Przypadki te były cytowane wraz z innymi, w opinii wygłoszonej przez zespół Brytyjskich naukowców. Badania opublikowane w 2005 w Journal of Psychopharmacology, przedstawiły dowody z raportu pochodzącego z 1996 roku, w którym opisano 5 przypadków, kiedy marihuana miała bezpośredni wpływ na zwalczenie depresji.

Naukowcy cytowali również 2 inne badania przeprowadzone w 2003 roku, w których potwierdzono, że 15-27% pacjentów z Kalifornii używających medycznej marihuany, przepisano konopie indyjskie między innymi na zaburzenia nastroju (w tym depresji), zaburzenia afektywne dwubiegunowe, PTSD i ADHD. Pozostaje nam tylko czekać na badania kliniczne na dużej grupie pacjentów cierpiących na zaburzenia bipolarne, które udowodnią medyczne właściwości konopi w leczeniu tego schorzenia.

O autorze:

Redaktor naczelny portalu MedycznaMarihuana.com Twórca marki BioHemp.pl, AnandaMed.pl oraz wieloletni aktywista na rzecz popularyzacji i dostępności do konopii indyjskich.

Nasze kanały społecznościowe

Kontakt

MedycznaMarihuana.com
info@medycznamarihuana.com
tel. kom. +48 574 942 179
tel. kom. +48 531 155 663

Płatności