1446
ustawę przeciwdziałaniu narkomanii

Prezydent podpisał ustawę o przeciwdziałaniu narkomanii. Czy powinniśmy się z tego cieszyć?

W czwartek 20 lipca Kancelaria Prezydencka poinformowała, że Andrzej Duda podpisał projekt ustawy o zmianie ustawę o przeciwdziałaniu narkomanii, tym samym przybliżając moment, w którym chorzy potrzebujący leków z konopi innych niż włókniste będą mogli nabyć je w aptekach. Czy jednak jest to sukces?

ustawę przeciwdziałaniu narkomanii


BEZPŁATNE KONSULTACJE KONOPNE
dostępne przez liveczat lub pod nr tel.+ 48 574 942 179

Wszystko zaczęło się od “Druku nr 812”, który wpłynął do Sejmu 01 lutego 2016 r. Ustawę zmieniano wielokrotnie, a uchwalono ją dopiero w czerwcu tego roku wynikiem 440 głosów za, 2 przeciw i 1 wstrzymującego się. Można w niej przeczytać:

“Ziele konopi innych niż włókniste oraz wyciągi, nalewki farmaceutyczne, a także wszystkie inne wyciągi z konopi innych niż włókniste oraz żywica konopi innych niż włókniste […] mogą stanowić surowiec farmaceutyczny […] przeznaczony do sporządzania leków recepturowych

Trzeba pamiętać, że w międzyczasie do ustawy wnoszono różne poprawki i tak np. zamiast upraw w Polsce będziemy mieli import docelowy i to przez jednego, wybranego przez rząd przedsiębiorcę, o czym już pisaliśmy. W Polsce będziemy ten surowiec jedynie przerabiać, o czym jasno informuje inny fragment:

Wytwarzanie substancji czynnej przeznaczonej do wytwarzania surowca farmaceutycznego w postaci ziela konopi innych niż włókniste […] obejmuje rozdrabnianie wysuszonych części roślin oraz wykonywanie operacji fizyko-chemicznych prowadzących do powstania tej substancji w tym ekstrakcji oraz pakowanie

Oznacza to, że tak naprawdę niewiele się zmieni, bo import docelowy już funkcjonuje, choć bardzo opornie. Do tego, komisja zdrowia będzie monitorować zapotrzebowanie na susz i przewiduje kolejne poprawki, a jak wspominał w wywiadzie dla naszego portalu sam pomysłodawca projektu, Piotr Liroy-Marzec:

“lekarze nie chcą wystawiać recept, co oznacza, że chcą tym sposobem zaczarować trochę rzeczywistość i pokazać, że faktycznie nie ma wielu pacjentów”

Czy ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii jest więc przełomem?

Kolejna sprawa to wsparcie kolegów z rządu. Piotr Liroy-Marzec w wywiadzie udzielonym Interii m.in. tłumaczy jak rozstał się z klubem Kukiz’15 i opowiada o tym, jak za kulisami wygląda lobby za legalizacją medycznej marihuany. W skrócie – nie ma wiedzy na ten temat, ani realnej chęci zmian w tym zakresie w kręgach decyzyjnych. Wspomina np. jak SLD wykorzystał chorobę Tomasza Kality dla własnych interesów, co dodatkowo sprawiło, że nie wszystkie partie poparły jego ustawę.

Podsumowując, projekt zaproponowany półtorej roku temu już nie jest tym samym projektem, a prace związane z jego wprowadzeniem w życie wciąż trwają (więcej na ten temat możecie poczytać na stronie rządowej). Nawet jeśli ustawa ta wejdzie w życie, to niewiele się zmieni. Jest to jakiś krok naprzód, ale raczej niewielki. Czy powinniśmy się więc cieszyć? Musicie ocenić sami.

mmpoziom


Sprawdź ofertę produktów z konopi dostępnych w naszym sklepie na www.medycznamarihuana.com


Wszystkich pacjentów zapraszamy do rejestracji na FORUM O MEDYCZNEJ MARIHUANIE. To miejsce, w którym możesz porozmawiać z innymi pacjentami, specjalistami i znawcami konopi.

Źródła: fakty.interia.pl, orka.sejm.gov.pl

O autorze:

Wszelkie treści zamieszczone na tej stronie internetowej www.medycznamarihuana.com (teksty, zdjęcia itp.) podlegają ochronie prawnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity z 2006 r., Dz.U. nr 90, poz. 631 z późn. zm.). Bez zgody właściciela portalu zabronione jest m.in. powielanie treści, ich kopiowanie, przedruk, przechowywanie i przetwarzanie z zastosowaniem jakichkolwiek środków elektronicznych, zarówno w całości, jak i w części. Zabronione jest dalsze rozpowszechnianie, o którym mowa w art. 25 ust. 1 pkt b ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Nasze kanały społecznościowe

Kontakt

MedycznaMarihuana.com
info@medycznamarihuana.com
tel. kom. +48 574 942 179
tel. kom. +48 531 714 179

Płatności