4462

Tetrahydrokannabinol THC: Najpopularniejszy kannabinoid

Co to jest tetrahydrokannabinol (THC)?

Przez wiele jat tetrahydrokannabinol THC było jedynym kannabinoidem, na który zwracano uwagę. Jest on powszechnie uważany za najbardziej psychoaktywny kannabinoid w roślinie konopi, a wielu z najlepszych hodowców położyło nacisk na odmiany, które mogą zapewnić wysokie stężenie THC.

Kwas kannabigerolowy (CBGA) jest prekursorem tetrahydrokannabinolu (THC), kannabidiolu (CBD) i kannabichromenu (CBC).

Pomimo, że hodowcy głównie skupiali się na odmianach z wysokim stężeniem tetrahydrokannabinolu (THC), to jest on wynikiem licznych reakcji chemicznych. Roślina konopi rozpoczyna wytwarzanie kwasu kannabigerolowego (CBGA), który przekształca się w kwas tetrahydrokannabinolowy (THCA), który pod wpływem ekspozycji na ciepło lub promienie UV staje się THC. THCA występuje jeszcze w formie kwiatu, jednak przez proces dekarboksylacji przekształca się w THC.

Jakie są efekty THC?

Tetrahydrokannabinol (THC) jest fitokannabinoidem, który aktywuje receptory CB1 i CBD w ludzkim organizmie. Receptory CB1 na ogół zlokalizowane są w układzie nerwowym i są odpowiedzialne za efekty psychoaktywne, które powoduje THC. Z drugiej strony, receptory CB2 są zlokalizowane w układzie immunologicznym. Odgrywają one istotną rolę w zmniejszaniu stanów zapalnych. Jednym z przykładów, w których THC może mieć medyczne zastosowanie jest Choroba Chrohna. Ostatnie badania opublikowane przez Meir Medical Center i Sackler Faculty of Medicine wykazały, że THC może powodować remisję choroby Leśniowskiego Chrohna. Jest to bezpośrednim wynikiem oddziaływania na receptor CB2, który minimalizuje stan zapalny powodujący chorobę.

THC jest związane między innymi z poprawą objawów zespołu Tourette’a, jaskry i zaburzeń apetytu.

Jeśli chodzi o receptor CB1, badania przeprowadzone w University of Haifa w Izraelu wykazały, że THC może zminimalizować negatywne skutki stresu. Ponieważ THC aktywuje receptor CB1, wspiera on proces LPT (długoterminowe nasilenie), który zwiększa transmisję sygnału pomiędzy dwoma neuronami, co poprawia zdolność uczenia i pomaga zachować wspomnienia przestrzenne.

Jak tetrahydrokannabinol THC może pomóc?

Ochrona przed negatywnymi skutkami stresu nie jest jedyną korzyścią tetrahydrokannabinolu (THC). Badania wykazały, że THC jest przydatne w leczeniu stresu pourazowego (PTSD) i różnych rodzajów fobii, czyli nieuzasadnionego strachu przed obiektami lub sytuacjami. To tylko dwie formy lęku, a wykazano, że marihuana jest również używana do przeciwdziałania innym typom lęków. Wykazano także, że THC wspomaga neuroplastyczność mózgu u dorosłych osób, czyli zdolność tkanki nerwowej do tworzenia nowych połączeń mających na celu zreorganizowania się, adaptacji, samonaprawy, uczenia się i pamięci.

THC zostało wykorzystane do pobudzania apetytu u pacjentów cierpiących na zaburzenia odżywiania, AIDS i pacjentom poddawanym chemioterapii.

Badania z Izraela wykazały, że bardzo małe dawki tetrahydrokannabinolu (THC) mogą pomóc w zapobieganiu atakom serca. To samo badanie wykazało również, że bardzo mała dawka THC może być przydatna podczas operacji na sercu, ponieważ minimalizuje ilość trwałych uszkodzeń w pooperacyjnej tkanki sercowej.

THC jest kannabinoidem o wysokiej ilości zastosowań medycznych

Ze względu na swoje właściwości psychoaktywne, tetrahydrokannabinol (THC) jest najsławniejszym kannabinoidem. Chociaż głównym celem hodowców było wyprodukowanie odmiany o najwyższym stężeniu THC, to nowe badania na kannabinodach wskazują, że tendencja ta była błędna, ale nie wszystko stracone.

tetrahydrokannabinol THC


Sprawdź ofertę produktów z konopi dostępnych w naszym sklepie na www.medycznamarihuana.com


Odmiany o wysokim stężeniu kannabidiolu (CBD) sprawiły, że naukowcy z powrotem zaczęli się nim interesować, a obecnie zaczyna się trend do rozwijania wysokiej ilości kannabigerolu (CBG). Chociaż dobrze wyważony profil kannabinoidowy jest optymalny, to udowodniono, że szczepy o wysokiej zawartości THC z powodzeniem pomogły wielu ludziom w radzeniu sobie z nieuleczalnymi chorobami.

Szczepy o wysokiej zawartości THC często powodują mocne efekty, dlatego pacjenci, którzy cierpią z powodu lęków nie powinni używać odmian o wyjątkowo wysokim poziomie THC. Efekty THC mogą być jednak regulowane przez inne kannabinoidy, na przykład kannabidiol (CBD), który redukuje efekty wywołane przez tetrahydrokannabinol.

THC może być bardzo przydatne w leczeniu niepokoju, jeśli dawka jest odpowiednio regulowana innymi kannabinoidami, lub jeśli jest przyjmowane powoli. THC jest naturalnym związkiem, a kolejne badania wykazują jego korzyści podczas używania na co dzień. Psychoaktywne właściwości THC sprawiły, że stał się on najbardziej rozpoznawalnym kannabinoidem i prawdopodobnie jego poziom w w najbliższym czasie nie będzie spadał.


Przeczytaj także o:  Kannabinoidy w konopiach


Bibliografia:


O autorze:

Redaktor naczelny portalu www.medycznamarihuana.com, marihuana.info.pl oraz www.konopie.info.pl Twórca marki BioHemp.pl oraz wieloletni aktywista na rzecz popularyzacji i dostępności do medycznej marihuany.

Nasze kanały społecznościowe

Kontakt

MedycznaMarihuana.com
info@medycznamarihuana.com
tel. kom. +48 574 942 179
tel. kom. +48 531 155 663

Płatności