1177
Waporyzacja marihuany

Waporyzacja medycznej marihuany w świetle badań cz. 2 – Zagrożenia

Często uważa się, że waporyzacja marihuany jest najlepszym sposobem na jej użtkowanie i jest bezpieczniejsza od palenia. Choć może być to prawdą, warto dobrze się zastanowić przed wyborem tej metody inhalacji, poznając też związane z nią zagrożenia.

O zaletach waporyzacji możecie przeczytać w części pierwszej. Podobno waporyzawana marihuana lepiej smakuje, szybko działa, a nawet można z niej korzystać w niektórych miejscach publicznych. Należy jednak pamiętać, że waporyzacja: konopi, ziół, nikotyny oraz dodatków aromatyzujących do e-papierosów, jest zjawiskiem nowym. Bezpieczeństwo kliniczne tej metody jest więc nieznane.

Jakość wykonania

Waporyzatory dostępne na rynku mają bardzo różne ceny, a niektóre z nich – zwykle te tańsze – mogą emitować więcej toksycznych substancji niż inne i stanowić zagrożenie dla zdrowia. Niektórzy użytkownicy skarżą się na przykład, że podczas waporyzacji czują smak tworzyw sztucznych, z których wykonane jest urządzenie. Nie trzeba chyba nikomu tłumaczyć, jakie następstwa może mieć wdychanie rozgrzanych cząsteczek taniego plastyku z chińskich fabryk. Warto więc dobrze przemyśleć wybór takiego urządzenia, poświęcić trochę czasu na znalezienie opinii o nim i stawiać na sprawdzonych producentów. Zdrowie jest bezcenne, dlatego nie ma co na nim oszczędzać. Na szczęście waporyzatory są coraz tańsze. Starsze modele, sprawdzone przez tysiące użytkowników na całym świecie, są obecnie dostępne w bardzo przystępnych cenach.

Waporyzacja marihuany

Sprawdzone źródło

Jednym z wartych polecenia polskich dystrybutorów urządzeń do waporyzacji jest sklep VaporShop.pl. Potwierdza to m.in. fakt, że produkty znajdujące się na stronie VaporShop.pl są dobrze opisane. Dla przykładu, w opisie waporyzatora stacjonarnego Vapir RISE 2.0 Vaporizer można znaleźć informacje o materiałach, z których jest wykonany, a konkretnie że jest on:

“wykonany z wysokiej jakości komponentów (ceramiczna komora grzewcza, stal nierdzewna)”

Inny waporyzator dostępny na stronie VaporShop.pl, tym razem przenośny – Magic Flight Launch BOX® ma z kolei gwarancję dożywotnią, co również jest ważne, szczególnie jeśli kuracja może się przedłużyć. Warto więc przed wyborem takiego urządzenia, skontaktować się z dystrybutorem i poprosić o podanie modeli, które spełniają nasze konkretne wymagania.

Waporyzacja marihuany – możliwe zagrożenia

Zażywanie marihuany  może powodować uzależnienie, a wdychanie jej dymu – chroniczne zapalenie oskrzeli. Według doniesień, długotrwałe stosowanie konopi indyjskich o dużej zawartości THC może powodować również zmiany neurodegeneracyjne w obszarach białej materii mózgu. Należy tu zaznaczyć, iż niniejszy artykuł odnosi się głównie do marihuany, czyli kwiatostanów tych odmian konopi, które zawierają składniki psychoaktywne (jak THC) w dużych ilościach. Omawiane dalej możliwe zaburzenia poznawcze i inne problemy neurologiczne nie są następstwem używania dostępnych na polskim rynku tzw. olejków CBD ani innych produktów na bazie konopi przemysłowych.

Waporyzacja marihuany

Zmiany neurologiczne i ich konsekwencje

Obrazowanie rezonansu magnetycznego odwzorowuje zmiany strukturalne mózgu wynikające z używania marihuany; zmiany takie dominują w jądrze półleżącym (jedno z jąder podstawnych mózgu) i materii szarej migdałowatej. Konsumpcja marihuany może być też niebezpieczna dla rozwoju mózgu podczas ciąży, dlatego kobiety ciężarne powinny być informowane o tym zagrożeniu.


Sprawdź ofertę produktów z konopi dostępnych w naszym sklepie na www.medycznamarihuana.com


Użytkownicy krótkoterminowi mogą wykazywać napady paniki, lęk i halucynacje. W dłuższej perspektywie czasowej obserwuje się rozwój objawów lub zaburzeń psychotycznych, depresji, tendencji samobójczych i zaburzeń poznawczych. Utrata przytomności jest kolejną niekorzystną konsekwencją narażenia na działanie marihuany.

Długotrwałe waporyzowanie marihuany

Długotrwałe waporyzowanie marihuany, podobnie jak palenie, predysponuje użytkowników do problemów poznawczych i zmiany swojego nastawienia, szczególnie w przypadku dzieci i młodych dorosłych. Te związane z mózgiem problemy mogą w przyszłości zaburzać funkcje intelektualne i psychologiczne. Neurologiczna funkcjonalność maleje wśród osób używających marihuany, zwłaszcza w młodym wieku; większy spadek notuje się u osób używających jej często. Stopień zagrożenia dla zdrowia neurologicznego, jaki stanowi długotrwała waporyzacja marihuany nie jest jeszcze w pełni określony.

Podsumowując, twierdzenie, że marihuana wywołuje szkodliwe skutki, cieszy się dużym globalnym poparciem, choć badania nad jej wpływem na rozwój mózgu i nasz organizm są nadal przedmiotem dochodzenia.

Waporyzacja marihuany – inne zagrożenia

Waporyzacja marihuanyJak pisaliśmy na początku – waporyzacja wydaje się być obecnie najlepszym sposobem podawania marihuany. Zagrożenia jednak pozostają. Olej z konopi indyjskich jest najpowszechniej wykorzystywany w procesie waporyzacji a do jego produkcji używa się zwykle rozpuszczalników, takich jak benzyna, eter lub oliwa z oliwek. Niektóre rozpuszczalniki są toksyczne i nawet niewielkie ich stężenia nie są bezpieczne.

Kolejna sprawa to reklama rynkowa, która skupia się wyłącznie na korzyściach. Niekorzystne aspekty waporyzacji są najzwyczajniej marginalizowane. Może to prowadzić do tego, że więcej osób, zwłaszcza tych młodszych, będzie próbowało marihuany, co zwiększy jej spożycie. Ci, którzy waporyzują marihuanę mogą też być bardziej skłonni do używania papierosów lub innych wyrobów tytoniowych i odwrotnie.

Waporyzacja marihuany – wnioski

Waporyzacja jako metoda podawania konopi indyjskich nie jest uważana za bezpieczną, szczególnie w przypadku młodszych osób oraz w czasie ciąży. Mimo że nie jest całkowicie bezpieczna, waporyzacja wydaje się być dużo korzystniejsza dla użytkowników i środowiska niż palenie konopi indyjskich. Marihuana w każdej formie ma liczne, potencjalne skutki zdrowotne. Aspekty te prawdopodobnie ułatwią wysiłki na rzecz legalizacji, co w połączeniu z korzyściami dla terapii medycznej, zwiększy spożycie marihuany w najbliższych latach.

Młodym osobom i kobietom w ciąży spożywanie marihuany w jakiejkolwiek formie powinno być jednak odradzane. Nie ma jasnego zrozumienia wszystkich fizjologicznych skutków z tym związanych. Dlatego lekarze powinni omawiać te zagrożenia z pacjentami, rodzinami i społeczeństwem. Potrzeba też większej ilości badań naukowych, by jednoznacznie określić zalety i wady stosowania marihuany oraz samej waporyzacji.

Artykuł nie jest sponsorowany. Autorzy nie mają żadnych powiązań finansowych z jakąkolwiek organizacją lub podmiotem mającym interes finansowy związany z omawianym tematem. Źródło: www.tandfonline.com

O autorze:

Redaktor naczelny portalu MedycznaMarihuana.com Twórca marki BioHemp.pl, AnandaMed.pl oraz wieloletni aktywista na rzecz popularyzacji i dostępności do konopii indyjskich.

Nasze kanały społecznościowe

Kontakt

MedycznaMarihuana.com
info@medycznamarihuana.com
tel. kom. +48 574 942 179
tel. kom. +48 531 155 663

Płatności