9680
marihuana sen

W jaki sposób marihuana wpływa na sen?

Palenie marihuany przed pójściem spać to częsty nawyk wśród regularnych palaczy, którzy chwalą sobie jej uspokajające działanie. Czy faktycznie marihuana wpływa na sen? Badania pomagają wyjaśnić dlaczego palenie przed snem jest tak bardzo popularne i w jaki sposób marihuana oddziałuje na proces snu.

Oprócz łagodzenia bezsenności, marihuana wydaje się mieć szeroki zakres wpływu na sen. Jest tak ponieważ kannabinoidy zawarte w marihuanie naśladują aktywność związków chemicznych występujących naturalnie w mózgu. Te substancje chemiczne i ich ścieżki biologiczne uzupełniają układ endokannabinoidowy, który jest odpowiedzialny między innymi za regulację snu.


BEZPŁATNE WPROWADZENIE DO TERAPII KONOPIAMI
dostępne przez liveczat lub pod nr tel.+ 48 574 942 179

Badania wskazują, że marihuana może mieć bezpośredni wpływ na sen. Poniżej znajduje się 5 najważniejszych efektów zidentyfikowanych do tej pory:

Łatwiejsze zasypianie

Z niektórych najnowszych badan nad marihuaną i snem wynika, że główny składnik marihuany, THC, może znacznie skrócić czas potrzebny na zasypianie wśród osób cierpiących na bezsenność jak i wśród zdrowych ludzi.

marihuana sen

W badaniu opublikowanym w 1974 roku stwierdzono, że THC zmniejszył czas potrzebny na zasypianie u 9 osób cierpiących na bezsenność o ponad godzinę. Jednakże badacze zauważyli, że zbyt duża dawka może przeciwdziałać efektowi.

Dłuższy sen

Zażywając THC lub CBD przed snem zwiększamy długość ogólną snu. W badaniu zwiększenie dawki THC skutkowało przedłużeniem snu, ale zbyt duże dawki spowodowały rozkojarzenie u niektórych osób. Nie miały one tego problemu podczas przyjmowania mniejszych ilości.

Głębszy sen

THC może zwiększyć ilość snu wolnofalowego, znanego również pod nazwą głębokiego snu. To korzystny wpływ, gdyż uważa się, że odgrywa on ważną rolę w procesie regeneracji, który występuje podczas snu.

Eksperci twierdzą, że najbardziej szkodliwe skutki braku snu są spowodowane niedoborem snu wolnofalowego, a jego zmniejszenie może być silnym czynnikiem nadciśnienia tętniczego u starszych mężczyzn.


Sprawdź ofertę produktów z konopi dostępnych w naszym sklepie na www.medycznamarihuana.com


Krótsza faza REM

Wielu ludzi, którzy palą marihuanę przed snem, zgłasza objawy braku snów. Sny występują tylko w fazie REM. Choć mniej snu REM może być postrzegane jako negatywny efekt marihuany, naukowcy wciąż nie są pewni do czego tak naprawdę służy faza REM. Ludzie, którzy odstawili marihuanę często doświadczają dość gwałtownego wzrostu liczby snów znanego również jako „efekt odbicia” REM, któremu towarzyszy niespokojny sen. Ten efekt zanika w ciągu dni lub tygodni (w zależności od osoby) od zaprzestania regularnego palenia marihuany.

Lepsze oddychanie

Marihuana przynosi niesamowite korzyści dla około 25% mężczyzn i 9% kobiet, którzy cierpią z powodu zaburzeń snu nazywanych bezdechem. Bezdech senny charakteryzuje się zakłóceniem oddychania w czasie snu i jest związany z poważnymi schorzeniami, w tym cukrzycą lub problemami z sercem. Niestety, zdecydowana ilość osób cierpiących na bezdech pozostaję niezdiagnozowana i nieleczona. Nawet Ci, którzy zgłaszają się na leczenie, po jakimś czasie rezygnują z noszenia maski CPAP każdej nocy.

Naukowcy obecnie testują THC jako alternatywny lek. Wczesne wyniki badań są obiecujące. Może pewnego dnia pojawi się możliwość zamiany wielkogabarytowych masek na tabletki przyjmowane przed snem? 

Badania są konieczne, gdyż niektórzy palacze skarżą się na problemy ze snem. Co jest ich przyczyną? Dlaczego różne osoby różnie reagują? Jakie są długofalowe skutki palenia marihuany przed snem?

Wpływowi marihuany na sen nie da się zaprzeczyć – potencjał tkwiący w tej roślinie nadal zaskakuje naukowców, którzy dostrzegają w konopiach coraz więcej zastosowań.

Źródło (wraz z linkami do badań): www.leafscience.com

mmpoziom

Wszystkich pacjentów zapraszamy do rejestracji na FORUM O MEDYCZNEJ MARIHUANIE. To miejsce, w którym możesz porozmawiać z innymi pacjentami, specjalistami i znawcami konopi.

O autorze:

Wszelkie treści zamieszczone na tej stronie internetowej www.medycznamarihuana.com (teksty, zdjęcia itp.) podlegają ochronie prawnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity z 2006 r., Dz.U. nr 90, poz. 631 z późn. zm.). Bez zgody właściciela portalu zabronione jest m.in. powielanie treści, ich kopiowanie, przedruk, przechowywanie i przetwarzanie z zastosowaniem jakichkolwiek środków elektronicznych, zarówno w całości, jak i w części. Zabronione jest dalsze rozpowszechnianie, o którym mowa w art. 25 ust. 1 pkt b ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Nasze kanały społecznościowe

Kontakt

MedycznaMarihuana.com
info@medycznamarihuana.com
tel. kom. +48 574 942 179
tel. kom. +48 531 714 179

Płatności