418
terpeny konopnej aromaterapii

Rola terpenów w konopnej aromaterapii [WideoBlog]

Wyczuwasz niesamowity zapach i masz wrażenie jakby uzdrawiał cię od środka? Kryje się za tym naukowe uzasadnienie – aromaterapia, którą stosuje się w leczeniu bezsenności, stresu i wszelkich negatywnych stanów psychicznych. Tak jak wszystkie inne rośliny o intensywnym zapachu, do aromaterapii można wykorzystać konopie. Jaka jest rola terpenów w konopnej aromaterapii przedstawiamy w poniższym artykule.

„Konopia to bardzo bogata roślina m.in. w związki, które nazywamy terpenami. Wyobraźcie sobie, że te terpeny to nic innego jak związki zapachowe.” – wyjaśnia Dorota Gudaniec na WideoBlogu Marihuana i Konopie

Czym jest aromaterapia?

Nietrudno zrozumieć to słowo dzieląc je po prostu na dwa inne. Aromat i terapia. Termin ten używany był w latach 30 – tych ubiegłego wieku przez francuskiego chemika Rene – Maurice Gattefosse, autora książki „Aromaterapia Gattefosse”. Chemik zawarł w niej teorię, że włączenie olejków eterycznych zarówno z ziół jak i pozostałych roślin prowadzi do uzyskania efektów leczniczych w przypadku wielu dolegliwości.

Warto podkreślić, że Gattefosse świadomie odróżniał pojęcia „perfumy” i „aromaterapia”, gdyż oprócz bycia chemikiem był także perfumiarzem. Dlatego też w aromatycznych olejkach z niektórych konkretnych ziół widział coś więcej niż tylko zapach. Zdawał sobie sprawę z tego, że mogą posiadać lecznicze właściwości. W związku z tym aromaterapię zaczęto postrzegać jako „terapeutyczne zastosowanie aromatycznych substancji do holistycznego uzdrawiania.

Nie zniechęcaj się jednak, gdy słyszysz to pojęcie w odniesieniu do roślin konopi po raz pierwszy. Nawet „dr Google” często interpretuje aromaterapię jedynie jako stosowanie aromatycznych ekstraktów i olejków roślinnych do masażu lub kąpieli. Używanie do aromaterapii konopi dopiero w ostatnich latach zyskało na popularności, a biorąc pod uwagę korzyści z niej płynące z pewnością zainteresowanie to będzie wzrastać.

Narodowe Stowarzyszenie Holistycznej Aromaterapii (NAHA) opisuje technikę leczenia aromaterapią jako „sztukę i naukę wykorzystania naturalnie wydobywanych, aromatycznych esencji z roślin w celu zrównoważenia, zharmonizowania i promowania zdrowia ciała, umysłu i duszy.”

Dorota Gudaniec o terpenach na WideoBlogu Marihuana i Konopie

Terpeny w konopnej aromaterapi: Jak to działa?

W pierwszej kolejności rozgraniczyć należy lecznicze właściwości konopi na te dające efekt po spożyciu lub paleniu oraz te po zastosowaniu aromaterapii.

W pierwszym przypadku aktywne związki (takie jak CBD, czy THC) trafiają do krwioobiegu, gdzie wiążą się z wewnętrznymi receptorami wywołując szeroki zakres chemicznych i fizycznych interakcji terapeutycznych. Aromaterapia z kolei działa poprzez subtelny wpływ aromatycznych cząsteczek na receptory w mózgu odpowiadające za nastrój i zachowanie. Innymi słowy, kiedy czujesz zapach ulubionej rośliny wdychasz unoszące się w powietrzu terpeny, które wywołują niewielką reakcję behawioralną w ośrodkowym układzie nerwowym.

Jeśli zastanawiasz się jak używać konopi w aromaterapii do złagodzenia stresu, lęków, czy też do poprawy ogólnego stanu zdrowia i samopoczucia to wiedz, że obecnie na rynku dostępnych jest wiele gotowych produktów, które je zawierają i które idealnie nadają się do aromaterapii. Przeprowadzić ją można na kilka sposobów m.in.:


Sprawdź ofertę produktów z konopi dostępnych w naszym sklepie na www.medycznamarihuana.com


AROMATYZOWANIE POWIETRZA ZA POMOCĄ WODY:

Niewiele osób wie, że kilka kropelek olejku z konopi (może być eteryczny) dodać można do nawilżacza powietrza. Zapach szybko rozchodzi się po pomieszczeniu dając efekt terapeutyczny i uspokajając skołatane nerwy. Zaleca się używanie do tego celu nawilżaczy oferujących niskie temperatury parowania.

MASAŻ:

Chyba nie istnieje lepszy sposób na poznanie aromaterapeutycznych właściwości konopi niż podczas relaksującego masażu z użyciem oleju i wdychanie zawartych w nim naturalnych terpenów. Pamiętać należy jednak o rozcieńczeniu oleju zanim się go użyje.

ROZPYLANIE:

Olejki eteryczne na bazie konopi można dowolnie mieszać uzyskując tworząc swój ulubiony zapach. Po lekkim rozcieńczeniu z wodą wystarczy przelać miksturę do buteleczki z atomizerem i używać według własnych upodobań. Spryskaj swoją poduszkę by zapewnić sobie dobry sen, nanieś na kołnierz koszuli by być bardziej efektywnym w pracy lub po prostu na chusteczkę do nosa by ten kojący zapach towarzyszył ci w ciągu dnia.

terpeny konopnej aromaterapii

Terpeny w konopnej aromaterapii: Czy to przynosi efekty?

Jedną z unikalnych właściwości konopi jest fakt, że każda odmiana zawiera różne aromatyczne terpeny, które wywołują odmienny efekt emocjonalny w mózgu.

„W jednej roślinie są takie terpeny, które możemy rozpoznać w skórce pomarańczy, ale również w jodle czy sośnie.” – mówi Pani Dorota

Na przykład mircen odpowiada za tradycyjny piżmowy, ziemisty i ziołowy aromat. Odmiany bogate w ten terpen dadzą efekt uspokajający, relaksujący i ułatwiający zaśnięcie. Limonen, jak można się łatwo domyślić, nadaje aromat cytryny i innych cytrusów. Działają one stymulująco, łagodzą stres i lęki. Linalol z kolei to kwiatowy zapach prawie tak słodki jak cukierki. Zapewni uspokojenie, złagodzenie lęków i jednocześnie lekko usypiający.

Chociaż aromaterapia konopiami nie zapewnia takich samych efektów (np. przeciwbólowych) jak palenie lub przyjmowanie doustne to z pewnością warto z niej korzystać by złagodzić niepokój, czy codzienny stres. Znając różne sposoby i nieograniczone możliwości jej przeprowadzania możesz nieustannie delektować się ulubionym zapachem w dowolnym miejscu i czasie.

Źródło: marijuanabreak.com

O autorze:

Dziennikarka oraz autorka licznych publikacji na temat konopi i medycznej marihuany na największym w Polsce portalu branżowym MedycznaMarihuana.com Autorka licznych tłumaczeń badań oraz doniesień z świata naukowców, pacjentów i lekarzy na temat konopi medycznych.

Nasze kanały społecznościowe

Kontakt

MedycznaMarihuana.com
info@medycznamarihuana.com
tel. kom. +48 574 942 179
tel. kom. +48 531 155 663

Płatności