593

Stosowanie marihuany (THC) może pomóc złagodzić objawy syndromu stresu pourazowego (PTSD)

Leczenie syndromu stresu pourazowego (PTSD) i marihuana już od dłuższego czasu są ze sobą powiązane. Zespół naukowców z Hadassah Hebrew University Medical Center opublikował dane pochodzące z badań z klinicznych w Clinical Drug Investigation, które wykazują, że stosowanie tetrahydrokannabinolu (THC) może pomóc złagodzić objawy zaburzeń stresu pourazowego (PTSD).

Co to są zaburzenia stresu pourazowego (PTSD)?

Zespół stresu pourazowego jest ciężkim zaburzeniem lękowym, które wynika z traumatycznych doświadczeń. Wydarzenia te są najczęściej związane z wojną, ale ofiary gwałtów i innych wstrząsających przeżyć równie często zgłaszają objawy PTSD. Ten syndrom często dotyka zatem ofiary porwań lub tortur, a także u tych, które były ofiarami klęski żywiołowej. PTSD często pojawia się u osób, które bardzo przeżywają śmierć (zwłaszcza nagłą i tragiczną) bliskiej osoby.


BEZPŁATNE KONSULTACJE KONOPNE
dostępne przez liveczat lub pod nr tel.+ 48 574 942 179

Do najczęstszych objawów PTSD należą 3 grupy zachowań:

  1. Ponowne doświadczanie traumatycznego przeżycia poprzez wspomnienia czy powracające koszmary senne.
  2. Unikanie miejsc, osób i innych rzeczy przypominających o traumatycznym wydarzeniu
  3. Przewlekłe objawy fizyczne, w tym: nadpobudliwości, problemy ze snem, koncentracją, trudności z zapamiętywaniem, drażliwość, złość, omdlenia, nadmierna czujność.*

Według Narodowego Instytutu Zdrowia Psychicznego (NIMH), około 7,7 mln dorosłych Amerykanów cierpi na PTSD. Zaburzenia stresu pourazowego są niezwykle trudne do zniesienia, a wielu lekarzy przepisuje mocne, psychotropowe leki uzależniające, aby leczyć objawy choroby.

Podczas, gdy leki te działają na niektórych pacjentów, to wielu z nich uzależnia się od medykamentów co negatywnie wpływa na ich życie. Częstość występowania uzależnień wśród weteranów, którzy wrócili z wojny znacznie wzrosła.

Z tego powodu, weterani wojenni w USA szukają pomocy w medycznej marihuanie, aby złagodzić objawy PTSD. Organizacje takie jak Operation Grow4Vets poszły tak daleko, że pomagają weteranom w Kolorado w dostępie do wysokiej jakości marihuany.

Izraelscy naukowcy zbadali wpływ THC na leczenie PTSD

Dr Raphael Mechoulam

W celu zbadania relacji między tetrahydrokannabinolem (THC) i zespołem stresu pourazowego, zespół badawczy, w skład którego wchodził dr Raphael Mechoulam, rekrutował 10 pacjentów z PTSD leczonych obajwowo.

Oprócz tradycyjnych leków, naukowcy podawali doustnie 5 miligramów tetrahydrokannabinolu (THC) dwa razy każdego dnia. 3 na 10 pacjentów stwierdziło, że doświadczyło negatywnego wpływu na leczenie, ale badacze nie podają jakie to były efekty. Niezależnie od tego, efekty te nie były na tyle silne, że pacjenci musieliby przerwać leczenie.

Zgodnie z wynikami, dla większości pacjentów zażywanie THC dostarczyło istotnej poprawy objawów, polepszania jakości snu, zmniejszenia częstotliwości koszmarów sennych i nadmiernego pobudzenia.

Nie jest to pierwszy raz, kiedy badania kliniczne sugerują pozytywny wpływ marihuany na PTSD. Jak dodaje Paul Armentano, zastępca dyrektora NORML:


Sprawdź ofertę produktów z konopi dostępnych w naszym sklepie na www.medycznamarihuana.com/sklep


“Naukowcy z New York University School of Medicine opublikowali wyniki badań (w 2013 roku) wskazujące, że u osób z PTSD występuje spadek  naturalnej produkcji anandamidu, endogennego neuroprzekaźnika kanabinoidów.”

Jest to dowodem na to, że marihuana nie działa na obszarze placebo, lecz rzeczywiście wpływa na organizm (układ endokannabinoidowy) człowieka.

Podczas, gdy wyniki badań są podobne i obiecujące, to należy zauważyć, że ilość pacjentów w tym pilotażowym Izraelskim badaniu (10 osób) była zbyt mała, aby w pełni ocenić potencjał tej rośliny.

Źródło: *www.poradnikzdrowie.pl ; badanie: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24935052
Jarosław Stadnik
O autorze:

Redaktor naczelny portalu www.medycznamarihuana.com, marihuana.info.pl oraz www.konopie.info.pl Twórca marki BioHemp.pl oraz wieloletni aktywista na rzecz popularyzacji i dostępności do medycznej marihuany.

Nasze kanały społecznościowe

Kontakt

MedycznaMarihuana.com
info@medycznamarihuana.com
tel. kom. +48 574 942 179
tel. kom. +48 531 714 179

Płatności