1054

Waporyzacja lipy – dla zdrowia i dobrego samopoczucia

Lipa to jedno z tych drzew, które już setki lat temu doceniane było za swoje szerokie właściwości zdrowotne. Zwolennicy medycyny naturalnej chętnie wykorzystywali nie tylko kwiaty lipy, ale też korę czy liście. Nawet Jan Kochanowski doceniał to wyjątkowe drzewo – w szczególności za miododajność, ale też za możliwość ucięcia sobie krótkiej drzemki w cieniu lipy. Dziś stała się ona bohaterką niezbyt pochlebnego powiedzenia „Ale lipa!” – na szczęście niesłusznie. Okazuje się, że drzewo to, a w szczególności jego kwiaty, mają mnóstwo cennych właściwości zdrowotnych. Co ciekawe, oprócz przygotowania tradycyjnego naparu, warto zdecydować się także na waporyzację lipy. Ta nowoczesna forma aromaterapii umożliwia jeszcze lepszy wykorzystanie właściwości jej kwiatów. Waporyzacja zioła – lipa.

Lipa – najważniejsze informacje

Lipa to drzewo długowieczne, występujące na całej półkuli północnej. Lipa jest drzewem długowiecznym – może żyć nawet 300 lat. Choć istnieje ponad 30 gatunków lipy, w Polsce występują tylko dwa – lipa drobnolistna i szerokolistna. Sezon jej kwitnienia przypada na czerwiec i lipiec. Obydwa gatunki wykazują podobne właściwości zdrowotne. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu jako surowiec leczniczy wykorzystywano korę i liście lipy. Dzisiaj stosuje się tylko jej kwiaty, które służą między innymi do produkcji cenionego miodu.

Wiele osób uważa lipę za cudowne drzewo, z którym związane są nawet wyjątkowe legendy. Dobrym przykładem jest lipa w Cielętnikach, znajdująca się obok tamtejszego kościoła. Na jego murze widnieje wizerunek św. Apolonii, patronki dentystów. Legenda głosi, że wystarczy ugryźć korę tej lipy, aby ból zębów ustał. Dziś wokół drzewa ustawiono siatkę ochronną, aby uchronić ją przed zmęczonymi dolegliwościami zębów turystami i pielgrzymami. Na szczęście drzewo to jest popularne w Polsce, więc osoby, które wolą naturalne sposoby leczenia bólu od wizyty u dentysty, z pewnością sobie poradzą.

Składniki aktywne, zawarte w kwiatach lipy

Waporyzacja zioła niesie ze sobą ogromne korzyści. Kwiaty lipy są niezwykle bogate w cenne dla zdrowia składniki aktywne. Zawierają między innymi flawonoidy: pochodne kwercetyny, kemferolu i akacetyny, które w pozytywny sposób wpływają na zdrowie. Oprócz tego lipa jest bogata w garbniki, procyjanidyny, leukoantocyjanidyny, a także w olejki eteryczne. Jeden z nich to farnezol, który sprawia, że zapach lipy jest tak przyjemny i delikatny. Dodatkowo lipa zawiera kwasy organiczne i związki śluzowe, które także posiadają cenne właściwości, w szczególności dla układu oddechowego.

Lipa na przeziębienie i grypę

Choć dzisiaj, kiedy dopada nas przeziębienie, w pierwszej kolejności sięgamy po popularne leki, warto wesprzeć się również kwiatami lipy. Jeszcze do niedawna roślina ta stanowiła jeden z najbardziej skutecznych sposobów na radzenie sobie z grypą i przeziębieniem. Lipa ma bardzo silne właściwości napotne, przeciwzapalne i rozgrzewające. Zawiera związki śluzowe, które pozytywnie wpływają na drogi oddechowe – oczyszczają je i łagodzą kaszel niczym naturalny inhalator. Lipa może być pomocna również w przypadku bólu gardła. Warto sięgnąć po nią także wtedy, kiedy pojawi się gorączka. Dzięki wzmożonemu poceniu organizm szybciej pozbywa się wszelkich toksyn, co znacząco przyspiesza leczenie. Napary z lipy mają również działanie moczopędne.

Na skołatane nerwy – tylko lipa

Lipa to świetna propozycja dla wszystkich nerwusów. Ma ona silne działanie uspokajające. Dobrze sprawdzi się w okresach wzmożonego stresu lub w momencie, kiedy pojawią się problemy ze snem. Zawarte w lipie olejki eteryczne łagodzą napięcie nerwowe, pozwalają skutecznie się wyciszyć i spokojnie zasnąć. Osoby, które marzą o chwili relaksu, mogą przygotować sobie gorącą kąpiel z dodatkiem suszonych kwiatów lipy – z całą pewnością z wanny powędrują prosto do łóżka i będa cieszyły się zdrowym, spokojnym snem przez całą noc.

waporyzacja zioła lipa

Doskonale wsparcie przy problemach trawiennych

Po lipę warto sięgnąć również wtedy, kiedy układ trawienny woła o pomoc. Ma ona delikatne działanie rozkurczowe, pobudza wydzielanie soków trawiennych oraz wspomaga pracę poszczególnych narządów układu pokarmowego. Lipa doskonale sprawdza się w przypadku niestrawności czy zaburzeń trawienia. Może ona również obniżać poziom złego cholesterolu i pomagać w jego usuwaniu z organizmu.


Sprawdź ofertę produktów z konopi dostępnych w naszym sklepie na www.medycznamarihuana.com


Oprócz działania leczniczego, lipa wykorzystywana jest również jako kosmetyk. Wszelkie kremy, maseczki czy toniki pozytywnie wpływają na skórę, łagodzą podrażnienia i zaczerwienienia oraz sprzyjają regeneracji naskórka. Okłady z lipy mogą rozjaśniać cienie pod oczami i zmniejszać widoczność piegów. Regularnie stosowane kosmetyki z lipy przywracają skórze zdrowy, piękny wygląd. Lipa sprawdza się także jako składnik szamponów i odżywek do włosów. Sprawia ona, że słabe włosy zauważalnie się wzmacniają, a przy regularnym stosowaniu stają się gęste i lśniące.

Waporyzacja zioła – lipa – sposób na wykorzystanie jej właściwości

Warto mieć w domu herbatkę z lipy i miód lipowy, aby móc sięgnąć po nie w razie przeziębienia czy stresu. Aby jeszcze lepiej wykorzystać właściwości jej kwiatów, można zdecydować się na waporyzację. Jest to nowoczesna metoda przyjmowania ziół, a lipa sprawdzi się tutaj idealnie. Aromaterapia wykorzystywana jest od setek lat, jednak dziś przyjmuje ona zupełnie nowe oblicze – waporyzację. Para, wykorzystywana podczas inhalacji, podgrzewana jest do idealnej dla danych ziół temperatury. Trafia ona bezpośrednio do płuc, a następnie do krwiobiegu, dzięki czemu efektywność jest o wiele wyższa niż w przypadku wypicia szklanki naparu. Jeśli chodzi o zioła do aromaterapii, wybór jest naprawdę ogromny! Dzięki temu bez kłopotu można znaleźć zioła idealne na każdą okazję.

Waporyzacja ziół polega na podgrzaniu ich do takiej temperatury, w której uwalniane są wszystkie substancje czynne. Metoda ta jest bardzo efektywna, a zarazem oszczędna. Ilość wykorzystanych ziół jest taka sama jak w przypadku naparu, jednak działanie przy waporyzacji jest o wiele silniejsze. Ze względu na dużą zawartość olejków eterycznych, waporyzacja lipy jest także bardzo przyjemna. Pozwala osiągnąć spokój, wyciszyć się i zrelaksować, a organizm otrzymuje solidną dawkę składników aktywnych, zawartych w kwiatach lipy. Co bardzo ważne, temperatura w czasie waporyzacji lipy jest na tyle niska, że produkt nie spala się, dzięki czemu nie powstają szkodliwe dla zdrowia związki – wyjaśnia ekspert Ryszard Fazowski, reprezentujący sklep z waporyzatorami VapeFully.pl.

waporyzacja zioła

Efektywna waporyzacja zioła – jak to zrobić?

Zalecana temperatura przy waporyzacji lipy to 40-130 stopni, jednak najbardziej efektywna będzie temperatura, wynosząca około 127 stopni. Dokonując wyboru waporyzatora, warto zwrócić uwagę na zakres temperatur. Vaporizer powinien umożliwiać precyzyjne ustawienie temperatury – dzięki temu możliwe będzie maksymalne wykorzystanie właściwości każdego z ziół, zastosowanego przy waporyzacji. Osoby, które dopiero rozpoczynają przygodę z waporyzacją, mogą skonsultować się ze specjalistą z zakresu waporyzacji, który doradzi im, jakie urządzenie wybrać. W ten sposób waporyzacja lipy i innych ziół będzie nie tylko najbardziej efektywna, ale też całkowicie bezpieczna.

O autorze:

Nasze kanały społecznościowe

Kontakt

MedycznaMarihuana.com
info@medycznamarihuana.com
tel. kom. +48 574 942 179
tel. kom. +48 531 155 663

Płatności