1136

Przewlekła Encefalopatia Pourazowa – czy kannabinoidy mogą jej zapobiec?

Przewlekła Encefalopatia Pourazowa (CTE) jest trwałym uszkodzeniem mózgu spowodowanym wielokrotnymi, powtarzającymi się urazami głowy. Często dotyka sportowców uprawiających sporty kontaktowe, np. bokserów, hokeistów, czy piłkarzy.

Chociaż naukowcy wciąż nie znają lekarstwa na CTE warto już teraz znać sposoby, dzięki którym można zapobiec Przewlekłej Encefalopatii Pourazowej.

Przyczyny Przewlekłej Encefalopatii Pourazowej

Powtarzające się uderzenia w głowę, czy wstrząsy mózgu powodują postępującą degenerację tkanki mózgowej oraz nagromadzenie białka tau. Te same zjawiska specjaliści obserwują także w mózgach pacjentów z Alzheimerem.

Pierwsze objawy CTE z reguły pojawiają się po kilku miesiącach lub latach od ostatniego urazu. Z biegiem czasu mogą doprowadzić do demencji. W rzeczywistości nagromadzenie białek tau wcale nie musi powodować problemów zdrowotnych. W wielu przypadkach działa to stabilizująco na komórki mózgu. Jednak kiedy białka te zostają nagromadzone w wyniku uderzenia w głowę, mogą się zbijać i plątać w większe skupiska niszcząc powoli neurony. W tej postaci mogą rozprzestrzeniać się na inne komórki utrudniając pracę mózgu i potencjalnie prowadząc do Przewlekłej Encefalopatii Pourazowej.

Ponieważ nie każdy po wielokrotnych urazach mózgu doświadcza CTE, naukowcy uważają, że m.in. czynniki genetyczne mogą mieć istotne znaczenie w tym, czy objawy wystąpią czy nie. Uderzenia w głowę są jednak uważane za główną przyczynę ich pojawienia się.

Symptomy CTE

Do najczęstszych objawów CTE, które pojawić się mogą po kilku miesiącach lub nawet latach od ostatniego urazu należą impulsywne zachowania, krótkotrwała utrata pamięci, zaburzenia funkcji poznawczych i trudności w myśleniu. Pacjent jest niestabilny emocjonanie, wpada w stany depresyjne i miewa częste myśli samobójcze. Pojawia się rozdrażnienie, agresja, problemy z widzeniem. Pacjent jest osłabiony, cierpi z powodu sztywności mięśni i ma ograniczone zdolności ruchowe. Mogą wystąpić także problemy z połykaniem, zaburzenia węchu i oczywiście demencja. Specjaliści uważają, że Przewlekła Encefalopatia Pourazowa powoduje atrofię mózgu, czyli stopniowe zanikanie.

W jaki sposób związki zawarte w konopiach mogą pomóc?

Układ endokannabinoidowy człowieka wpływa na pamięć, nastrój, czy funkcje poznawcze. Substancje aktywne, takie jak THC i CBD wpływają na układ endokannabinoidowy wywołując szereg właściwości terapeutycznych. Chociaż badania nad wpływem kannabinoidów na Przewlekłą Encefalopatię Urazową są ograniczone, to niektóre z nich wyraźnie wskazują, że związki te mogą zmniejszać stres oksydacyjny mózgu po doznanym urazie. Wykazują także właściwości neuroprotekcyjne, zmniejszając upośledzenia neurologiczne i obrzęki, a tym samym uszkodzenia mózgu przyspieszając jednocześnie powrót pacjenta do zdrowia.


Sprawdź ofertę produktów z konopi dostępnych w naszym sklepie na www.medycznamarihuana.com


Medyczna marihuana może złagodzić także agresję, gniew i rozdrażnienie. Poprawa stanu psychicznego pacjenta daje szansę uniknięcia depresji, a tym samym myśli samobójczych. Niektórzy pacjenci chorują na cięższą postać choroby. Jej objawy są podobne do tych, które powoduje stwardnienie zanikowe boczne.

Badanie przeprowadzone przez kanadyjskich naukowców wykazało, że kannabinoidy zmniejszają depresyjne i niespokojne zachowania oraz stymulują wzrost neuronów u młodych szczurów, ponieważ zapobiegają stanom zapalnym mózgu i są naturalnymi przeciwutleniaczami.


Bibliografia:


Źródło: marijuanadoctors.com

O autorze:

Dziennikarka oraz autorka licznych publikacji na temat konopi i medycznej marihuany na największym w Polsce portalu branżowym MedycznaMarihuana.com Autorka licznych tłumaczeń badań oraz doniesień z świata naukowców, pacjentów i lekarzy na temat konopi medycznych.

Nasze kanały społecznościowe

Kontakt

MedycznaMarihuana.com
info@medycznamarihuana.com
tel. kom. +48 574 942 179
tel. kom. +48 531 155 663

Płatności