1421

Pinen – terpen o niezwykłych właściwościach

Pinen jest związkiem terpenowym, który wykazuje nieocenione właściwości wykorzystywane w medycynie. Można go znaleźć znaleźć w wielu roślinach leczniczych, również w konopiach. Wiedza o jego prozdrowotnym działaniu sięga jeszcze starożytności. Sprawdźcie jak dziś nauka charakteryzuje pineny na podstawie badań.

Medycyna ludowa

Medyczne właściwości pinenu były znane już w średniowieczu, choć wtedy nie zdawano sobie sprawy z istnienia takich substancji, i że to za jego sprawą leczono różne dolegliwości. Pinen występuje w żywicy drzew iglastych, z której sporządzano maści przeciwbólowe, które również zmniejszały opuchliznę i redukowały stany zapalne.  W zapiskach ludowych można doszukać się informacji, z których jasno wynika, że żywica sosny lub świerka była umieszczana ubytkach zębów przynosząc ulgę przy bolących stanach zapalnych. Napary były powszechnie stosowane przy infekcjach i zapaleniach dróg oddechowych. Na kontynencie australijskim Aborygeni stosowali eukaliptus bogaty w pinen do leczenia ciężko gojących się ran. W kulturach dalekiego wschodu powstały receptury leków na bazie pinenów o przeciwnowotworowym działaniu.

pinen

Współczesna medycyna

Wiedzę o zdrowotnych właściwościach pinenów potwierdzają dzisiejsze badania naukowe. Analiza składu konopi wykazała obecność dwóch izomerów tego związku (α-pinen i β-pinen). Badania dowodzą silnego antybakteryjnego i przeciwzapalnego działania tych substancji. W 2012 roku badacze przeprowadzili doświadczenie mające na celu zbadać wpływ α-pinenu na ostre zapalenie trzustki. Ze względu na odkrycie we wcześniejszych badaniach przeciw zapalnych właściwości grupa badaczy zbadała czy pinen może modulować stany zapalne tego organu. Badaniu poddane zostały modele zwierzęce, którym ceruleiną indukowano ostre zapalenie trzustki. Podawanie doustne α-pinenu zmniejszało objętość oraz masę trzustki będącej w stanie zapalnym. Poziomy enzymów za uszkodzenia histologiczne był wyraźnie mniejsze niż w osoczu i surowicy u myszy, którym nie został podany terpen. Ponadto podawanie α-pinenu zmniejszyło wytwarzanie czynnika odpowiedzialnego za martwicę nowotworową trzustki (TNF-α, IL-1β oraz IL-6). Stąd dowody, że pineny są w stanie hamować stany zapalne organów wewnętrznych.

Pineny są również z powodzeniem wykorzystywane jako terapia wspomagająca leczenie reumatoidalnego zapalenia stawów i stwardnienia rozsianego. Dzięki swoim właściwościom pineny pozwalają poprawić mobilność pacjentów unieruchomionych przez zapalenia stawów o genezie autoimmunologicznej.

Kolejne badanie z 2014 roku stanowi dowód na przeciwzapalne właściwości pinenu, które można z powodzeniem wykorzystać w leczeniu osteoartretyzmu. W zestawieniu kilku izomerów tego terpenu α-pinen wykazywał największe działanie hamujące stany zapalne i kataboliczne indukowane przez interleukinę-1β. Uzyskane dane pozwalają jasno stwierdzić korzystny wpływ α-pinenu w ludzkich chondrocytach tkanek chrzęstnych.

Kluczowe Wnioski

Badania naukowe dają twarde dowody na to że terpenowe związki nie są odpowiedzialne za sapach roślin. Publikacje medyczne opisują pineny jako grupę substancji o silnym działaniu przeciwzapalnym i antybakteryjnym. Obecność pinenów w konopiach na pewno nie jest przypadkowa. Opisywany powszechnie efekt synergii jaki wykazują konopie uzależnione jest od obecności wielu substancji wywołujących na siebie wzmocniony efekt terapeutyczny. Przeciwzapalne i neuroprotekcyjne działanie CBD z pewnością jest wspomagane obecnością tych cennych terpenów.


Źródło:


Sprawdź ofertę produktów z konopi dostępnych w naszym sklepie na www.medycznamarihuana.com



O autorze:

Dziennikarz portalu MedycznaMarihuana.com Aktywista na rzecz legalizacji medycznej marihuany. W wolnym czasie uwielbia ekstremalne sporty w tym wspinaczkę wysokościową.

Nasze kanały społecznościowe

Kontakt

MedycznaMarihuana.com
info@medycznamarihuana.com
tel. kom. +48 574 942 179
tel. kom. +48 531 155 663

Płatności