1121

Pytajmy lekarzy o Medyczną Marihuanę! Dr Marek Bachański – Wywiad [Wideo]

Dr Marek Bachański jest neurologiem dziecięcym, który jako jeden z pierwszych w Polsce leczył małych pacjentów medyczną marihuaną. Pomimo wielu przeszkód stawianych mu podczas praktyki lekarskiej, w tym także zakazu wykonywania zawodu przez pewien okres czasu, dr Bachański nigdy nie zwątpił w skuteczność prowadzonych przez siebie terapii.

W 2015 roku dr Bachański został oskarżony przez Zarząd Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie o stosowanie terapii zagrażającej życiu i zdrowiu pacjentów (jaką w ich ocenie było leczenie medyczną marihuaną) i po 20 latach pracy został dyscyplinarnie zwolniony. Po wielu rozprawach sądowych, z których wszystkie rozstrzygnięte zostały na jego korzyść, dr Marek Bachański odzyskał  pełnię praw wykonywania zawodu i wrócił do leczenia małych pacjentów.


BEZPŁATNE WPROWADZENIE DO TERAPII KONOPIAMI
dostępne przez liveczat lub pod nr tel.+ 48 574 942 179

Propagowanie wiedzy i nowości ze świata medycyny konopnej

Z dr Bachańskim spotkaliśmy się na ubiegłorocznych Targach Cannabizz Warsaw 2018, podczas których specjalista wygłosił wykład dotyczący medycznego zastosowania konopi. Poruszył wówczas zagadnienia związane m.in. z historią zastosowania tych roślin, a także mechanizmem ich działania. W dużej mierze dr Bachański skupił się jednak na zastosowaniu medycznej marihuany w odniesieniu do jego specjalizacji, czyli neurologii, a po zakończeniu wykładu odpowiadał na pytania uczestników:

„Było dużo pytań ze strony osób, które słuchały tego wystąpienia, a najwięcej ze strony pacjentów. Myślę, że odpowiadałem na te pytania ponad godzinę.” – wyjaśnia dr Marek Bachański

Marek Bachański

Za najistotniejszą na chwilę obecną informację w odniesieniu do neurologii, dr Marek Bachański uważa rejestrację leku o nazwie Epidiolex – który jest na bazie kannabidiolu – i nad którym badania trwały od 2014 roku. Wprawdzie rejestracji dokonała Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków, ale zakłada się, że maksymalnie do roku 2020 zarejestruje go także Europejska Agencja ds. Leków.

„Jeżeli ten lek byłby zarejestrowany to oczywiście byłby dostępny także dla polskich pacjentów, czego sobie w sumie życzymy.” – mówi dr Bachański

Z Epidiolex’u skorzystać będą mogli pacjenci powyżej 2 roku życia chorzy na ciężką postać epilepsji, czy na zespół Dravet.

Dr Marek Bachański – Obejrzyj wywiad podczas Cannabizz Warsaw 2018

Susz z Kanady osiągalny, ale raczej niewystarczający

W październiku 2018 roku Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych wydał zgodę na sprowadzanie z Kanady do Polski suszu o wysokiej zawartości THC, który importowany jest do trzech polskich aptek. To oznacza, że dostępność medycznej marihuany, której legalizacja w Polsce nastąpiła w listopadzie 2017 roku, na chwilę obecną nieco się zmieniła.

„Trzeba przyznać, że chociaż w niezwykle powolnym tempie, to następuje realizacja tego prawa w praktyce.” – przyznaje dr Marek Bachański, po czym dodaje – „Spodziewam się jednak, że ze względu na zainteresowanie, nie będzie to produkt dostępny w dużych ilościach. (…) Zapewne zostanie bardzo szybko wyprzedany.”

Marek Bachański uspokaja – Wszystko idzie w dobrym kierunku!

Dr Marek Bachański liczy na to, że w krótkim okresie czasu zarejestrowane zostaną także kolejne surowce farmaceutyczne zawierające zarówno THC i CBD i problem z dostępnością medycznej marihuany niemal całkowicie zniknie. Według niego istotną rolę w dążeniu do tego celu nadal odgrywać będą samu pacjenci:

„Pacjenci też się przyczynili do tego żeby takie leczenie, czy ramy prawne takiego leczenia  w naszym kraju były dostępne. Wobec tego następny krok powinien na tym polegać żeby pacjenci w jakiś sposób też zaczęli pytać o takie leczenie w gabinetach lekarskich.” – zachęca

Biorąc pod uwagę ogromne zainteresowanie tematyką medycznej marihuany i chęcią prowadzenia za jej pomocą terapii zdecydowanie należy do tego dążyć. Co więcej:


Sprawdź ofertę produktów z konopi dostępnych w naszym sklepie na www.medycznamarihuana.com


„Gdyby zmiany w prawie poszły dalej, czyli mielibyśmy nasze narodowe, kontrolowane uprawy konopi, zapewne byłoby lepiej. (…) Myślę, że w polskich warunkach takie uprawy świetnie by się udawały.” – wyjaśnia dr Bachański

Okazuje się, że w Polsce działają firmy w pełni przygotowane do upraw medycznej marihuany. Jedyną przeszkodę nadal stanowią przepisy prawa.

O autorze:

Dziennikarka oraz autorka licznych publikacji na temat konopi i medycznej marihuany na największym w Polsce portalu branżowym www.medycznamarihuana.com Autorka licznych tłumaczeń badań oraz doniesień z świata naukowców, pacjentów i lekarzy na temat konopi medycznych.

Nasze kanały społecznościowe

Kontakt

MedycznaMarihuana.com
info@medycznamarihuana.com
tel. kom. +48 574 942 179
tel. kom. +48 531 714 179

Płatności