2903
THC utratę wzroku

THC spowalnia utratę wzroku i degradację siatkówki?

Przez lata medyczna marihuana z THC była wykorzystana, aby pomóc w leczeniu niektórych chorób, które mogą spowodować utratę wzroku. Najbardziej znanym przykładem jest Leczenie jaskry za pomocą medycznej marihuany (o czym mówi się dużo, choć nie do końca jest to prawdą), ale nie jest to jedyne schorzenie, w którym konopie mogą okazać się przydatne.

Grupa naukowców z Uniwersytetu w Alicante w Hiszpanii opublikowała w czasopiśmie Experimental Eye Research badania, które potwierdzają to twierdzenie. Sugerują one, że kannabinoidy mogą pomóc w spowolnieniu utraty wzroku w przypadku barwnikowego zwyrodnienia siatkówki.

Leczenie barwnikowego zwyrodnienia siatkówki

Barwnikowe zwyrodnienie siatkówki jest chorobą dziedziczną i w Polsce cierpi na nią około 10000 osób. Spowodowana jest ona utratą fotoreceptorów w siatkówce oka, w rezultacie czego prowadzi do ślepoty jeśli nie jest leczona. Nie istnieje lekarstwo na tą chorobę, jednak witamina A okazuje się być korzystna i pozwala ona na “odroczenie” ślepoty przez okres 10 lat u niektórych pacjentów.

“Szczury, które dostały THC miały również 40% fotoreceptorów, które odgrywają ważną rolę w przekazywaniu informacji na temat bodźców wzrokowych do mózgu.”

Zespół badawczy z Uniwersytetu w Alicante zbadał, jaki wpływ miała terapia kannabinoidami w leczeniu retinopatii barwnikowej (barwnikowe zwyrodnienie siatkówki). Używając modeli szczurów, byli w stanie zahamować utratę wzroku przy pomocy syntetycznej formy tetrahydrokannabinolu (THC).

THC utratę wzroku

Wpływ THC w leczeniu utraty wzroku

Grupa, która otrzymała 100mg syntetycznych kannabinoidów na kilogram masy ciała, osiągnęła znacznie lepsze wyniki w testach wizualnych, w porównaniu do grupy, która nie otrzymała leku.

Ma to sens zwłaszcza biorąc pod uwagę, że szczury, które dostały THC miały również 40% fotoreceptorów, które odgrywają ważną rolę w przekazywaniu informacji na temat bodźców wzrokowych do mózgu.

Dalsze badania będą konieczne w celu ustalenia mechanizmów działania THC w leczeniu retinopatii barwnikowej, ale Dr Nicolás Cuenca (główny autor badań) jest optymistą. “Dane te sugerują, że kananbinoidy są potencjalnie przydatne w opóźnieniu degradacji siatkówki w barwnikowym zwyrodnieniu siatkówki”, wyjaśnił.


Sprawdź ofertę produktów z konopi dostępnych w naszym sklepie na www.medycznamarihuana.com


Link do badań: http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0014483514000347

Wszystkich pacjentów zapraszamy do rejestracji na FORUM O MEDYCZNEJ MARIHUANIE. To miejsce, w którym możesz porozmawiać z innymi pacjentami, specjalistami i znawcami konopi.

O autorze:

Redaktor naczelny portalu www.medycznamarihuana.com, marihuana.info.pl oraz www.konopie.info.pl Twórca marki BioHemp.pl oraz wieloletni aktywista na rzecz popularyzacji i dostępności do medycznej marihuany.

Nasze kanały społecznościowe

Kontakt

MedycznaMarihuana.com
info@medycznamarihuana.com
tel. kom. +48 574 942 179
tel. kom. +48 531 155 663

Płatności