Papier konopny lepszy od papieru z drewna?
Papier konopny – ekologiczna alternatywa dla papieru z drewna. W ciągu ostatnich 20 lat konsumowanie papieru przez ludzi wzrosło o 126 % a na świecie istnieją tylko 23 papiernie przystosowane do używania konopi. Zastanawiałeś się dlaczego, skoro konopie są jednymi z najsilniejszych naturalnych włókien na świecie?
Papier używany jest na co dzień, na całym świecie. Około 208 milionów ton zużywanych jest każdego roku. Wiele z tych produktów papierowych jest używanych tylko raz, a następnie są wyrzucane. Tylko w Stanach Zjednoczonych, każdego roku wyrzuca się papier, do którego powstania przyczyniło się miliard drzew. Pomimo że, dobrze jest nam znany to, papier konopny nie jest szczególnie powszechny, a przecież z konopi można produkować papier dowolnego rodzaju.
Zarówno drewno, jak i konopie są źródłem odnawialnym, jednakże jest pomiędzy nimi kilka zasadniczych różnic:
- Zastąpienie ściętego drzewa zajmuje od 20 do 80 lat. Z kolei rośliny konopi można uprawiać każdego roku a plony zbierać już po kilku miesiącach
- Koszenie nie przynosi szkody środowisku, w odróżnieniu od wycinki lasu
- Jeden hektar konopi daje tyle masy papierowej, co cztery hektary lasu.
- Papier z drewna szybko się rozkłada i żółknie. Z konopi tworzy się znacznie mocniejszy i bardziej wytrzymały papier.
Oznacza to produkcję większej ilości papieru w stosunku do przestrzeni, na której rosną i oszczędzanie naszych cennych lasów, dzięki którym oddychamy.
Te kilka faktów powinno być wystarczająco przekonujące, aby postawić nacisk na produkcję papieru z konopi. Niestety tak się nie dzieje, na świecie istnieją tylko 23 papiernie przystosowane do używania konopi.
Konopie były uprawiane już w czasach starożytnych
Papier konopny był szeroko stosowany także we wczesnej historii Ameryki. Niestety ograniczenia prawne w zakresie upraw konopi popchnęły przemysł papierniczy do polegania głównie na drewnie.
Dziś rośliny konopi uprawia się zazwyczaj dla nasion lub włókien, ale producentów powinien skusić fakt, iż papier może być pozyskiwany tylko z łyka, które stanowi 80% łodyg konopi – są to miękkie części rośliny pozostałe po oddzieleniu długich włókien, złożone w 50% – 77% z celulozy, dzięki czemu są doskonałym surowcem do produkcji papieru i plastiku.
W trosce o środowisko…
Konopie mogą również pomóc poprawić jakość gleby, na której są uprawiane a produkcja papieru nie potrzebuje toksycznego wybielacza. Do wybielania papieru drewno wymaga toksycznych środków wybielających, takich jak chlor lub dioksyny. Natomiast konopie, do tego procesu potrzebują jedynie nadtlenku wodoru. Ponadto, właściwości oczyszczające konopi wyciągają z gleby toksyczne substancje, takie jak np. wspomniane dioksyny, używane do wybielania papieru z drewna. Rośliny konopi są bardzo dobrze do tego dostosowane, nie bez powodu zostały wykorzystane we Włoszech do oczyszczenia gleby z dioksyn oraz w pobliżu Czarnobyla, aby zniwelować zanieczyszczenia radioaktywne po eksplozji reaktora jądrowego. Jednoznacznie można stwierdzić, że hodowla konopi do produkcji papieru stwarza o wiele mniejsze zagrożenie dla środowiska, a nawet przynosi dodatkowe korzyści.
Źródło: faktykonopne.pl, wolnekonopie.org