330
Marihuana Zespół stresu pourazowego

WideoBlog Marihuana i Konopie: Medyczna Marihuana a Zespół stresu pourazowego

Medyczna marihuana potrafi łagodzić objawy jakim jest zespół stresu pourazowego? Zespół stresu pourazowego (w skrócie zwany PTSD) jest stanem lękowym wywołanym przez traumatyczne wydarzenia takie jak udział w wojnie, poważny wypadek samochodowy, czy napaść na tle seksualnym. Choroba charakteryzuje się niezdolnością do stłumienia emocji i wspomnień spowodowanych przykrym doświadczeniem. Pacjenci z PTSD nieustannie przeżywają tzw. „flashback” i cierpią z powodu wielu innych objawów.

„Jak sama nazwa mówi jest to zespół wielu różnego typu sytuacji, które składają się na stan lękowy, bezsenność, gorsze samopoczucie, często depresję lub skrajne przypadki zaburzeń głębokich.” – wyjaśnia Dorota Gudaniec na WideoBlogu Marihuana i Konopie

Istotne jest by zrozumieć, że poczucie niepokoju, zmiany w zachowaniu i występowanie różnych innych objawów po traumatycznym wydarzeniu są normalne. Podkreślić należy także, że nie u każdej osoby, która doświadczyła traumy rozwija się PTSD, jak również nie każdy z PTSD doświadczył jakiegoś niebezpieczeństwa. Również okoliczności takie jak np. utrata bliskiej osoby mogą wywołać objawy choroby. Większość ludzi po upływie pewnego okresu czasu jest w stanie całkowicie wyleczyć się z traumy jaka ich spotkała. Niestety w wielu przypadkach objawy Zespołu stresu pourazowego zaczynają utrudniać codziennie życie powodując nieustanny stres, niepokój i przerażenie nawet w sytuacjach, które w żaden sposób nie niosą za sobą zagrożenia.

Marihuana Zespół stresu pourazowego

„Dzięki konopiom możemy ten stan złagodzić i to w bardzo naturalny, bezpieczny i skuteczny sposób.” – wyjaśnia pani Dorota

Trauma z dzieciństwa i obrazy wojny…

Ben Nichols od dziewiątego roku życia cierpi na Zespół stresu pourazowego, którego objawy działały na niego destrukcyjnie. Ben przyjmuje leki farmakologiczne, aby pomóc sobie m.ib. w problemach z koncentracją. Regularnie sięga także po medyczną marihuanę.

„Medyczna marihuana pomaga mi w wykonywaniu codziennych zadań w szkole, w pracy i ułatwia utrzymywanie pozytywnych relacji z innymi ludźmi.” – zwierza się Ben – „Kiedy mój umysł zaczyna wariować i trauma powraca konopie pomagają mi ponownie przez nią przejść, a nie ukrywać się przed nią. Mogę stwierdzić, że to działa. Normalnie sypiam i nie mam napadów lęku.

Ben ma to szczęście, że mieszka w kraju, w którym medyczna marihuana jest legalna. Niestety nie wszyscy chorzy na PTSD mają ją na wyciągnięcie ręki. Na wystąpienie objawów Zespołu stresu pourazowego szczególnie narażeni są weterani wojenni. Statystyki pokazują, że choroba dotyka 1 na 5 żołnierzy. Z powodu braku legalizacji w wielu państwach w zasadzie jedyną dostępną opcją leczenia są leki przeciwdepresyjne i psychotropowe, które w ciężkich przypadkach nie dają pożądanych rezultatów.

„Te wszystkie leki, które im podawali…po prostu nie mogli wstać rano z łóżka.” – wyznaje sierżant Gregory Westbrook – „Większość żołnierzy przed wyjazdem na wojnę do Iraku nie miała problemów. Nawet w samym Iraku nie wykazywali żadnych objawów choroby. Teraz wrócili i są tak faszerowani lekami, że zasypiają siedząc na krześle. Nie są w stanie funkcjonować w cywilnej pracy. Może to właśnie marihuana im może pomóc?”

Dowiedz się więcej o Zespole stresu pourazowego na WideoBlogu Marihuana i Konopie

Medyczna marihuana i PTSD: co na to nauka?

„Konopie wpływając na cały organizm, dzięki zasileniu układu endokannabinoidowego wpływają na regulację wszystkich procesów. Również te, które nazywamy potocznie procesami psychologicznymi.” – wyjaśnia Dorota Gudaniec

Na chwilę obecną nie istnieją skuteczne, specjalistyczne leki na Zespół stresu pourazowego, ale dzięki obecności układu endokannabinoidowego w ludzkim organizmie naukowcy zaczynają odkrywać nowe metody leczenia tego schorzenia.

Jednym z badaczy najbardziej zaangażowanych w analizy właściwości medycznych konopi jest Martin Lee, współpracujący z Multidisciplinary Association for Psychedelic Studies (MAPS). Dokładnie zbadał on powiązanie kannabinoidów z PTSD.

„Naukowcy odkryli, że osoby z PTSD mają niższy poziom anandamidu w organizmie w porównaniu do osób, które nie wykazywały objawów choroby.” – mówi Martin Lee – „Anandamid to endokannabinoid naturalnie występujący u wszystkich ssaków. Można powiedzieć, że to taka ‘wewnętrzna marihuana’, która oddziałuje dokładnie na te same receptory co dostarczane z zewnątrz CBD, THC i inne składniki roślin konopi.”

Innymi słowy, jedną z przyczyn Zespołu stresu pourazowego jest niedobór endokannabinoidu. Organizm przestaje wytwarzać go w niezbędnej ilości. Tu z pomocą przychodzą właśnie kannabinoidy zawarte w roślinach konopi. Naukowcy uważają, że poprzez dostarczenie ich do organizmu można przynieść ulgę pacjentom cierpiącym z powodu traumy i drastycznych wspomnień.


Sprawdź ofertę produktów z konopi dostępnych w naszym sklepie na www.medycznamarihuana.com


„Naukowcy ustalili, że normalna aktywacja receptora CB-1 niweluje traumatyczne wspomnienia i pozwala o nich zapomnieć.” – wyjaśnia LEE – „Jednak zaburzona aktywacja CB-1, spowodowana zaniżonym poziomem anandamidu, powoduje zwiększony strach, wyostrzenie pamięci, lęk i inne objawy charakterystyczne dla Zespołu stresu pourazowego.”

O traumatycznych przeżyciach nie da się zapomnieć. Jednak medyczna marihuana może przynieść ulgę i pomóc radzić sobie z prześladującymi wspomnieniami. Pomimo ogromnej potrzeby opracowania skutecznego leku na Zespół stresu pourazowego, który nie będzie powodował skutków ubocznych, starania nad jego stworzeniem niejednokrotnie blokowane są przez obowiązujące prawo. Jednak w miarę rozprzestrzeniania się wiedzy o właściwościach medycznych konopi badania te nabierają rozpędu.

Źródło: cannabis.infoleafly.com

O autorze:

Dziennikarka oraz autorka licznych publikacji na temat konopi i medycznej marihuany na największym w Polsce portalu branżowym MedycznaMarihuana.com Autorka licznych tłumaczeń badań oraz doniesień z świata naukowców, pacjentów i lekarzy na temat konopi medycznych.

Nasze kanały społecznościowe

Kontakt

MedycznaMarihuana.com
info@medycznamarihuana.com
tel. kom. +48 574 942 179
tel. kom. +48 531 155 663

Płatności