1797

Palisz marihuanę? Dekarboksylujesz THCA w THC

W surowej postaci świeże pąki konopi posiadają znikome ilości psychoaktywnego tetrahydrokannabinolu. Mają jednak substancję zwaną kwasem tetrahydrokannabinolowym, który wbrew swojej nazwie – nie zawiera aktywnego THC. Czy wiedziałeś, że jeśli palisz marihuanę dekarboksylujesz THCA w THC?

THCA jest prekursorem. Zmienia się w THC dopiero, gdy zostanie poddany dekarboksylacji, czyli po prostu ogrzaniu. Co ciekawe, skręcając jointa i zapalając go także przeprowadza się dekarboksylację. Przy najbliższej okazji paląc marihuanę pomyśl, że właśnie przemieniasz THCA w THC.

THC jest składnikiem konopi, który odpowiada za tzw. „haj”, czyli efekt odurzenia. THCA natomiast jest kwasem (stąd dodatkowa litera A jak „acid” – czyli “kwas” – red.) i nie jest w stanie w taki sposób jak THC wiązać się i oddziaływać na receptory wchodzące w skład naszego układu endokannabinoidowego – nie powoduje zatem efektu odurzenia. Receptory kannabinoidowe odpowiadają m.in. za reakcje fizyczne i emocjonalne w ludzkim organizmie.

Od THCA do THC na przykładzie palenia

Stężenie THCA w roślinach konopi zwiększa się w miarę ich wzrostu i osiąga poziom adekwatny do genetyki danej odmiany. Jak wspomniano wcześniej – podczas palenia marihuany zachodzi proces dekarboksylacji THCA do psychoaktywnego THC, a odbywa się on następująco:

  1. Dojrzałe rośliny konopi są zbierane i poddawane procesowi suszenia, który niekiedy (w wyższych temperaturach) może spowodować od razu przekształcenie THCA w THC. Z reguły jednak temperatura jest niewystarczająca.
  2. Skręcając jointa dodajemy do środka susz z kwiatów konopi. Odpalenie jointa i jednoczesna ekspozycja THCA, zawartego w suszu, na temperaturę powyżej 105 st. C. usuwa z niego dodatkową grupę karboksylową i przekształca w THC.
  3. Podczas wdechu świeże THC dostaje się do naszego organizmu. Podróżując przez krwioobieg wchodzi on w interakcje z receptorami znajdującymi się w ciele i mózgu wywołując szereg różnych efektów, w tym psychoaktywny.

Palisz marihuanę

THCA i jego właściwości medyczne

W związku z tym, że palenie marihuany powoduje efekt psychoaktywny wiele osób chcących korzystać z leczniczych właściwości konopi decyduje się włączyć je do swojej diety w postaci surowej jako jeden ze składników dodawanych np. do soków lub smoothie.

Przeprowadzone do tej pory badania nad spożywaniem kwasów kannabinoidowych („A” w THCA – red.) są wstępne i często niepotwierdzone. Jednak uważa się, że kwasy te odgrywają istotną rolę w zapobieganiu przewlekłym chorobom związanym z niedoborem endokannabinoidów w organizmie.

THCA jest powszechnie stosowany jako suplement diety i środek wspomagający, a wszystko to za sprawą jego właściwości medycznych:

  • przeciwzapalnych w przypadku np. zapalenia stawów
  • przeciwcukrzycowych, które zmniejszają ryzyko przedwczesnego rozwoju cukrzycy
  • neuroprotekcyjnych w przypadku chorób neurodegeneracyjnych jak np. Alzheimer
  • przeciwwymiotnych, skutecznych w walce z utratą apetytu i nudnościami towarzyszącymi np. chemioterapii

Niezależnie od tego czy palisz marihuanę, czy pijesz wraz z ulubionym sokiem, zrozumienie niektórych procesów przekształcania się kannabinoidów i ich interakcji z naszym organizmem jest kluczowe w wykorzystywaniu wszystkiego, co roślina ma do zaoferowania i jednoczesnym pominięciu niechcianych efektów, w tym np. psychoaktywnego.


Sprawdź ofertę produktów z konopi dostępnych w naszym sklepie na www.medycznamarihuana.com


Źródło: cannabis.infoweedmaps.com

O autorze:

Dziennikarka oraz autorka licznych publikacji na temat konopi i medycznej marihuany na największym w Polsce portalu branżowym MedycznaMarihuana.com Autorka licznych tłumaczeń badań oraz doniesień z świata naukowców, pacjentów i lekarzy na temat konopi medycznych.

Nasze kanały społecznościowe

Kontakt

MedycznaMarihuana.com
info@medycznamarihuana.com
tel. kom. +48 574 942 179
tel. kom. +48 531 155 663

Płatności