811

Palenie vs jedzenie marihuany- jak wchłaniane są kannabinoidy?

Jedzenie składników konopnych a palenie marihuany. Produkty spożywcze bogate w składniki konopi indyjskich potrafią dać jedne z najsilniejszych efektów. Czy zastanawiałeś się kiedyś dlaczego efekt ten często różni się od efektu palenia?

Aby odpowiedzieć sobie na powyższe pytanie musimy wiedzień w jaki sposób konopne produkty spożywcze są rozkładane w organizmie. Aby kannabinoidy zawarte w jedzeniu mogły zadziałać muszą najpierw zostać zdekarboksylowane, a następnie  przejść przez główny metabolizm wątrobowy.

Jedzenie vs. palenie marihuany

Kannabinoidy wpływają na organizm w różny sposób, zależny od tego w jakiej formie są przyjmowane. Podczas palenia dostarczane są do płuc razem z dymem i następnie wprowadzane do krwioobiegu. W dalszym etapie trafiają do mózgu i zaczynają wywoływać pożądany efekt – w przypadku np. THC jest to efekt psychoaktywny.

palenie jedzenie marihuany

Podczas spożywania jedzenia na bazie konopi indyjskich droga ta odbywa się w nieco inny sposób. Zanim pojawi się efekt np. psychoaktywny, pokarm i jego składniki muszą przejść przez cały układ trawienny. W rezultacie oczekiwanie na efekt trwa znacznie dłużej.


Jeśli szukasz wysokiej jakości naturalnych kosmetyków z konopi oraz zdrowej żywności i soków koniecznie odwiedź stronę BjoCoCo.com


W praktyce efekt palenia pojawia się w ciągu 10 – 30 minut, a jedzenia od 30 minut do nawet 2 godzin. Jednak w drugim przypadku sam efekt także trwa dłużej – od 4 do 6 godzin.

THC i inne kannabinoidy są najbardziej biodostępne podczas wdychania. Biodostępność mierzy zdolność organizmu do wykorzystania THC. W przypadku wdychania wynosi ona od 2 do 56%. Zróżnicowanie to zależne jest od głębokości wdechu i czasu zaciągnięcia się. W przypadku jedzenia biodostępność THC jest dużo niższa – wynosi od 10 do 20%.


Sprawdź ofertę produktów z konopi dostępnych w naszym sklepie na www.medycznamarihuana.com


Co dzieje się z wątrobą podczas spożywania pokarmu z THC?

Zapewne wielu zaintrygowało to dlaczego jeśli THC przyjmowane jest z jedzeniem i jednocześnie jest mniej biodostępne to efekt i tak może być silny? Kluczowa jest tutaj rola wątroby. THC, zanim wywoła efekt psychoaktywny rozkładany jest w wątrobie na mniejszy metabolit zwany 11-hydroksy-THC, który może faktycznie być bardziej biodostępny niż THC. Naukowcy uważają, że po uwolnieniu do krwiobiegu 11-hydroksy-THC łatwiej przenika przez tak zwaną barierę krew-mózg. Bariera krew-mózg to błona komórek, która stanowi dodatkowy selektywny filtr dla krwi, która przechodzi do mózgu.

W latach 70. badacze leczyli 20 ochotników płci męskiej za pomocą THC lub 11-hydroksy-THC. Naukowcy zaobserwowali, że chociaż oba związki wywoływały podobne efekty psychoaktywne, 11-hydroksy-THC zaczęło działać szybciej. Uważa się, że wątroba przekształca 100% doustnie przyjmowanego THC w jego silniejszy metabolit.

„Efekt pierwszego przejścia”

Co do sposobu przyjmowania marihuany znajdą się zwolennicy zarówno palenia jak również jedzenia marihuany. Należy jednak pamiętać, że istnieją pewne okoliczności, przez które efekt zjedzenia produktów spożywczych bogatych np. w THC może nie być odczuwalny. Po jedzeniu wątroba wykonuje metabolizm pierwszego przejścia. Okazuje się, że wątroba może tak dobrze rozkładać niektóre związki, że np. THC zostaje rozłożony zbyt mocno i nie jest w stanie wywołać efektu psychoaktywnego. Aby temu zapobiec zaleca się zjedzenie dodatkowej porcji posiłku przed spożyciem produktów z kannabinoidami. Spowolni to jednak proces ich aktywacji.


Źródło: herb.co


Oznaczony z: ,
O autorze:

Dziennikarka oraz autorka licznych publikacji na temat konopi i medycznej marihuany na największym w Polsce portalu branżowym MedycznaMarihuana.com Autorka licznych tłumaczeń badań oraz doniesień z świata naukowców, pacjentów i lekarzy na temat konopi medycznych.

Nasze kanały społecznościowe

Kontakt

MedycznaMarihuana.com
info@medycznamarihuana.com
tel. kom. +48 574 942 179
tel. kom. +48 531 155 663

Płatności