985
THC zwalczanie nowotworów

THC i jego rola w zwalczaniu komórek nowotworowych [WideoBlog]

Wszelkie przeprowadzone do tej pory badania nad wpływem marihuany na nasze zdrowie dały szereg różnych wyników i wniosków. Jak można się spodziewać naukowcy prowadzący analizy pod kątem negatywnych skutków używania konopi – doszukali się ich. Jednak również jednym z odkryć jest wpływ THC na zwalczanie nowotworów. Jak stosowanie marihuany może nam w tym pomóc?

Nie jest nowością fakt, że palenie (np. tytoniu) oraz wiążący się z nim dym – nie jest dobre dla naszego organizmu, a dostarczone do tej pory wyniki badańanaliz zdają się potwierdzać teorię, że dotyczy to także marihuany. Palenie jej przynosi mniej więcej taki sam wzrost ryzyka zachorowania na raka płuc, jak palenie tytoniu.


BEZPŁATNE WPROWADZENIE DO TERAPII KONOPIAMI
dostępne przez liveczat lub pod nr tel.+ 48 574 942 179

Jednak kannabinoidy – w tym także THC – wykazują także szereg korzystnych właściwości. Niejednokrotnie zaskakują wyniki analiz prowadzonych pod tym kątem – głównie nad zdolnością kannabinoidów do zwalczania komórek nowotworowych.

Dorota Gudaniec wyjaśnia czym jest THC

Kannabinoidy w świetle badań nad komórkami nowotworowymi

Jedno z trwających dwa lata badań nad kannabinoidami (w tym także nad THC), które przeprowadzono na myszach, pozwoliło zaobserwować  zmniejszenie występowania guzów gruczolaka wątrobowego i raka wątrobowokomórkowego. W przypadku szczurów nastąpiło zmniejszenie częstości występowania łagodnych guzów – polipów i gruczolaków – w gruczole sutkowym, macicy, przysadce, jądrze i trzustce. Dalsze analizy dowiodły, że delta – 9 –THC, delta – 8 – THC i kannabinol hamują wzrost komórek gruczolakoraka płuc in vitro i in vivo. To oznacza, że THC może mieć właściwości i powodować zwalczanie nowotworów.

Podczas innych testów odkryto, że kannabinoidy obniżyły żywotność komórek raka wątrobowokomórkowego (HCC) in vitro i w przypadku myszy – wykazały działanie przeciwnowotworowe w podskórnych heteroprzeszczepach HCC.

Stwierdzono również, że kannabidiol zwiększa działanie chemioterapeutyczne w przypadku nowotworu okrężnicy. To badanie także przeprowadzono na modelach myszy.

THC zwalczanie nowotworów

THC i programowana śmierć komórki

Jak to zatem jest, że kannabinoidy pomagają w walce z nowotworami?

„Naukowcy zbadali, że dzięki THC przywraca się proces apoptozy komórki nowotworowej” – wyjaśnia Dorota Gudaniec – „Apoptoza, czyli obumieranie w procesie naturalnym starych, zużytych komórek, po to żeby zrobić miejsce nowym”.

Jeśli proces ten zostanie zaburzony dochodzi do rozrostu komórek nowotworowych. Wygląda na to, że THC i inne kannabinoidy ułatwiając apoptozę prowadzą do obumierania tych komórek. W dalszych procesach powoduje to m.in. redukcję guzów.


Sprawdź ofertę produktów z konopi dostępnych w naszym sklepie na www.medycznamarihuana.com


Kannabinoidy mają także działanie przeciwzapalne, a jak wiadomo wiąże się to jednocześnie z właściwościami przeciwnowotworowymi. Działają także przeciwbólowo. Chorobom nowotworowym z reguły towarzyszą silne bóle, trudne do zwalczenia. Dorota Gudaniec potwierdza, że THC może być alternatywą np. dla morfiny:

„THC możemy wykorzystać w terapii, po to żeby wspomóc osoby cierpiące z powodu bólu i wspierać terapie onkologiczne”

baner_bionateo_mm

Źródło: bigthink.com

O autorze:

Dziennikarka oraz autorka licznych publikacji na temat konopi i medycznej marihuany na największym w Polsce portalu branżowym www.medycznamarihuana.com Autorka licznych tłumaczeń badań oraz doniesień z świata naukowców, pacjentów i lekarzy na temat konopi medycznych.

Nasze kanały społecznościowe

Kontakt

MedycznaMarihuana.com
info@medycznamarihuana.com
tel. kom. +48 574 942 179
tel. kom. +48 531 714 179

Płatności