112

Rzecznik Praw Obywatelskich interweniuje w sprawie medycznej marihuany

Rzecznik Praw Obywatelskich w wystąpieniu do ministra zdrowia zaalarmował, że nie ma przepisów regulujących dostęp pacjentów do medycznej marihuany.

Do Rzecznika Praw Obywatelskich trafiła sprawa doktora Marka Bachańskiego, który został zwolniony ponieważ leczył dzieci chore na padaczkę lekooporną medyczną marihuaną. CZD stwierdziło, że jest to eksperymentalna terapia pomimo, że w wielu krajach stosuje się leki na bazie marihuany w celu leczenia padaczki odpornej na leki.


BEZPŁATNE WPROWADZENIE DO TERAPII KONOPIAMI
dostępne przez liveczat lub pod nr tel.+ 48 574 942 179

Rzecznik Praw Obywatelskich

Adam Bodnar powołuje się na postanowienie Trybunału Konstytucyjnego z dnia 17 marca 2015 r. (sygn. S 3/15), w którym stwierdzono, że w świetle aktualnych badań naukowych marihuana może być wykorzystywana w celach medycznych, zwłaszcza w przypadku łagodzenia negatywnych objawów chemioterapii stosowanej w chorobach nowotworowych.

Trybunał Konstytucyjny zwrócił uwagę na niespójność pomiędzy poszczególnymi regulacjami, mającymi na celu realizację określonego w art. 68 ust. 1 Konstytucji RP prawa do ochrony zdrowia i potrzebę unormowania „kwestii medycznego wykorzystywania marihuany”.

Rzecznik zwraca uwagę, że procedura importu docelowego jest stosowana niezwykle rzadko. Z danych przekazanych prze Ministerstwo Zdrowia wynika, że w latach 2013-2015 wydano łącznie 24 indywidualne zgody dotyczące 14 pacjentów.

Rzecznik Praw Obywatelskich poprosił Ministerstwo Zdrowia o poinformowanie, czy Minister Zdrowia podjął bądź planuje podjęcie prac legislacyjnych w omawianym zakresie.

Pismo do Ministerstwa Zdrowia w sprawie dostępu pacjentów do leków zawierających medyczną marihuanę

O autorze:

Redaktor naczelny portalu www.medycznamarihuana.com, marihuana.info.pl oraz www.konopie.info.pl Twórca marki BioHemp.pl oraz wieloletni aktywista na rzecz popularyzacji i dostępności do medycznej marihuany.

Nasze kanały społecznościowe

Kontakt

MedycznaMarihuana.com
info@medycznamarihuana.com
tel. kom. +48 574 942 179
tel. kom. +48 531 714 179

Płatności