381
Zespół ds. Legalizacji Marihuany

Parlamentarny Zespół ds. Legalizacji Marihuany zakończył konsultacje społeczne

Parlamentarny Zespół ds. Legalizacji Marihuany chce, aby polityka narkotykowa była jak najbardziej racjonalna. Na początku marca odbyło się kolejne posiedzenie zespołu, który od grudnia pracuje nad tzw. Pakietem Ustaw Konopnych.

Działania te mają na celu m.in. dekryminalizację posiadania niewielkiej ilości marihuany na własny użytek. Właśnie zakończono konsultacje społeczne, a gotowy pakiet ma być złożony do laski marszałkowskiej 20 kwietnia tego roku.

Na spotkaniu 3 marca Parlamentarny Zespół ds. Legalizacji Marihuany podsumował prace

Przypomnijmy – wcześniej, podczas listopadowego spotkania utworzono trzy podzespoły, z których każdy miał pracować nad jedną z poniższych kwestii:

  • Dekryminalizacja niewielkich ilości suszu na własny użytek
    Tym tematem zajęła się sama przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. Legalizacji Marihuany, czyli Beata Maciejewska. Na podstawie danych uzyskanych od Biura Analiz Sejmowych podzespół miał za zadanie m.in. analizę definicji „niewielkich ilości”oraz analizę dostępności medycznej marihuany w krajach Unii Europejskiej.
  • Nowelizacja ustawy o marihuanie leczniczej wprowadzającej m.in. uprawy w Polsce. Koordynatorem została Paulina Matysiak.
  • Konopie siewne– wprowadzenie regulacji ułatwiającej rozwój branży. Pracami podzespołu zajęła się wiceprzewodnicząca Urszula Zielińska.

Jeśli chodzi o dekryminalizację początkowo mówiono o możliwości posiadania przez jedną osobę 5 gramów i czterech krzaków marihuany na własny użytek. Zdaniem Beaty Maciejewskiej nawet jeśli ktoś posiadałby 10 gramów i byłby w stanie udowodnić, że nie ma ich w celach handlowych to powinien podlegać jedynie karze grzywny. W odniesieniu do uprawy krzaków nadal ma to być ilość w postaci 4 sztuk, ale nie na osobę, a na gospodarstwo domowe.

„Chcemy sprawić, żeby polityka narkotykowa w Polsce była jak najbardziej racjonalna. Chcemy, żeby osoby dorosłe mogły korzystać z rekreacyjnego potencjału marihuany, bo uważamy, że dzisiaj, w XXI wieku, mają do tego prawo” – podkreśliła Beata Maciejewska

Zespół ds. Legalizacji Marihuany

Medyczna marihuana musi być bardziej dostępna dla pacjentów

W tej kwestii wypowiadała się Wiceprzewodnicząca zespołu Paulina Matysiak.

“Taką znaczącą i główną zmianą, którą chcemy wprowadzić w naszej ustawie, jest możliwość uprawy konopi indyjskich na potrzeby marihuany medycznej. W tym momencie wygląda to tak, że marihuanę medyczną sprowadzamy dla polskich pacjentów z zagranicy, głównie z Kanady i Izraela.” – wyjaśniła

Jak wiemy, dostawy medycznej marihuany nie są jednak płynne. Każda z nich bardzo szybko zostaje wyprzedana, a w wielu aptekach od dawna jej brakuje. Niektórzy pacjenci zmuszeni są odwiedzać apteki oddalone nawet kilkaset kilometrów od swojego miejsca zamieszkania. Co więcej, cena medycznej marihuany w Polsce jest bardzo wysoka i wynosi nawet 75 zł za 1 gram i nie jest ona w żaden sposób refundowana. Paulina Matysiak podkreśla, że konieczne są zatem zmiany w prawie, które umożliwią pacjentom stały i bezpieczny dostęp do leku.

Należy uregulować i ułatwić produkcję konopi siewnych w Polsce

Sekretarz zespołu, Urszula Zielińska wyjaśniła, że produkcja konopi siewnych podlega obecnie ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii. Utrudnia to produkcję, a rolnicy muszą dbać, aby w ich uprawach poziom THC nie przekroczył 0,2%. W przeciwnym razie mogą trafić do więzienia.


Sprawdź ofertę produktów z konopi dostępnych w naszym sklepie na www.medycznamarihuana.com


“Konopie siewne są produktem bardzo ekologicznym i odpowiadają na wyzwania kryzysu klimatycznego. Wystarczy powiedzieć, że mogą świetnie zastępować tworzywa sztuczne. W odróżnieniu od plastiku konopie siewne, czy tworzywo tworzone z konopi siewnych, rozkłada się przez pięć miesięcy, natomiast plastik nawet kilkaset lat. Takie uprawy można by stosować na terenach pogórniczych, bo konopie mają właściwości rekultywacyjne.” – podsumowała Urszula Zielińska

Parlamentarny Zespół ds. Legalizacji Marihuany – spotkanie 3 marca 2021 r. 

 

Przeczytaj także:


Źródło: wnp.pl, sejm.gov.pl

O autorze:

Dziennikarka oraz autorka licznych publikacji na temat konopi i medycznej marihuany na największym w Polsce portalu branżowym MedycznaMarihuana.com Autorka licznych tłumaczeń badań oraz doniesień z świata naukowców, pacjentów i lekarzy na temat konopi medycznych.

Nasze kanały społecznościowe

Kontakt

MedycznaMarihuana.com
info@medycznamarihuana.com
tel. kom. +48 574 942 179
tel. kom. +48 531 155 663

Płatności